Leden – v hlavní roli močový měchýř
K zimnímu období se podle orientální medicíny váže živel vody, k němuž patří dráha ledvin a močového měchýře. Právě v lednu bychom si nejvíce měli opatrovat močový měchýř. Co pro to můžeme udělat, a po kterých bylinkách lze v rámci léčby a prevence sáhnout?
Meridián močového měchýře a zdravotní problémy
Podle orientální medicíny a principu jin a jang vytvářejí orgány v lidském těle souvztažné dvojice. K zimnímu období a živlu vody náleží močový měchýř a ledviny. Principem je chlad, smyslem sluch, indikátorem jsou uši a barva je tmavá, tedy černá nebo tmavě modrá. Tato symbolika je důležitá pro diagnostiku nemocí. Během celého ledna je tedy potřeba udržovat se v teple a vyhnout se prochladnutí, které by nám mohlo způsobit zánět močového měchýře, anebo třeba také dutin či středouší.
Dráha směřující přes močový měchýř, který náleží principu jang, vede přes zadní část hlavy, krk, záda, hýždě, dále po zadní straně stehen a lýtek až k malíčkům u nohou. Právě v této oblasti se mohou v období ledna projevovat zdravotní problémy, které nezřídka bývají způsobeny prochladnutím.
Může jít o záněty dutin a krku, bolesti krční páteře, bolesti zad a kloubů, různé neuropatie, revmatismus, bolesti zubů. Co se týká močového měchýře, je náchylný k zánětu, který se projevuje častým a neúplným močením, křečovitou bolestí v této oblasti, bolestí v bedrech a křížích. Tyto problémy mohou doprovázet i gynekologické a sexuální problémy a útlum v této oblasti. V návaznosti na další orgány může dojít k oslabení sluchu, k otokům obličeje, váčkům pod očima, k lámavosti a řídnutí kostí.
Orgánové hodiny pro močový měchýř
Močový měchýř nejvíce pracuje mezi 15. – 17. hodinou odpoledne. V té době je vhodné popíjet bylinkové čaje, zasportovat si a dát si svačinu. Začíná druhá část dne, která může být ještě aktivní.
Projevy oslabení meridiánu močového měchýře
Po psychické stránce se derou na povrch pýcha, ale i moudrost. Z negativních emocí člověka sužuje nejistota, strach, úzkost, problém v komunikaci, osamělost a uzavírání se člověka do sebe. Člověk se často lituje a obviňuje.
Strava pro močový měchýř
Čemu bychom se měli vyhnout v případě, že máme oslabený močový měchýř? Určitě je na prvním místě doporučení týkající se stravy. Problémy zhoršuje přemíra cukru a soli, emulgátory a chemické látky, alkohol, drogy, léky, ostré koření, rafinované výrobky, polotovary, dlouhodobý stres a velké psychické napětí, ale také nadměrné množství tekutin. Pít bychom měli hlavně teplé bylinkové čaje v dostatečném množství. Zásadní je mít během zimního období nohy v teple a být v klidu. Pojídat můžete brusinky.
Trápí-li nás močový měchýř, pak je vhodné obklopovat se světlem, žlutou a oranžovou barvou, z kamenů je vhodný jantar nebo citrín k rozjasnění mysli a k dodání vnitřního tepla.
Bylinná léčba při zánětu močových cest
Mezi nejvíce doporučované bylinky na močový měchýř patří lichořeřišnice větší. Ta se nejčastěji užívá ve formě lihové tinktury, která se vyrábí ze semen této rostliny. Jedná se o vynikající přírodní antibiotikum, které hubí především bakterie způsobující záněty v krku a v močových cestách, tedy nejčastěji streptokoky, E. coli a podobně. Kromě této tinktury lze popíjet čaj z ženské bylinky – kontryhele obecného na podporu gynekologických a sexuálních funkcí. Se zánětem močového měchýře se někdy také pojí záněty ženských orgánů nebo kandidóza.
Ulevuje také heřmánek, který má protizánětlivé, protikřečové a konejšivé účinky. Pomáhá odstraňovat bolest a vyplachovat bakterie z močového měchýře.
Močopudné účinky a pozitivní účinky pro močový měchýř má svízel syřišťový, kopřiva, bříza, přeslička. Pro ženy je vhodná také hluchavka bílá, třeba v kombinaci s kontryhelem a heřmánkem, muži jistě ocení vrbovku malokvětou pro správnou funkci prostaty. Ze silnějších bylinek, které se používají při těžších zánětech močových cest jsou to například medvědice lékařská nebo jehlice trnitá. Je vhodné je užívat v urologických směsích.
Močový měchýř: Podpůrná bylinná směs
Smícháme po jednom dílu přesličky, kontryhelu a heřmánku. Zalijeme horkou vodou, necháme patnáct minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme 3 x denně.
Diskuse k článku