Manželská krize se může dostavit kdykoliv. Jak ji společně zvládnout?
Manželská krize přichází z čista jasna a ohrožuje soužití dvou lidí. Může ji způsobit náhlý a aktuální problém anebo i ten, který se táhne po několik let. Podle odborníků nelze očekávat, že bude manželství vždy šťastné a klidné, je ale potřeba o něj pečovat.
Tak jako květina chřadne kvůli nedostatku vody, uvadá i manželství, které není živeno dostatkem porozumění a společnými zážitky. Pokud se potíže vystupňují, může se objevit ona manželská krize, která je jakousi zkouškou odolnosti vztahu.
Manželská krize a její spouštěče
Partnerský život může být velmi příjemný a obohacující, pakliže natrefíte na životní lásku a spřízněnou duši. Ne vždy jsou ale dny růžové. Vyskytnout se mohou na vaší společné cestě problematické momenty, které je nutné vyřešit. V případě, že ani jeden nechce obtíže probrat, může se dostavit složitá manželská krize. Jaké jsou tedy nejčastější důvody krize v manželském soužití?
Je vaše manželství v troskách? 5 varovných signálů, které vám prozradí, že váš partner chce rozvod
-
Manželská krize v důsledku nevěry jednoho z partnerů: nikdo nechce žít vedle někoho, komu nelze důvěřovat. Taková nevěra pak s důvěrou velmi zamává. Podvedenému může trvat skutečně dlouhou dobu, než odpustí. Někdy k odpuštění nemusí dojít vůbec a vztah skončí.
-
Manželská krize v důsledku změny finanční situace: přijít o práci může člověk kdykoliv během svého života. I tohle značně ovlivní manželské soužití. Výpadek příjmu, pocit méněcennosti, starosti s tím, co bude, to vše k pohodovému životu nijak nepřidá. Vznikat mohou tedy hádky i nedorozumění. Finanční situace se však může změnit i v případě vážné nemoci, kdy dotyčný přechází do dlouhodobé pracovní neschopnosti. I v tomto případě je možné, že se krize dostaví.
-
Manželská krize v důsledku zanedbaného intimního života: sex k spokojenému manželství zkrátka patří. Pokud je ho v partnerství příliš málo anebo jej dva lidé neprožívají vůbec, může nastat problém. Kritickým bodem lze nazvat tu část soužití, kdy jeden z páru zvažuje mimomanželský poměr a nakonec jej i uskuteční.
-
Manželská krize v důsledku mizivého společného času: jsou to právě společné chvíle, co posilují vztah mezi manželi. Pokud jeden z páru věnuje nejvíce času práci, může se ten druhý cítit osamělý. Problematické je to, když manželé tráví více volného času odděleně nežli spolu. Po čase se to musí někde projevit (potíže v komunikaci, v sexu a podobně).
-
Manželská krize v důsledku „ponorkové nemoci“: vůči výše zmíněnému spouštěči krize v manželství (nedostatek společného času), je potřeba zmínit i úplný opak. Nezdravé pro vztah je rovněž to, když jsou spolu manželé permanentně a nemají ani chvíli pro sebe samotné, rodinu či přátele. Poté může vznikat tzv. „ponorková nemoc“. Čas je potřeba dělit rozumně. Zlatá střední cesta je určitou volbou.
-
Manželská krize v důsledku fyzického anebo psychického týrání: zde je nutná obezřetnost. Jestliže zjistíte, že žijete s násilníkem anebo labilním člověkem, je potřeba ihned jednat. Opakované násilí, a to jak fyzické i psychické, není vůbec v pořádku. Může se dokonce i stupňovat. Zde se nejedná jen o krizi, ale o velké rozhodnutí, které vám může zachránit budoucí život. Násilník se totiž málokdy změní.
Manželská krize má několik podob
Když se řekne manželská krize, každý si dozajista představí dva znesvářené lidi, kteří mají do domluvy a souznění daleko. Ovšem tato životní situace je prožívána velmi odlišně v každém páru. Jaké může mít podoby?
-
Krize přirovnávaná ke „svržení bomby“: taková manželská krize je velice intenzivní, chcete-li až destruktivní a nejčastěji je vyvolána skutečně vážnými problémy, tj. zjistíte, že vás manžel/ka několik let podvádí a má dokonce druhou rodinu anebo že váš partner/ka skrýval/a svou homosexualitu a přesto si vás vzal/a. Jen ve výjimečných případech mohou lidé toto zvládnout a jít dál.
-
Krize přirovnávaná k „tornádu“: tato manželská krize přichází a smete s sebou vše, co jste řadu let budovali anebo jste se o to aspoň snažili. Může ji vyvolat například to, že vám partner/ka po mnohaletém soužití řekne „Mám tě rád/a, ale láska to není.“. Láska z jeho strany zkrátka nikdy nebyla anebo odezněla. To vás srazí na kolena. Záleží pak na vás, jak se s tím vyrovnáte. Buď to překousnete a půjdete dál, nebo se rozvedete. Nic mezitím není.
-
Krize zvaná „ticho před bouří": zdaleka nejfrekventovanější je manželská krize, která probíhá naprosto v tichosti. Vzájemně se s partnerem respektujete, žijete spolu, ovšem cítíte, že je něco jinak (vztah ztratil jiskru). V tomto případě se mohou problémy střádat, aniž by je někdo řešil. Jednoho dne se pak probudíte a budete mít pocit, že jste vlastně s člověkem, kterému nerozumíte a nemilujete jej. Anebo zkrátka nebudete vědět, kudy dál.
Manželská krize aneb jak ji co nejlépe překonat?
Máte pocit, že vás a vašeho manžela/manželku zasáhla manželská krize? Potom nemusíte hned panikařit. Pakliže svůj protějšek skutečně milujete, můžete vše zlé překonat. Ovšem k tomu je potřeba, abyste chtěli oba dva. Co je možné udělat pro to, abyste byli zase šťastní? Je to v podstatě jednoduché. Za prvé - se snažte vzájemně si naslouchat. Za druhé - zkuste druhému odpustit. Za třetí - pomáhejte si v každé situaci (v období finanční krize, péče o děti, domácnost a podobně). Za čtvrté - dejte druhému určitý osobní prostor. A za páté - udělejte si na sebe čas a prožijte jej naplno. Někteří odborníci dokonce doporučují vytvořit si uměle jakési druhé „líbánky“. A v případě, že to nezvládnete překonat sami, zkuste oslovit osvědčenou manželskou poradnu či vztahového kouče.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku