Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život
Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novodobou závislostí, vykazuje totiž stejné znaky jako kterákoliv jiná závislost.
Phubbing je obrovský problém 21. století. Takzvaní phubbeři dokonce bez svého mobilního telefonu mohou trpět i klasickými abstinenčními příznaky. Zůstat bez mobilního telefonu je pro ně nepředstavitelné. Do telefonu koukají vždy a všude. A kvůli závislosti mají často problémy i ve vztazích.
Moderní phubbing
Phubbing byl poprvé zmíněn v květnu roku 2012. Jde vlastně o spojení slov phone (telefon) a snubbing (urážení nevšímavostí). Termín poprvé použila australská reklamní agentura, která tak popsala vzrůstající fenomén lidí ignorujících své okolí kvůli koukání do mobilního telefonu. Následně pak byla spuštěna kampaň Stop phubbing.
Když se sex stane drogou aneb Dá se léčit závislost na sexu?
Nikotin, kofein, čokoláda, léky,...zbavit se závislosti na lehkých drogách je běh na dlouhou trať
Závislost na nakupování neboli shopaholismus je psychickou poruchou moderní doby
Phubbing zasáhl obrovské množství lidí
Z jisté studie, která byla na téma phubbing provedena bylo zjištěno, že více než 17 procent lidí “phubbuje” čtyřikrát denně. A více než 30 procent lidí “phubbuje” dvakrát či třikrát denně. I když se phubbing zpočátku nemusí zdát jako velký problém, opak je pravdou. Stejně jako u kterékoliv jiné závislosti, se problém časem zvětšuje. A zároveň pochopitelně ohrožuje či narušuje vztahy a rovněž i duševní zdraví phubbera.
Phubbing a vztahy
Phubbing doslova ničí vztahy. Mobilní telefon, do kterého člověk neustále kouká, znemožňuje schopnost “být přítomen” a aktivně se zapojovat do aktuálního dění kolem. Jestliže jste na mobilním telefonu, zatímco si vaši přátelé povídají, pak máte nejspíš nakročeno k problému. Zvládnout phubbing bez pomoci zvenčí je totiž velice náročné, pro někoho dokonce nemožné. Experti dokonce zjistili, že manželé, kteří phubbují, mohou mít úzkosti, deprese a dokonce se může rychle dostavit i vztahová krize.
Phubbing a duševní zdraví
Phubbing je sice problém zejména pro člověka, který je neustále na svém mobilním telefonu. Avšak jedinec, který je na druhé straně phubbera, na tom může být mnohdy i hůř. Může se cítit ignorovaný a může mít pocit, že jej phubber svým chováním uráží. Může se cítit nedůležitý, odmítnutý nebo dokonce vyloučený. Negativní dopady tak mohou pociťovat obě strany. Výsledkem může být konec přátelství či konec vztahu. Phubbing likviduje sounáležitost, snižuje sebevědomí, smysluplnou existenci a schopnost reálně uvažovat. Phubbing je však začarovaným kruhem. Jedinou možností, jak se z něj “vyléčit”, je uvědomění si svého chování a odložení mobilního telefonu. Jistá studie zjistila, že touha kontrolovat mobilní telefon je v případě phubbingu dokonce mnohem silnější než touha po sexu. Mobilní telefon se tak stává náhražkou: milování, vztahů i reálného přátelství.
Týká se vás phubbing?
Phubbing se může týkat naprosto kohokoliv. Často začíná nevinně. Třeba si jen nemáte s kým zrovna povídat, tak sáhnete po mobilním telefonu a otevřete si sociální sítě. Nebo na telefonu často nakupujete. Závislost vzniká poměrně rychle, avšak nenápadně. A jak poznat, že se vás phubbing týká?
- Máte neustále v ruce mobilní telefon.
- Na telefon neustále koukáte, abyste třeba náhodou nezmeškali nějaký hovor nebo like na sociální síti.
- Často vedete dva hovory najednou. S člověkem v místnosti a s volajícím po telefonu.
- Telefon všude vytahujete: třeba i na slavnostní večeři v restauraci. Co kdybyste náhodou něco zmeškali, že?
- Neustále telefon kontrolujete.
Jak se zbavit phubbingu?
Jestliže máte pocit, že se vás phubbing týká a rádi byste s tím něco udělali, poradíme vám. Je nutné, abyste se bez mobilního telefonu naučili fungovat. V první řadě si nastavte pravidla, která budete striktně dodržovat. Například u jídla si udělejte “zónu bez telefonu”. Nevytahujte telefon ani v restauraci, nekontrolujte jej v kině nebo v divadle. Nechte jej odpočívat v tašce. Nebojte se, nic vám neuteče. V případě, že nejste schopni svůj mobilní telefon odložit, pak rozhodně navštívit odborníka. Beze studu. Dá vám účinné rady, jak se závislosti zbavit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku