Nebezpečný koronavirus: Přírodní léčba dětí i dospělých
Koronaviry jsou velká skupina virů, které ovlivňují lidi a zvířata a napadají jejich dýchací cesty, sliznice nosu, dutiny, způsobují bolest v krku. U dětí může koronavirus způsobit infekci středního ucha. Koronaviry jsou příčinou běžného nachlazení, ale některé druhy způsobují závažnější onemocnění, včetně SARS CoV a MERS-CoV.
Virus se poprvé objevil ve Wu-chanu v Číně, ale od té doby byly zjištěny případy v USA, Japonsku, Thajsku a Jižní Koreji. Speciální forma léčby koronavirů ani vakcíny proti nim neexistují. Koronaviry jako takové mohou až za 30% běžných projevů nachlazení.
Koronavirus: Klasická léčba
V současné době existuje šest rozpoznávaných typů koronavirů, které mohou infikovat člověka. Infekce, způsobená koronaviry se nejčastěji projevuje v zimě a brzy na jaře. Úspěšná léčba koronaviru se odvíjí od včasných rozpoznání příznaků nemoci. Těmi jsou horečky a respirační problémy. Průběh nemoci nemusí být závažný, ale v určitých případech vyžaduje hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení. Jak závažná je infekce jde ale zjistit velmi obtížně. Nejčastěji se lékaři zaměřují na ty, kteří vykazují silné příznaky infekce, způsobené koronaviry. Určení původce onemocnění se děje pomocí odběru krve nebo nosního hlenu.
Infekce, způsobená koronaviry se léčí odpočinkem, léky, podávanými při běžné chřipce a dalších virových onemocněních jako je aspirin nebo ibuprofen. Při léčbě koronavirů se doporučuje omezit kouření a pobyt v zakouřených místnostech, zdůrazňuje se nutnost dodržování pitného režimu a dostatek odpočinku. Protilátky, získané proti jednomu kmenu koronaviru nemusí být účinné proti jiné formě a proto lze infekci, kterou způsobuje koronavirus dostat v rámci několika měsíců znovu. Podobně jako lidé, jsou na tom i zvířecí mazlíčci.
Alternativní pomocníci a koronavirus
Doplňková přírodní kúra se může odvíjet na tradičním principu zacházení s infekcemi a respiračními onemocněními. Můžeme k ní použít známé protivirové a protiinfekční esenciální oleje, jejichž aplikace záleží hlavně na preferované formě použití u každého nemocného jedince. Nejčastěji se tak děje pomocí difuzéru, aromalampy, osobního inhalátoru, inhalace esenciálního oleje ve vodě pod dekou či osuškou.
Máte-li difuzér s rozmlžovačem, je účinným prostředkem pro zvlhčení sliznic a uvolnění zaneseného dýchacího systému. V případě potřeby také používáme dermální aplikaci esenciálních olejů, zředěných v rostlinném oleji jako v případě chřipky na hrudník, záda a plosky nohou. Neužívejte esenciální oleje z bezpečnostních důvodů vnitřně, mohou poleptat sliznice anebo nepříznivě působit na játra, centrální nervový systém či ledviny. Do difuzéru kapejte maximálně 5 kapek jednodruhového esenciálního oleje nebo jejich směsi. Nepoužívejte difuzér déle než 3x denně, pokaždé po dobu 30 minut.
Koronavirus: Esenciální oleje s protivirovou aktivitou
Protivirové účinky prokazují esenciální oleje s obsahem oxidu 1,8 cineolu, terpenoalkoholů (alfa-terpineol) a terpenů (pinen). Tradičními antibakteriálními esenciálními oleji jsou eukalyptus globulus, eukalyptus radiata, ravintsara, oregano, tymián linalool a tymián thymol, ho-sho, tea tree. V závislosti na procentuálním zastoupení jednotlivých molekul je ale důležité brát při jejich používání v potaz možné kontraindikace jako je věk nebo zdravotní stav, mnohé z nich nejsou vhodné pro astmatiky, epileptiky, těhotné a malé děti do deseti let věku. Esenciální oleje tymián linalool, ravintsara, tea tree a ho-sho jsou vhodné pro děti od šesti let věku. Ho-sho mohou pod dohledem aromaterapeuta používat těhotné ženy od ukončeného třetího měsíce. Esenciální oleje z eukalyptů a tymiánu thymolu jsou vhodné pro dospělé a děti od deseti let věku, oregáno od let dvanácti.
Diskuse k článku