Ničí vás toxický vztah? Poradíme, jak z něj ven
Toxický vztah se vyznačuje chováním, které nám nějakým způsobem nevyhovuje a ponižuje nás. Jsme nešťastní a máme pocit, že se k nám protějšek nechová čestně a s úctou. Zároveň v něm lze nalézt i prvky kontrolujícího chování či nedostatku podpory.
Jestliže žijeme ve zdravém vztahu, všechno tak nějak funguje. Může se samozřejmě stát, že dojde k nějakému nedorozumnění nebo se objeví překážky, ale partneři jsou v takovém případě schopni situaci zvládnout a otevřeně o ní diskutovat. A řešit společně problémy, které se objeví. V toxickém vztahu toto nefunguje. Naopak se při každém problému budete cítit vyčerpaní nebo nešťastní. Už to by vám mělo naznačit, že je třeba něco změnit.
Toxický vztah je nutné řešit
Svého partnera/ svou partnerku stále milujete a nemáte pocit, že by vás vztah vyčerpával nebo dokonce ničil. Zároveň ale dobře víte, že není všechno správně. Často se hádáte, třeba i kvůli malichernostem. Vám protějšek pro vás není podporou a už vůbec neexistuje nějaká úcta. Domů se už netěšíte tak, jako dřív a vlastně se se svým protějškem nechcete ani potkávat. Toto by mělo být varovné znamení a zároveň pobídka k tomu, abyste se svým vztahem začali něco dělat.
I emocionální nevěra může být příčinou rozpadu vztahu
Jak udržet vztah na dálku? Odloučení má svá rizika, ale i výhody
Postihla vás krize ve vztahu? Nezoufejte, je to úplně normální
Toxický vztah jako droga
Někteří lidé mají toxický vztah svým způsobem jako drogu. A jsou s kým jsou, pak se v takovém vztahu pohybují. Podle psychologů se toxický vztah vyznačuje nedostatkem důvěry, respektu a zdravé komunikace. Pokud ve vašem vztahu tyto tři body naleznete, pak je něco skutečně špatně. Ale proč nás toxické vztahy tedy přitahují?
Patologická potřeba lásky: Někteří lidé ve svém životě potřebují až patologickou lásku. Psychologové zjistili, že druh vztahu, ve kterém jeden člověk poskytuje druhému opakovanou a nutkavou péči a pozornost, souvisí s impulzivitou. Takoví lidé se cítí celiství jen tehdy, pokud mohou někoho milovat. Potřebují být tedy ve vztahu za každou cenu, aniž by zvažovali, zde jsou s partnerem/ partnerkou kompatibilní.
Přílišná připoutanost: Problém pramenící z dětství. Rodičům se nepodařilo vytvořit bezpečnou vazbu. Nervový systém pak tento nedostatek zaregistruje jako normu. Člověk se začne připoutávat k lidem ve svém okolí, kteří mu dávají nějakou pozornost a stane se na takové pozornosti doslove závislým.
Lidé s hraniční poruchou osobnosti: Do nestabilních a nezdravých vztahů bývají častěji ponořeni lidé s hraniční poruchou osobnosti. Tato porucha totiž může jedince přimět ke střídání několika fází ve vztazích. Idealizaci a devalvaci. Zjednodušeně řečeno: všechno nebo nic.
Toxický vztah a jeho příznaky
Ne každý toxický vztah se projevuje stejně. Někdy proto není snadné si “toxicity” všimnout. Přesto jsou určité body, u kterých byste měli rozhodně zpozornět. A na co si dávat pozor?
Nedostatek podpory
Zdravý vztah je založen na vzájemné touze, aby ten druhý uspěl ve všech oblastech života. Pokud jde však o toxický vztah, nic takového jako podpora neexistuje. Každý úspěch se najednou stává spíše soutěží. Partnerovi na vašich úspěších totiž tak docela nezáleží.
Toxická komunikace
Místo laskavosti a vzájemného respektu je většina rozhovorů naplněna sarkasmem, kritikou nebo pohrdáním. A posmívat se svému protějšku přeci není tak úplně v pořádku. Je to nejlepší cesta k hádkám, nepřátelství a k rozvodu. Navíc takové situace přinášejí do života jen další stres.
Závist či žárlivost
Závist se tu a tam může objevit u každého, na tom není nic zvláštního. Problémem se stává ve chvíli, kdy vám závist nebo žárlivost brání myslet pozitivně na úspěchy vašeho partnera. Obojí navíc značně narušuje vztah.
Kontrolní chování
Jestliže se vás partner neustále ptá kde jste, co děláte, s kým se bavíte nebo vám dokonce nahlíží do telefonu, pak je něco v nepořádku. Toto chování může pramenit ze žárlivosti nebo z nedostatku důvěry. Avšak může značně přispívat i k toxicitě vztahu. Na druhé straně pak můžete vy stále vymýšlet pohádky o tom, kde se zrovna nacházíte, s kým jste a co tam děláte. Ať už tím chcete předejít trávení času s partnerem nebo se prostě jen bojíte toho, jak by reagoval, kdyby zjistil pravdu.
Ignorování potřeb
Pokud souhlasíte s čímkoliv, co chce váš partner udělat, i když se vám to nelíbí, je jistou známkou toxicity. Přitom se bojíte říct, že byste něco chtěli jinak. Většinou je totiž všechno vždy jen podle tužeb a přání vašeho partnera. Pokud by něco mělo být podle vašeho přání, je to v jeho očích špatně. To je toxický vztah.
Toxický vztah: Jak z něj ven?
Jestliže oba dva víte, že má váš vztah problémy a oba máte touhu to změnit, pak jste na dobré cestě. Uvědomění si svého chování je prvním krokem k lepším časům. Odráží to totiž sebeuvědomění a vlastní zodpovědnost. Pokud jste tedy oba ochotni udělat něco pro změnu, pak to s největší pravděpodobností půjde. Je však třeba, abyste se přestali vzájemně špičkovat a obviňovat. Toto nahraďte diskuzí a porozuměním.
Zkuste být otevření i vůči pomoci zvenčí. Skvělou volbou může být i pomoc psychologa nebo párového terapeuta. A jestliže chcete pracovat sami na sobě, pak navštivte speciální kurzy nebo se odevzdejte do rukou kouče. Možností je mnoho. Jestliže jde však o toxický vztah, musí partneři pracovat na novém, lepším vztahu nejen oni dva spolu, ale rovněž každý sám na sobě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku