Jak poznat, že je muž mamánek? Sledujte tyto typické rysy chování!
Když se řekne „mamánek“, jistě mnoho z vás napadne jediné – je to muž, který je až příliš fixovaný na svou matku. Bojovat s takovýmto faktem dá občas ženám dost práce a leckdy to všechno vyústí jedině v rozchod. Jsou však i tací, co se dokážou časem odpoutat od své „závislosti“ a pustí se maminčiny sukně. Poznejte tedy typické projevy chování mamánka a zasáhněte včas.
Láskyplné maminky má rád každý. Pro své děti by se zkrátka téměř rozkrájely. Problém ovšem nastává, když převezmou veškerou kontrolu nad vaším dospělým životem. Mateřská láska je krásná záležitost, měla by ale zůstat v rozumných mezích a umožňovat volné nadechnutí. Mamánci tento fakt většinou neřeší, neboť jim přehnaná péče léta vyhovuje. Kde je chyba? A dá se to vůbec napravit?
Proč se z muže stane mamánek?
Je vcelku samozřejmé, že muži se s nálepkou „mamánek“ určitě nerodí. Jsou jako děti nepopsaným listem papíru (stejně jako všichni ostatní) a formují je vnější i vnitřní faktory během vyrůstání v rodině. Rodiče (a v tomto případě především matky) mohou působit buďto pozitivně, anebo také napáchat dost škod. Mamánkem se tedy může stát jakýkoliv mužský z těchto důvodů:
- matka jej už od dětství až příliš ochraňovala (měla úzkostlivou péči)
- matka jej neustále obskakovala a nenechala udělat nic samostatně
- matka vychovávala syna sama bez partnera a upřela veškerou pozornost na něj
Mamánek je pod neustálou kontrolou své matky a vlastně mu to přijde normální
Pokud jste natrefili na muže, kterému jeho matka volá každý den – a on to s radostí přijímá, zřejmě jde o mamánka. Je také docela možné, že maminka o jeho každodenní rutině ví více než vy, jakožto partnerka. V tomto případě se sice muž od matky odstěhoval, jeho mysl ale zůstala pořád doma. A není dne, kdy by se s ní neporadil o obvyklých ale i zásadních životních rozhodnutích, místo aby to řešil s protějškem. Tento boj žena zpravidla nemůže vyhrát – mamánek dá s největší pravděpodobností opět na maminku.
Mamánek porovnává svou partnerku s matkou
Zaslechli jste od muže i kdyby náhodou větu „Ty nejsi jako moje matka.“ nebo „Maminka to dělá jinak.“? Pak by vám měly před očima vlát červené výstražné vlaječky. Takový mužský bude totiž neustále porovnávat své partnerky s matkou – toť typický rys pro mamánka. Může po nich vyžadovat stejné chování, podobnou ne-li identickou úroveň kulinářských schopností a podobně. Pakliže žena na toto přistoupí, řítí se do velkých problémů. Přestane být totiž sama sebou a bude se muset celý život přizpůsobovat jistým standardům někoho jiného. To není opravdová láska.
Lze mamánka změnit?
Máte-li ve svém okolí někoho, kdo je typickým mamánkem, anebo dokonce s takovým mužem žijete, je vhodné celou věc co nejdříve řešit – tedy, pokud o vztah opravdu stojíte. S dotyčným si tedy o problému otevřeně, a hlavně v klidu promluvte. Možná se zprvu bude čílit, nenechte se však odbýt. Sdělte své pocity k protějšku i touhu, zachovat partnerství. Buďte upřímné v tom, co vám jeho až příliš těsný vztah s matkou způsobuje. Ať už se cítíte smutné, zklamané, odsunuté na vedlejší kolej, mluvte o tom. Pakliže vás muž skutečně miluje, bude se snažit věci změnit – nastaví si zdravé hranice se svou maminkou a začne se vztahu více věnovat. V opačném případě je vhodné zvážit, zda v takovém partnerství chcete opravdu nadále setrvávat.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
redakce
moc děkujeme, že jste poukázala i na extrém z té druhé (ženské) stránky. Máte pravdu, i ženy mohou být závislé na matce (případně na otci), byť se o tom veřejně tolik nemluví. Tomuto zajímavému tématu se budeme někdy také věnovat. Ať se vám daří.
Ellen