Převozník ve vztahu pomáhá hojit rány na duši. Jak poznat, že jste se jím stali vy samotní?
Převozník ve vztahu přichází zpravidla do života čerstvě rozejitích nebo rozvedených lidí. A bývá to poměrně krátce po ukončení starého vztahu. Pomáhá vlastně zklidnit rozbouřené nitro po zklamání. Ovšem sám může být ve výsledku též raněn, jelikož jeho city nemusí být skutečně opětovány a poslouží pouze jako „náplast na bolístky“.
Víte, jak poznat, že jste se stali převozníkem ve vztahu? Je velmi jednoduché toto vydedukovat. Když si budete všímat několika důležitých prvků chování protějšku, jistě brzy pochopíte, zda váš vztah má šanci na úspěch, nebo prostě jen druhého „převezete“ do partnerství dalšího.
Převozník ve vztahu má také své city
Říká se, že rozvod nebo rozchod s dlouholetým partnerem je natolik stresující záležitostí, že jej psychologové posuzují úplně stejně, jako úmrtí blízkého člena rodiny. Kdo rozchod s milovaným člověkem někdy zažil, jistě ví, jak bolestné to může být. A právě v nestabilním emočním rozpoložení mohou někteří zlomení lidé inklinovat k jiným protějškům, kteří se stávají převozníky ve vztahu. Hojí rány na duši, pomáhají najít znovu životní elán. Problém ale nastává tehdy, když pouhý „převozník“ investuje své opravdové city, zamiluje se a pak je náhle opuštěn kvůli někomu jinému. To je úskalí převoznictví v partnerství. Je tedy záhodno rozpoznat včas, jestli jste se skutečně stali převozníkem a co nejdřív odejít. Jak na to?
Jste převozník ve vztahu? Tyto náznaky vám napoví…
Je velice ošemetné, začínat si s někým, kdo se právě rozešel se svým partnerem nebo partnerkou. Pokud jste poznali někoho takového, a on vám tvrdí, že před týdnem nebo měsícem prožil bolestné odloučení, je dost možné, že jste jen a pouze převozník ve vztahu. Jaké další náznaky chování prozradí, že tomu tak opravdu je?
- Minulost váš vztah stíhá, tj. nový protějšek velice často hovoří o svém bývalém partnerovi/partnerce a neustále přemýšlí nad tím, jaká byla vlastně příčina rozchodu.
- Kontakt s „ex“ pokračuje i přes rozchod. Neustálé SMS i hovory s bývalým partnerem značí, že se váš protějšek ještě s odloučením pravděpodobně nevyrovnal. Pozor tedy, abyste nebyli pouhým převozníkem ve vztahu!
- Na počátku vztahu vám protějšek řekl, že váš vztah bude jen „kamarádský“ nebo snad nezávazný, tzv. přátelství s benefity. Avšak vzápětí vám leží u nohou a chce být milován.
- Vaše partnerství není nikterak veřejnou záležitostí. Protějšek vás nikomu nepředstavil, i když uplynula nějaká doba. To může být známka toho, že jste jen převozníkem ve vztahu.
- Vaše snaha v partnerství je mnohem větší nežli protějšku. Dáváte, ale nedostáváte.
- Protějšek na vás neustále hledá chyby a porovnává vás s bývalým partnerem.
- Partnerství „zamrzlo“ a je na mrtvém bodě. Máte pocit, že se nijak nevyvíjí a spíš stagnuje či upadá.
V mnoha ohledech vám pomůže v dedukci samozřejmě i vaše intuice nebo vnitřní pocity. Jestli se cítíte jako „náplast na bolístky“, nejste bráni vážně a jste vlastně jen jakýmsi zástupcem za starou lásku, odejděte co nejdříve. Málokdy se totiž stává, že převozník ve vztahu nahradí plnohodnotně „ex“ partnera.
Převozník ve vztahu se může za jistých okolností stát trvalým partnerem na celý život
Šance na trvalý a plnohodnotný vztah s převozníkem jsou sice nižší, ale přeci jen existují. I převozník ve vztahu se může stát láskou na celý život, musí na tom však oba důsledně pracovat. Prvně je důležité si říct už na začátku nově vznikajícího partnerství, zda může mít budoucnost a zda jste oba ochotní do něj investovat svůj čas i city. Velké změny pak musí ve svém životě (a hlavně vnímání) udělat ten, kdo se čerstvě rozešel. Neustálé vracení se do minulosti, srovnávání a ponižování nového protějšku totiž nikdy nikam nepovede. To je cesta do pekel. Jestli jste ovšem oba chápaví, otevření, komunikativní, můžete vyřešit jakýkoliv problém a proplout společně celým životem v lásce i respektu. Je to vždy vaše volba – zda to zkusit nebo jít prostě dál…
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku