Letní slunovrat slavili Keltové, Slované i Pohané. V magický večer se uctívala příroda i slunce
Na základě změn počasí v rámci roku a astronomických pozorování, byly lidmi již v dávné minulosti rozeznávány dvě základní kosmické síly, které se v průběhu roku neustále ovlivňují a vzájemně doplňují.
Jde o denní světlo a sílu slunce, střídající se se silou tmy a noci. Ať k svému poznání tedy různé národy dospěly jakkoli, dny rovnodenností a slunovratů jsou základními dělícími dny v roce a patří k nim oslavy a setkávání se s přáteli a blízkými.
Letní slunovrat je svátek začínajícího období léta a zároveň je nejdelším dnem a nejkratší nocí v roce. Dnům okolo letního slunovratu byla vždy v myslích našich předků přisuzována magická a čarovná moc.
Letní slunovrat, první letní den, či také astronomické léto, nastává obvykle 20. anebo 21. června. Slunovrat nastává v okamžiku, kdy Slunce dosáhne nejsevernějšího místa na ekliptice. Slunce vstupuje do trojice letních znamení - Raka, Lva a Panny.
V letošním roce letní slunovrat 2018 nastane 21. června, ve 12:08, tedy 8 minut po poledni. Na severní polokouli léto poté trvá 93 dní a 14 hodin, až do prvního podzimního dne, který nastane 23. září.
Slovo slunovrat znamená pohyb vycházejícího Slunce nad obzorem
Letní slunovrat je okamžik, kdy na své pouti po obloze Slunce právě protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne nejsevernější polohy. Slunce přechází ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka a severní zemský pól je v tento moment nejvíce přikloněn ke Slunci.
Letní slunovrat - významný svátek našich předků
V životě našich předků byl letní slunovrat vždy velice významným dnem v roce. S oslavami slunovratu se pojí dodnes různé keltské zvyky, pohanské tradice, připisování čarovné moci dnům okolo letního slunovratu.
Církevní učení se snažilo původní pohanské oslavy tohoto svátku vymýtit, což se jim ale ani v tomto případě zcela nepodařilo. Svátek církev částečně přejala a přejmenovala na noc Jana Křtitele, jehož narození se v toto období slaví. Odtud pochází název svatojánská noc pro noc plnou magie a kouzel.
Kouzelná moc letního slunovratu
Letní slunovrat se slavil k uctění přírody, slunce, života a síly. Byl ale i magickým dnem, k jehož oslavám se váže mnoho zvyků, oslav i obyčejů. Léčivé byliny sbírané o této moci mají silně léčivou i kouzelnou moc. V tento den se konaly čarodějnické svatby.
Lidé věřili, že je možné nahlédnout do budoucnosti a otevírají se cesty ke skrytým pokladům. Je možné si přičarovat lásku a úrodu polím a tím blahobyt. Domy se zdobily letními květinami a větvičkami s listy pro ochranu i přivolání hojnosti.
Slunovrat slavili staří Keltové, Pohané i Slované
Keltské oslavy letního slunovratu se nazývaly Midsummer, Litha nebo Alban Hefin. Slunovrat je triumfem slunečního boha Mabona, který se narodil o zimním slunovratu, na jarní rovnodennost porazil temnotu a nyní neomezeně vládne světu. V rovnováze ke Slunci se oslavovala i síla vody.
Oltáře zasvěcené Slunci se často nacházely v blízkosti pramenů a studní. Tyto svatyně bývaly podle některých archeologů do krajiny stavěny na základě astronomických poznatků.
Naši slovanští předkové slavili letní slunovrat pod názvem kupadelné svátky. Smyslem oslav těchto svátků bylo přivolat úrodu a vláhu a to právě skrze první letní koupele. Plodnost se přivolávala sexuální nevázaností a teplo se lákalo za pomoci ohňů. V kupadelných písních se objevuje motiv sňatku bratra a sestry, ohně a vody, dvou živlů tohoto svátku. Dívky pletly věnce z květů a posílaly je po vodě, aby z jejich pohybu věštily své štěstí ve vztazích. Muži se je někdy snažili zachytit, aby upoutali pozornost dívky.
Ze slovanské tradice také pochází rituál pro svobodné dívky - sbírá se devatero bylin (podle jiné tradice sedmero bylin), při jejichž sběru je nutné nemluvit, nesmát se a neotáčet se. Tyto nasbírané květiny si svobodné dívky daly v noci pod polštář pod polštář a měl se jim zdát sen, ve kterém uvidí svého budoucího manžela.
Také Pohané oslavovali přírodu a to, že je na vrcholu svých sil. Z pohanské tradice pochází sbírání léčivých a posilujících bylin na slunovrat, protože v tuto dobu by měly mít největší účinky.
Tradice Jana Křtitele
Jan Křtitel byl předchůdce Ježíše Krista, prorok a učitel, který zřejmě pokřtil i samotného Ježíše.
Křesťané slaví jeho příchod na svět 24. června, v době letního slunovratu. Jelikož církev se snažila pohanské oslavy slunovratu zakázat, převrstvili jej oslavami Jana Křtitele. Mnohé původní tradice se však i tak zachovali. Svatojánská noc se slaví předvečer 24. června.
Tipy pro oslavy – letní slunovrat 2018
ZAPALTE OHEŇ
- Zapalte oheň, u nějž můžete meditovat, odpočívat, zpívat, tančit. V minulosti se svatojánské ohně zapalovaly především na kopcích a hořely po celou noc.
ZAPALTE SVÍČKY
- Slunovratový oheň si vezměte sebou i domů, zapalte plamínek bílé svíčky slunovratovým ohněm, která vyčistí váš domácí prostor od všeho negativního. Svíčka umístěná v okně podle pověr našich předků zahání zlé duchy, negativní nadpřirozené bytosti a dodává sílu a energii Země.
PŘIVÍTEJTE VÝCHOD SLUNCE
- Přivítejte východ Slunce procházkou naboso v trávě a ranní rose, soustředění zaměřte na svůj nádech a výdech a vnitřní klid, prožívejte přítomný okamžik s radostí.
NASBÍREJTE SI BYLINY
- Nasbírejte si bylinky na míru. Období letního slunovratu je ideální pro sběr léčivek, protože mají v tuto dobu největší sílu. Nasbírat byste měli podle pověry devatero druhů bylin. Část nasbíraných bylinek dejte sušit na čaj, z části si uvařte bylinný nápoj hned, část naložte do oleje a z část přidejte do omlazující koupele.
UPLEŤTE SI VĚNEC
- Uvijte si věnec z nasbíraných letních květů. Ten můžete podle tradice pustit po proudu vody, ozdobit jím dveře svého domu nebo jej rituálně spálit ve večerním ohni.
PŘIPRAVTE SI KOUPEL
- Příjemným tipem pro oslavu slunovratu je očistná slunovratová koupel, která vám přidá na energii i kráse. Voda pro koupel však musí být z přírodního zdroje, tedy ranní rosa, voda ze studánky, potoku, či říčky.
PŘIVOLEJTE SI LÁSKU
- V nejkratší noc v roce můžete přivolávat lásku, sbírat léčivé byliny, kouzlit, věštit budoucnost – věřilo se, že magické obřady vykonané právě dnes mají neobyčejnou sílu.
Diskuse k článku
Jiří Samek
Ale naši krásnou mateřštinu by měl znát ten, kdo chce o čemkoli veřejně psát.
"Mnohé původní tradice se však i tak zachovali."
".. zapalte plamínek bílé svíčky slunovratovým ohněm, která vyčistí .."