Toxické vztahy jsou nezdravé a je třeba je rozhodně řešit

Proč nás přitahují toxické vztahy, jak je poznat a ideálně se jim vyhnout?

Toxické vztahy jsou takové, které se vyznačují nedostatkem důvěry, respektu a zdravé komunikace. Bohužel se v dnešní době psychologové těmito vztahy zaobírají prakticky denně. Proč vlastně v toxické vztahu setrváváme? Dá se vůbec ve fázi zamilování poznat, že se řítíme do propasti?

Pojmem toxické vztahy nebo toxický vztah označujeme chování, které nás činí nešťastnými. V takovém vztahu se objevuje i neúcta, nečestnost, kontrolující chování či nedostatek podpory. Je to zkrátka vztah, který nás spíše vysává namísto toho, aby nás naplňoval.

Toxické vztahy nám ubližují

Ve zdravém vztahu by všechno mělo fungovat. Pochopitelně, že i v zdravém vztahu dojde čas od času k nesouladu či neporozumění. To se může stát a není na tom nic výjimečného. Zpravidla však všechny problémy řešíte společně a otevřeně spolu diskutujete o všech nenadálých situacích a problémech, které se objeví. Navíc jste ve společnosti toho druhého opravdu rádi. Toxické vztahy se značně liší. Už tím, že po společném čase stráveném s partnerem se cítíte vyčerpaní nebo nešťastní. Už toto naznačuje, že je třeba některé věci změnit. I když svého partnera třeba stále ještě milujete, není vám s ním úplně dobře a někdy vám není v jeho společnosti příjemně. Často se hádáte, třeba i kvůli drobnostem. A možná vás děsí i pomyšlení, že máte opět strávit společný víkend. Místo toho, abyste se na to těšili, jako dříve…

Čtěte také:

Workoholismus ničí zdraví i vztahy. Jste workoholik? Udělejte si test!

Rodinné konstelace – vyřešte vztahy v rodině jednou provždy díky oblíbené terapii

Toxický člověk dokáže skutečně „otrávit“ jakýkoliv život. Lze se mu efektivně bránit?

Toxické vztahy a jeho znaky

V některém vztahu mohou být známky toxicity nenápadné, v jiné jsou zase přímo zjevné. Jestliže se týkají toxické vztahy právě vás, nemusíte si dokonce zprvu “vlajících červených vlajek” ani všimnout. Prozradíme vám na co se u sebe nebo u svého partnera zaměřit. Objevíte-li, že i váš vztah vykazuje známky toxického vztahu, je rozhodně na místě s tím začít něco dělat.

Nedostatek podpory

Zdravý vztah je založen na vzájemné touze, aby ten druhý uspěl ve všech oblastech života. Toxické vztahy podporují spíše soutěživost než podporu. A to rozhodně není dobře. Ve vztahu jste na stejné úrovni, nesoupeříte spolu. Jestliže se jedná o toxické vztahy, lidé se nepodporují, nepovzbuzují a jejich partner může nabýt dojmu, že na jeho potřebách a zájmech vůbec nezáleží.

Toxické vztahy a nezdravá komunikace

Místo laskavosti a vzájemného respektu je většina společných rozhovorů naplněna sarkasmem či kritikou nebo dokonce pohrdáním. Říkáte snad něco přátelům pohrdavým nebo posměšným tónem? Tak proč to děláte u partnera? Jestliže je toto u vás denním chlebem, pak rozhodně máte toxické vztahy.

Žárlivost či závist

I když je absolutně normální čas od času pociťovat závist, problémem se toto chování stává ve chvíli, kdy nemůžete pozitivně myslet na úspěchy vašeho partnera. Stejně tak je to s žárlivostí, která je naprosto přirozenou lidskou emocí. Pokud však vede k neustálému podezírání a nedůvěře, může velice rychle začít narušovat váš vztah. Toxické vztahy se žárlivostí vyznačují poměrně často.

Toxické vztahy pod neustálou kontrolou

Jestliže se vás neustále partner ptá kde jste, co děláte, s kým tam jste nebo je rozrušený, když okamžitě neodpovídáte na zprávy nebo neberete telefony, zbystřete. Toto chování může pramenit ze žárlivosti nebo z nedostatku důvěry, ale může také naznačovat potřebu kontroly. A obojí je známkou toho, že jde o toxické vztahy.

Toxické vztahy a neupřímnost

Přistihnete se přitom, když si neustále vymýšlíte lži o tom, kde se nacházíte nebo s kým právě jste? Ať už je to proto, že se chcete vyhnout trávení času s partnerem nebo proto, že se obáváte, jak by reagoval, kdybyste řekli pravdu? Tak přesně takto vypadají toxické vztahy.

Finanční (ne)gramotnost

Porušujete dohody ohledně vašeho rozpočtu? Utrátíte, aniž byste o tom partnerovi řekli? Jestliže jde o toxické vztahy, lidé mají pocit, že si mohou dělat, co chtějí. I když tím třeba porušují dohodu, na které se s partnerem domluvili. Jestliže porušíte občas, pak pochopitelně o toxické vztahy nejde. Ovšem v případě, že dohody soustavně jedna strana nerespektuje, pak se již jedná o problém.

Ignorování potřeb a toxické vztahy

Souhlasíte s čímkoliv, co váš partner udělal, i když je to v rozporu s vaším přáním? Pak jde o jasnou známku toho, že jde o toxické vztahy. To samé platí v případě, když máte pocit, že se partnerovi musíte neustále v něčem podřizovat

Toxický vztah nemůže být zdravý a šťastný

Nedostatek péče o sebe

Toxické vztahy nám brání věnovat se našim koníčkům nebo aktivitám, kterým jsme se dříve věnovali. Zanedbáváte sebe, své zdraví a všechen svůj volný čas obětováváte jen partnerovi? Možná je to jen proto, že váš partner neschvaluje čas, kdy se věnujete svým vlastním věcem. Všechno chce mít pod kontrolou a chce být neustále s vámi. To jsou toxické vztahy.

Doufáte ve změnu

Proč lidé toxické vztahy neopustí? Neustále doufají ve změnu a věří, že se “to” spraví, něco se posune nebo partner přehodnotí své jednání a všechno bude zase tak jako dřív. Čím dříve však pochopí, že tomu tak nebude, tím lépe.

Tři hlavní důvody, proč nás toxické vztahy přitahují

Chybí vám láska a máte pocit, že ji ve svém životě máte málo? Studie zjistily, že patologická zamilovanost, kdy jeden člověk poskytuje druhému opakovanou a nutkavou péči a pozornost, souvisí s impulzivitou. Tito lidé se cítí “celiství” jen v případě, pokud mohou někoho milovat. Do vztahů tak vstupují často impulzivně. Hlavně proto, aby s někým prostě byli. V nezdravém vztahu pak třeba zůstávají třeba i jen ze strachu, aby nezůstali sami. A to i přesto, když nejsou šťastní.

Problémy z dětství mohou mít za následek toxické vztahy. Jestliže se rodičům nepodařilo vytvořit bezpečnou vazbu, pak nervový systém dítěte zaregistruje tento nedostatek připoutanosti k někomu jako normu a člověk se pak stane závislým na jakémkoliv vztahu. Jen, aby měl pocit, že vedle sebe někoho má. Mohou se objevovat dokonce i úzkosti či strach z toho, že budete opušteni.

Toxické vztahy může mít na svědomí i psychiatrická diagnóza. Toxické vztahy mají častěji lidé, které trpí hraniční poruchou osobnosti. Velice často pak řeší nestabilní a nezdravé vztahy. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?