Falešná láska není na první pohled rozpoznatelná. Uvnitř vztahu jsou však nestabilní základy
Falešná láska může na okolí působit jako ta opravdová. Jenže uvnitř vztahu se odehrává „něco“, co je naplněnému a skutečnému partnerství na hony vzdálené. Pevný vztah je obvykle naplněn spokojeností, respektem a také štěstím, kdežto ten falešný nejistotou, osamělostí a neštěstím. Pokud si nejste jistí, zda vás ten druhý miluje stejně tak, jako vy jeho, poznejte to včas! Máme pro vás několik indicií.
Možná, že žijete ve vztahu, o kterém si myslíte jen to nejlepší. Jenže postupem času začnete mít podezření, zda to není jen falešná láska. Rozhovorů, co mají hloubku, není nazbyt, projevy náklonnosti jsou zřídkavé a vzdálenost mezi vámi dvěma je čím dál větší. Taková partnerství mohou „přežívat“ nějaký čas pouze na intimní rovině, jenže to nejde věčně…
Falešná láska nepřináší oběti
Je vcelku jasné, že dokonalé páry zkrátka a dobře neexistují. Proto, pokud někoho milujete, musíte čas od času udělat kompromis anebo přinést nějakou tu oběť, abyste si vzájemně vyhověli. Každý jste totiž jiným člověkem, s odlišnými očekáváními a charakterovými vlastnostmi. Opravdové city však dokážou nemožné. Abyste učinili protějšek šťastným, snažíte se mu vyjít čas od času vstříc. Falešná láska však tohle neumí. Pozorujte bedlivě, jak se k vám druhý chová a zda je schopný kompromisy dělat. Pakliže stále sobecky trvá na svém a nenaslouchá vám, může to být problém.
Falešná láska a projevování citů na veřejnosti
Lidé, kteří nejsou skutečně zamilovaní, mívají větší tendence svou falešnou lásku zveličovat na veřejnosti. Pokud jdou s protějškem do společnosti, je pro něj tím nejúžasnějším člověkem na světě a dávají mu to před zraky okolí dostatečně najevo – doteky, objímáním a slovy chvály. Když však přijdou s partnerem domů, opět nastává chladná a tichá domácnost. V soukromí jsou citově nezainteresovaní lidé zkrátka jiní a drží se zpět. Laskavost a city projevují jen tehdy, když je někdo vidí. Tvoří iluzi lásky.
Falešná láska a násilná snaha protějšek změnit „k obrazu svému“
Skutečná láska a opravdové partnerství je o tom, že vzájemně rostete a podporujete se. A milujete protějšek se všemi jeho kladnými i negativními vlastnostmi. Prostě se jej nesnažíte násilím měnit k obrazu svému. Falešná láska je pravým opakem. Lidé, kteří nejsou opravdově zamilovaní, chtějí ze vztahu jen těžit. Snaží se přizpůsobovat partnera svým potřebám a nedávají mu žádný prostor. Jestliže se cítíte utiskovaní a přehlížení, pozor na to! Tohle není láska!
Falešná láska nenachází čas na společné aktivity
Zpozornět byste měli také tehdy, pokud protějšek neustále ruší společné plány na volnočasové aktivity a uzpůsobuje je jen svým vlastním potřebám. Vy jste tedy permanentně zklamáváni, ale druhou stranu to nezajímá. Opravdová láska netouží po tom, abyste byli nešťastní a vždy najde cesty, jak vám vyjít vstříc či jak splnit slib. Zajímá se. Falešná láska vidí jen před sebe, nikoliv kolem sebe. Takový člověk bude vyžadovat po vás, abyste tu pro něj byli kdykoliv. On pro vás ale nehne ani prstem.
Další projevy falešné lásky
Falešná láska se dá velmi snadno odhalit, když budete ve vztahu skutečně pozorní. Nenechte se oklamávat a neinvestujte city do někoho, kdo jimi jen plýtvá a nedokáže je vrátit zpět. Všímejte si i dalších indicií:
- Falešně zamilovaní lidé se necítí komfortně, když s nimi plánujete budoucnost.
- Falešná láska nemá hranice. Může vám tedy snadno ublížit. Opravdově zamilovaní lidé se sice čas od času pohádají, nikdy ale nepřekročí své morální zásady a hranice. Nechtějí ublížit.
- Falešně zamilovaný člověk se nikdy dostatečně neotevře svému partnerovi – je tak docela možné, že protějšek o něm v podstatě neví nic zásadního.
- Falešná láska se pozná také tak, že romantika končí zpravidla po sexu.
- A v neposlední řadě můžete mít pocit, že vlastně žijete v jakémsi tajném vztahu. Protějšek vás tedy nepředstaví své rodině ani přátelům.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku