Náhoda nebo osud? Čím jsou lidské kroky vedeny?
Byla to náhoda nebo osud? Možná se touto otázkou také častokrát zabýváte ve svém životě a nedokážete najít odpověď. Pravdou zůstává, že nejste rozhodně sami. Všichni tápou a ve skutečnosti vůbec neví, co jejich životní kroky vede a proč. Pojďme si trochu zafilozofovat ohledně tohoto tématu. Možná dojdete nějakého svého osobního uvědomění.
Náhled na náhodu nebo osud je velmi rozmanitý. Každý tyto termíny specifikuje po svém. Možná by se náhoda dala definovat jako okamžik, který rozhodně neočekáváte a nemůžete mu nějak předejít. Kdežto osud je již podle některých lidí „kdesi“ vepsaný a řídí každý váš další krok. Jenže skrývat se v tom všem může daleko víc.
Náhoda nebo osud? Švýcarský psycholog Carl Jung používal termín „synchronicita“
Ať už věříte na náhodu nebo osud, pojďte se na život podívat podobně, jak na něj nahlížel známý psycholog Carl Jung. Ten různým životním okamžikům říkal „smysluplné náhody“. Definoval tak zejména momenty, které člověka šokují. Například, když potkáte na druhém konci světa svého dobrého přítele, kterého jste neviděli mnoho let. Pakliže jste na sebe natrefili dokonce i víckrát, mělo to z pohledu Junga nějaký důvod. Někdo by mohl říct, že to byl osud, Carl Jung tomu říkal synchronicita.
"Synchronicita je spojení vnitřních i vnějších událostí, a to takovým způsobem, který nelze vysvětlit příčinou a následkem, a který má pro pozorovatele význam." - Carl Jung
Zapomeňte chvíli na náhodu nebo osud a poznejte důkazy synchronicity
Slavný švýcarský psycholog Jung dokonce specifikoval momenty, které jsou podle něj důkazem jasné synchronicity v životě každého z nás. Nehraje v tom prý žádnou roli náhoda nebo osud. Jaké okamžiky to jsou?
- Když najednou uslyšíte v rádiu písničku, o které jste právě přemýšleli, nebo jste o ní mluvili.
- Když se vám zdál živý sen, který se záhy v reálném světě naplnil.
- Když jste mysleli na svého dávného kamaráda a on se vám náhle ozval zprávou nebo telefonátem.
- Když jste se nemohli rozhodnout a život vám nakonec naservíroval jasné indicie pro a proti.
- Když vám někdo zlomil srdce a najednou jste potkali někoho nového, kdo se stal vaší životní láskou.
- Když jste neradi opouštěli starou práci, ale záhy se objevila mnohem lepší pracovní pozice.
Náhoda nebo osud? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Věříte v nadpřirozeno? V nějaké magické síly, které život člověka skutečně vedou? Pak tomu můžete říkat osud. Mnozí alternativní lidé jej definují jako pevný a přirozený řád, kterému se nelze jen tak vyhnout. V různých mytologiích a pohádkách se dokonce vyskytují osoby, jež osud předpovídají nebo snad i řídí – ve slovanském prostředí jim říkáme „sudičky“, staří Řekové je nazývali Moirami (taktéž byly tři – Klóthó, Lachesis a Atropos). A co pak ta náhoda? Jak ji lze popsat? Možná jako situaci, kdy se něco děje neplánovaně, neočekávaně, a přitom se zdá, že vše spolu souvisí.
Náhoda nebo osud? Je jen na vás, čemu chcete věřit. Síla myšlenky je zásadní
Mnozí psychologové se shodují, že nejsilnější hybnou silou v životě člověka je myšlenka, tedy to, jak uvažujete nad životem, jak k němu přistupujete. Pokud budete neustále pochybovat a věřit v náhodu nebo osud, nejspíš k vám žádná dobrá nabídka nebo změna jen tak nepoputuje. Vnitřně se totiž přesvědčíte, že pro to nejste dost dobří a nezasloužíte si to. Možná si taky řeknete: „Vesmír se proti mně spiknul.“ nebo „Prostě to nemám v osudu.“. Pokuste se však na věci dívat z opačného úhlu pohledu. Co by se stalo, kdybyste tomu skutečně začali věřit? Třeba by se vám opravdu splnily všechny vaše sny! Proto, nepodceňujte sílu myšlenky a vizualizace. Věřte sami sobě, tomu, co chcete a neupínejte se na náhodu nebo osud. Prostě žijte naplno, s pozitivní myslí!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku