Rozpad manželství: Jaké jsou příčiny a lze ho ještě nějak zachránit?
Rozpad manželství je záležitostí smutnou a také životně náročnou. Pojí se totiž s krachem vztahu, kterému jsme na začátku tak moc věřili a dali do něj všechno. Jak ale víme, nic se neděje bez příčiny. Pojďme si nyní prozradit, proč některá manželství ztroskotají a míří k rozvodu. Důvodů je hned několik.
Kromě příčin rozpadu manželství si také řekneme, jaké možnosti máte, pokud jej chcete vehementně zachránit. Musíte chtít ovšem oba a investovat do toho svůj vlastní čas. Naděje skutečně umírá poslední, můžete si dát tedy i novou šanci.
Nejčastější důvody rozpadu manželství
Rozpad manželství nepřichází jako blesk z čistého nebe. Obvykle mu předchází dlouhotrvající záležitosti, které partneři neřeší. Mezi časté příčiny tedy patří následující:
Je vaše manželství v troskách? 5 varovných signálů, které vám prozradí, že váš partner chce rozvod
- Hádky jsou u vás na denním pořádku. Ano, partneři se občas hádají a může to být dokonce i italská domácnost. Avšak psychologové tvrdí, že právě to, jak se s konflikty v partnerství vyrovnáváte, určuje to, jestli vaše manželství má šanci na úspěch, nebo se rozpadne. Permanentně stresující domácí prostředí manželské pohodě rozhodně nepřidá.
- Ochladnutí citů jednoho z manželů. Pokud už si neprojevujete lásku, anebo je váš partner odtažitý, může to ve vás vyvolat pocit troskotajícího manželství – které je pak jen krůček od rozpadu. Pak se z vás snadno stanou jen „spolubydlící“.
- Váš vztah zasáhne nevěra. Mimomanželské poměry jsou zdaleka nejčastější příčinou rozpadu manželství. Je totiž zasažena důvěra toho, kdo byl podveden. Ta se pak těžko obnovuje.
- Intimita ve vašem manželství prakticky neexistuje. Nemusí jít pouze o sex ale i o pohlazení, objetí, polibek. Je velmi složité budovat vztah, pakliže dva lidé toto spolu nesdílí.
- V manželství nedostatečně komunikujete. Otevřená komunikace je základ dobrého partnerství – tichá domácnost je zabiják lásky. Partneři by si měli umět naslouchat.
- Zažíváte domácí násilí. Toto je závažná věc, která si žádá okamžitý odchod z manželství. Hrubost a agrese nepatří do partnerského vztahu.
- Jeden z manželů je závislý na alkoholu nebo drogách. Pokud svého partnera milujete a chcete mu pomoci, musíte vědět, že si chce nechat pomoct – až pak se obraťte na odborníky. V opačném případě to může směřovat ke skutečnému rozpadu manželství.
- V manželství figurují dluhy, které se mohou i prohlubovat. K tomuto tématu patří rovněž otevřená komunikace a konstruktivní řešení. Pakliže se jeden z manželů chová nezodpovědně a nenechá si říct, je to propast, ze které je třeba uniknout.
Rozpad manželství může hrozit i lidem, kteří se brali příliš mladí
Vědci z univerzity v americkém Utahu také přišli s velmi zajímavým závěrem jedné studie, která se zabývala raným uzavíráním manželství a jeho vlivy na případný rozpad vztahu. Podle těchto odborníků je ideálním obdobím pro uzavření sňatku věk 28 až 32 let, neboť mladší sezdaní lidé inklinovali dle zjištění k daleko vyšší rozvodovosti. Přesné příčiny nejsou známy. Předpokládá se však, že mladí zpravidla neví, do čeho jdou a podléhají impulzivním emocím. V tomto ohledu asi platí, že člověk skutečně musí uzrát, aby byl schopen manželství ctít nejen jako „formální hodnotu“.
Nechcete rozpad manželství? Zkuste ho zachránit!
Jestli žijete vedle člověka, kterého nadevše milujete a nedokážete si bez něj představit život (stejně jako on bez vás), bojujte za záchranu manželství. Platí však jedno – pokud žijete v opravdu nezdravém svazku, kde figuruje násilí v jakékoliv podobě – raději odejděte a neostýchejte se požádat o pomoc. Následky mohou být totiž zničující a ani láska vás nezachrání. Násilník zůstává násilníkem – tedy obvykle se nezmění! A na co se zaměřit, pakliže podle vás máte naději na znovuobnovení vztahu mimo uvedenou výjimku?
- Pracujte na partnerské intimitě, a to jak na té emocionální, tak na té fyzické. Najděte si na sebe čas a projevujte si lásku v jakékoliv podobě.
- Pravidelně si povídejte – je jedno o čem. Sdílení zážitků je důležité a může zvrátit rozpad manželství.
- Naplánujte si společný čas. Vyjděte si po dlouhé době třeba do kina, do divadla nebo na romantickou večeři. Společné zážitky vás mohou opět stmelit.
- Naučte se odpouštět a chápat toho druhého. Zadržování hněvu a stresu není dobré pro vaši psychiku i tělo. Vědci přišli dokonce s tím, že potlačování emocí vede k vyššímu krevnímu tlaku a tachykardiím!
- Dopřejte si prostor na koníčky a respektujte se jako osobnosti. Není nutné (a vlastně ani zdravé) být společně 24 hodin denně. Pestrost partnerskému životu dodává i občasné trávení chvil s rodinou či přáteli.
Vyzkoušeli jste všechno a přesto nedokážete „najít společnou řeč“ a chytit se něčeho smysluplného? Potom zauvažujte o návštěvě partnerské poradny. Zde se budete moct svěřit nezávislému člověku a možná ze sebe dostanete i to, co nakonec zabrání rozpadu manželství. Když budete opravdu chtít – můžete to společně zvládnout! Hodně štěstí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku