Lucidní snění vám pomůže ovládnout své sny. Zkuste překročit hranice všednosti
Lucidní snění je vlastně vědomý spánek. Během něj si sami můžete vytvářet své snové představit a řídit své sny. Chcete to jen trochu cviku. Líbí se vám představa, že budete režisérem svého vlastního snu? Naučte se, jak na to.
Už se vám někdy během spánku stalo, že jste si uvědomili, že jste ve snu? A podařilo se vám nad tím snem a jeho příběhem získat kontrolu? Mohli jste něco změnit? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli “ano”, pak jste zažili lucidní snění. Podle výzkumů, které byly provedeny, zhruba 77 procent lidí zažilo alespoň jednou lucidní snění a přibližně 11 procent jedinců prožívá jeden či dva lucidní sny měsíčně.
Lucidní snění a lucidní sny
Když sníme, obvykle víme, že sen není skutečný. Někteří lidé však dokáží vstoupit do snu a být si plně vědomi toho, co dělají. A že ve skutečnosti sní. Lucidní sny jsou tedy definovány jako sny, během kterých si snící uvedomuje, že sní a své sny může dokonce i utvářet či kontrolovat. Slovo “lucidní” má původ v latině a v překladu to znamená něco jasného či světlého. Lucidita se pak dá vlastně přeložit jako jasnost vědomí. Ač v sobě máme zakořeněno, že bdělost a spánek jsou protiklady, rozhodně tomu tak není. Pokud se sloučí, je výsledkem právě lucidní snění.
Výklad snů podle Sigmunda Freuda: Naučte se vykládat sny jako odborník
Měsíční kámen by měl mít každý! Pomáhá plnit sny, zbavuje bolesti a chrání na cestách
Kde se berou lucidní sny?
Nejspíš úplně první záznam lucidního snění je možné najít v pojednání o snech starořeckého filozofa Aristotela. Právě v něm popisuje příklad sebeuvědomění během snového stavu. Lucidní sny se nejčastěji objevují během spánku v takzvané fázi REM, což je fáze velmi hlubokého spánku, které se vyznačuje rychlým pohybem očí, rychlejším dýcháním a větší mozkovou aktivitou. Do REM spánku se obvykle dostaneme zhruba 90 minut po usnutí a trvá to asi deset minut. Jak spíme, tak každá REM fáze je následně delší než ta předchozí. Nakonec může trvat třeba i hodinu.
Lucidní snění: Jak na to?
Vyvolat lucidní snění nemusí být zase až tak náročné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zároveň je ale třeba počítat s tím, že se hned nemusí dostavit očekávaný úspěch. Chce to především cvik a vytrvalost. A jak si tedy můžeme lucidní snění přivolat?
Vzpomínejte na to, co se vám zdálo: Po probuzení často na své sny zapomeneme anebo si nepamatujeme, že by se nám vůbec co zdálo. Zkuste to od zítřka jinak. Po probuzení zůstaňte ležet se zavřenýma očima a snažte se soustředit na vybavení alespoň kousku snového obrazu. Jestliže se vám nějaká vzpomínka vynoří, zkuste si ji vybavit v souvislostech. Je možné, že si nakonec vzpomenete na celý den.
Zapisujte si své sny: Jestliže si na sen vzpomenete, ihned po probuzení si jej zapište. Zaměřte se i na zdánlivě nepodstatné detaily. Popište nejen děj snu, ale i místo, lidi, věci, pocity…
Odkryjte snové vzorce: Až si budete svůj snový deník procházet, měli byste se soustředit na situace a věci, které se ve snech opakují. Tím si můžete postupně začít uvědomovat sami sebe ve snu. Vzorec, který rozklíčujete, si pak opakujte každý večer před usnutím. Zkuste vyslovit přání, že se například znovu objevíte na stejném místě.
Odpolední odpočinek: Pro lucidní sny je ideální odpolední spánek. Tedy alespoň pro začátek, kdy lucidní snění trénujete. Spánek přes den totiž není tak hluboký jako v noci. Bohatě postačí zdřímnout si na dvacet minut. Myslete na svůj snový vzorec nebo si před usnutím opakujte, že jste ve snu.
Lucidní snění má své výhody
Lucidní snění nám může pomoci s mnoha bloky v našem životě. Například je možné se během něj postupně zbavit fobií, úzkostí nebo léčit depresivní stavy. Lépe si zvyknete na nové životní situace a lépe se s nimi “sžijete”. Lucidní sny mohou také pomoci lépe zvládat realitu, která je pro nás v běžném životě náročná. Mohou nám pomoci řešit problémy, se kterými si v běžném životě nevíme rady. A z pohledu buddhistického, pak lucidní snění pomáhá i lépe pochopit podstatu našeho žití a naší role v tomto světě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku