Důvěra ve vztahu: Jak ji vybudovat a čím ji můžete ztratit?
Důvěra ve vztahu je základním pilířem pro jeho šťastné, dlouhodobé a zdravé fungování. A je potřeba na ní neustále pracovat. Nerozvine se totiž hned a můžete ji velmi snadno ztratit nerozvážnými životními kroky. Co to vlastně znamená, „věřit druhému“ a jakými způsoby lze partnerství utužit?
Definice důvěry ve vztahu je poměrně individuální věc. Každý totiž za ní vidí něco jiného. V jednom partnerství může znamenat naprostou oddanost, věrnost a jakési odevzdání srdce protějšku, v tom druhém jí pak definuje především pocit bezpečí, sounáležitosti a podpory v nejtěžších chvílích života.
Podle psychologů je důvěra stav tělesného, psychologického a emocionálního bezpečí a vzniká tehdy, když je člověk v souladu se svým chováním.
Proč je důležité pracovat na důvěře ve vztahu?
Pokud chcete žít skutečně pohodový vztah, je dobré se na budování důvěry ve vztahu zaměřit. A to nejen krátkodobě, ale i z dlouhodobého hlediska. Hned vám prozradíme, proč je to tak důležité:
- Důvěra ve vztahu eliminuje konflikty. Pokud druhému věříte, nemáte potřebu neustále dumat nad tím, co vlastně dělá, když nejste spolu anebo mu nic nevyčítáte. Je to zkrátka o pocitu jistoty, že vás protějšek opravdu miluje a nikdy by vám neublížil.
- Důvěra ve vztahu poskytuje dostatečný osobní prostor. Dovedete si představit, že budete s partnerem na sobě neustále upnutí a nehnete se od sebe ani krok? Ze začátku partnerství to může být dokonce sympatické, ovšem z dlouhodobého hlediska je to až patologické. Každý prostě potřebuje být někdy sám nebo s přáteli. Když věříte, dáváte prostor „nadechnout se“.
- Důvěra ve vztahu prohlubuje vzájemnou lásku. Pakliže budete oba v partnerství pečovat o ten pevný pilíř důvěry, jistě se vaše emocionální pouto jen umocní. Podrývání důvěry může paradoxně vyvolat přesně to, co nechcete.
Jak na pevnou důvěru ve vztahu
Budovat důvěru ve vztahu není ni složitého. Chce to jen trochu té pozornosti a také přesvědčení, že vám partnerství za to stojí. Jestliže opravdu milujete, budete zcela jistě chtít, aby vám druhý naprosto věřil. Dáváte přeci všanc své srdce! Zde je několik kroků, které vám pomohou k vzájemnému důvěřování si:
- Naslouchejte partnerovi bedlivě. To není jen pouhá fráze. Buďte skutečně přítomní v okamžiku, když vám protějšek něco říká. Nabourat důvěru ve vztahu může právě přehlížení a nedostatek bdělé pozornosti.
- Buďte oporou, když je to potřeba. Nehledejte únikové cesty a nenechte protějšek v problémech „plavat“. Pomáhejte si. I o tom je budování důvěry ve vztahu.
- Nelžete a snažte se být dochvilní. Když něco partnerovi slíbíte, měli byste to také dodržet. Na tom stojí mnoho, co se týká důvěry ve vztahu. Jakmile několikrát zklamete, můžete se dostat do citových problémů. A lži též vystrnaďte ze svého partnerství. Jedině upřímnost vám zajistí víru toho druhého ve vás samotné.
- Užívejte si společný čas. Žijete hekticky a nemáte příliš společných chvil? Pak to napravte! Vyčleňte si prostor pro romantickou večeři, procházku v přírodě nebo třeba jen pro rozhovor u sklenky vína.
- Mluvte spolu otevřeně. Zažíváte něco, co je pro vás složité? Trápí vás minulost? Svěřte se svému partnerovi. I to pomůže k budování důvěry ve vztahu!
Nejen výše uvedené je důležité pro kvalitní důvěru ve vztahu. Neméně podstatný je i vzájemný respekt partnerů – tedy nikdy protějšek neznevažujte v jiné společnosti nebo i o samotě doma! Važte si sebe…
Důvěra ve vztahu je křehká věc. Čím ji můžete ztratit?
A na samotný závěr si pojďme prozradit, co může důvěru ve vztahu nalomit. První, co vás jistě napadne, je nevěra. Tu ustojí málokterý pár. Pakliže přeci jen dáte druhému šanci a překonáte zklamání, může se problém za čas opakovat. Už nikdy nemusíte tolik věřit, jako předtím… nalomený pilíř se může kdykoliv zbortit… Dalším důvodem narušené důvěry bývá lež – ať už to můžete myslet jakkoliv, vždy berte v potaz, že dřív nebo později vyjde pravda najevo. Proto vsaďte raději na upřímnost, ať to stojí, co to stojí. Jedině otevřená komunikace bez křivého jednání může napomoct k vytvoření plnohodnotného partnerství.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku