Láska je chemie. Vědci přesně ví, co se děje v našem těle, když jsme zamilovaní!

Láska je chemie. Vědci přesně ví, co se děje v našem těle, když jsme zamilovaní!

Motýlci v břiše, bušící srdce, zatajený dech, úsměv na rtech a jiskřičky v očích, ale také neschopnost myslet na cokoliv jiného. Tyto pocity zná jistě velmi dobře každý, kdo byl v životě zamilovaný. Věděli jste ale, že zamilovanost je ve skutečnosti chemický proces, který se odehrává v našem těle? Vědci jej navíc dokáží přesně popsat a rozdělit do fází, ve kterých tělo zaplavují různé hormony vyvolávající pocity důvěrně známé všem zamilovaným. Chemie je zodpovědná za to, že bez svého milovaného člověka nemůžeme být, ale i za to, že s ním vybudujeme i dlouhodobý vztah. Co se tedy děje v našem těle?

Čtěte také:

První rande: Jak se připravit, kam jít a jaká zvolit témata hovoru?

Proces zamilovanosti ovládají hormony

Láska je obecně řečeno silný a kladný vztah k druhé osobě. Jde o směsici přitažlivosti, touhy, obdivu, náklonnosti a oddanosti. Z pohledu psychologie představuje láska primární lidskou potřebu. A podle vědců je láska, ten hluboký cit, o kterém každý sní, jen čistá chemie. Dokonce tento proces označují jediným chemickým vzorcem, C8H11N. Ano, toto je zjednodušené vyjádření všeho, co se v těle zamilovaného člověka děje.

Zamilovanost je tedy podle vědců poměrně složitý chemický proces. Zjednodušeně jde o to, že jakmile mozek vyhodnotí protějšek jako vhodného partnera, a to na základě smyslů a často podvědomých kritérií, spustí v těle řadu reakcí. Díky tomu se v těle vytváří hormony ovlivňující jednání a pocity zamilovaných. Ačkoliv si tedy myslíme, že zamilovanost a láska je záležitostí srdce, hlavní roli má mozek. Alespoň když se na tento cit díváme z pozice vědců.

Láska je chemie a droga

Mezi hormony, které v těle zamilovaného začnou produkovat, patří třeba fenyletylamin vyvolávající euforické stavy. Dále je to dopamin, který způsobuje vznik příjemných pocitů v reakci na příjemné zážitky, například na přítomnost milované osoby. Zamilovaný člověk se tak cítí fyzicky i psychicky dobře. V jeho těle se vyplavuje také adrenalin, který vyvolává euforické pocity a přívaly energie. Právě tyto hormony stojí za tím, že zamilovaní lidé nepotřebují tolik odpočinku, mají mnoho energie a jejich tělo zkrátka pracuje na plné obrátky.

Tyto stavy se nápadně podobají těm, které prožívají lidé pod vlivem drog. Tyto zamilované hormony nebo látky jim příbuzné jsou totiž právě užíváním drog vyvolávány. Dalo by se tedy říct, že láska je v podstatě droga. I na lásce, respektive na koktejlu hormonů, které tělo produkuje, si navíc člověk může vybudovat závislost. S tím souvisí také pocity podobné skutečným abstinenčním příznakům, pokud nemůže být s tím, koho miluje. Ztrácí se chuť k jídlu, dostavuje se nespavost nebo třeba neschopnost se soustředit. A pokud objekt lásky cit neopětuje, zamilovaný prožívá podobný stav, jako člověk zbavující se závislosti. Tyto nepříjemné pocity však naštěstí postupně mizí.

Přitažlivost, to je adrenalin, testosteron a estrogen

Láska jakožto chemie má z pohledu vědců několik fází, během kterých se do těla uvolňuj právě ony různé hormony ovlivňující pocity a chování zamilovaného. První fázi zamilovanosti ovládá adrenalin, který začnou produkovat nadledvinky ve chvíli, kdy mozek vyhodnotí protějšek jako vhodný objekt zájmu. Činí tak na základě mnoha vjemů, a to i během několika vteřin. Záleží na očích, které zkoumají vzhled, postavu i oblečení, ale také na uších vnímajících hlas druhého člověka. Důležité jsou také čichové vjemy zaznamenávající vůni protějšku.

Vyhodnocení všech vjemů probíhá na základě podvědomí, důležitou roli hraje genetika i vlastní zkušenosti. Jednoduše řečeno protějšek musí váš mozek přesvědčit, že je potenciálně vhodným partnerem, respektive že je pro vás přitažlivý. Pokud se tak stane, tělo začne produkovat adrenalin. To má za následek, že se cítíte podobně jako ve stresových situacích. Pokožka zčervená, rozbuší se vám srdce, zrychleně dýcháte a potíte se. Protějšek vás přitahuje, nejste schopni myslet na nic jiného, třesou se vám kolena a svírá srdce. V těle se zvyšuje hladina sexuálních hormonů, testosteron u mužů a estrogen u žen.

Akutní zamilovanost doprovází fenyletylamin

První fáze ještě není zamilovanost ani láska. Jde jen o sexuální přitažlivost, která se ale může v zamilovanost vyvinout v druhé fázi chemického procesu. Během té se v těle začne produkovat hormon dopamin, který způsobuje šťastné pocity, a zejména fenyletylamin, někdy také nazývaný hormon zamilovanosti. Právě fenyletylamin vyvolává euforii a pocity, které se někdy označují jako ony růžové brýle, skrz které zamilovaní vše kolem sebe vidí. Způsobuje také to, že je tělo zamilovaného schopné pracovat na plné obrátky, nepociťuje únavu a je plné energie. Zamilovanost právě v této fázi připomíná stav člověka při užívání drog, fenyletylamin je totiž příbuzný metamfetaminu v těchto drogách obsaženého.

Láska jako chemická reakce

Zamilovaný člověk se stává na fenyletylaminu závislý. Potřebuje být neustále s objektem své lásky, protože tak se v těle tyto hormony produkují a zamilovaný pociťuje euforické stavy. Tělo se jednoduše bez své drogy nemůže obejít. A jakmile má této látky nedostatek, dostavují se již výše zmíněné abstinenční příznaky.

Fenyletylamin se zamilovaností střídá oxytocin a náklonnost

Po delší době organismus už nedokáže vytvářet dostatek omamujícího fenyletylaminu. V těle jej tak postupně nahrazuje hormon oxytocin, někdy také označován jako hormon mazlení. Jak jeho název napovídá, vylučuje se při dotýkání, mazlení, hlazení a samozřejmě také při milování. Díky tomu, že se změní hormony ovládající tělo, ustupuje fáze akutní zamilovanosti a celý proces se zklidňuje. Vytváří se tak stabilizovaný vztah a hlubší citové pouto mezi zamilovanými lidmi. Tuto fázi můžeme označit jako období náklonnosti.

Spolu s oxytocinem takto působí i vasopresin. Oba hormony kromě partnerských vztahů zabezpečují také ochranu potomků rodiči. Právě ony stojí za tím, že se matka chová něžně ke svému dítěti. 

Dlouhodobou závislost doprovází endorfiny

Poslední fází zamilovanosti, tedy spíše lásky, je dlouhodobý vztah. I za tím, že spolu některé páry zůstanou velmi dlouho nebo třeba celý život, stojí chemie. V tomto stádiu se totiž v těle vylučují endorfiny, hormony štěstí a látky příbuzné opiátům. Endorfiny působí antistresově, uklidňují a vyvolávají pocit jistoty a bezpečí.

Endorfiny jsou také označovány jako hormony věrnosti. Jsou totiž návykové a způsobují dlouhodobou závislost na milovaném partnerovi. Čím déle s ním jste, tím více endorfinů se vám do těla vyplavuje a tím více jste na nich také závislí. Proto je také tak těžké překonat ztrátu dlouholetého milovaného člověka.

Po zamilovanosti přijde vystřízlivění

Zároveň endorfiny dále oslabují fenyletylamin, proto se z dlouhodobého vztahu postupně vytrácí prvotní vášeň a výrazná sexuální přitažlivost až posedlost. Je tedy zcela běžné a normální, když po několika měsících zjistíte, že váš vztah není stejný jako předtím a že už nejste tak zamilovaní. Jde v podstatě o obranu organismu. Kdyby se totiž produkce hormonu fenyletylaminu nesnížila, zamilovaný člověk by byl na svém partnerovi naprosto závislý a zanedbával by veškerý ostatní život.

Samozřejmě existují lidé, kteří se bez stavu zamilovanosti neobejdou a jakmile opadne, začínají jej hledat u jiného člověka. Mohli bychom tedy říct, že se stanou závislí na fenyletylaminu a potřebují ho ke spokojenému životu.

Na druhou stranu teprve to, co přijde po zamilovanosti, je ona hluboká láska a pevné pouto, po kterém většina lidí touží. Vztah se tak posouvá na další úroveň. A záleží jen na vás, zda dáte přednost omámení a euforické zamilovanosti nebo hlubokému spokojenému vztahu.



Diskuse k článku

  • Jiří Nivak

    19:41 4. 8. 2018 -2
    pardon......,, látky ,, ...
  • Jiří Nivak

    19:39 4. 8. 2018 -6
    Proboha kdy na tuhle hovadiny, že láska je jen chemie, lidi přestanou myslet! Tak krásný cit a společnost by ho ponizila na úroveň tělesných hormonů atd. Láska je duchovní záležitost doprovázena pochopitelne i tělesnými pochody. To snad ví ,nebo cítí i malé dítě. Dokud budou vědci zkoumat jen tělo, tak nic nového než hormony a letky neobjeví.

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Tomáš Vaňatka – gynekologická ambulance, Zastávka
Hledáte ve městě Zastávka či okol…
Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...