Nejčastější novoroční zvyky a pověry v Česku
Novoročních zvyků, tradic a a pověr existuje spousta, odkud ale pramení? Víra v magickou moc dříve bývala základem různých obřadů a pověrčiví lidé věřili v to, že své přání uskuteční nějakým činem či pouhým slovem. Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších novoročních zvyků a pověr, svázaných s naší zemí.
Mnoho novoročních tradic a pověr je u nás zakořeněno již po staletí. Některé pověry souvisí s přírodou, je tomu tak zejména proto, že naši předci s ní byli spjati mnohem více, než jsme dnes.
Zvířatům a určitým přírodním jevům připisovali lidské vlastnosti a to, co si nedovedli vysvětlit, přidělovali nadpřirozeným silám. Pojďme se podívat na některé novoroční zvyky a pověry, které byly a jsou spjaty s naším územím.
Čočka a žádná drůbež – to jsou nejtypičtější novoroční zvyky
Čočka pro finanční hojnost
Peníze a štěstí, to si v Novém roce přeje většina z nás. Alespoň podle výsledků průzkumů. Více než polovina Čechů jí první den v novém roce čočku. Lidé věří, že pokud sní tuto luštěninu, která je svým tvarem podobná mincím, tak se jich budou po celý rok držet peníze.
Někteří dokonce tvrdí, že po snězení čočky na Nový rok, se budou peníze dotyčnému rozmnožovat.
Novoroční oběd bez drůběže, ryby či zajíce
Stejně tak, jako máme u novoročního oběda zafixovanou čočku, věříme tomu, že na novoročním stole by se neměla objevit ryba, zajíc nebo drůbež, štěstí by nám totiž mohlo uplavat, utéct nebo odletět, a to přece nikdo z nás nechce.
Koláčky s ukrytým penízkem
Dříve se také pekly koláčky, do kterých hospodyňky zapekly drobný peníz či hrášek. Ten, kdo takto ukrytý poklad našel, celý rok netrpěl nouzí.
Novoroční zvyky, které ocení hospodyňky – žádný úklid, ani prádlo
- Jestliže máte v plánu novoroční úklid, počkejte alespoň do 2. ledna. Pokud by totiž chtěl někdo z vás zametat, hrozí, že vymete štěstí z domu. Stejně tak by rozhodně nemělo být žádné prádlo na šňůře.
- Suché prádlo sundejte posledního prosince a pračku zapněte až druhý lednový den.
- Žádný úklid, ani prádlo, tyto dva novoroční zvyky jistě potěšily hospodyňky.
- Dříve se ale říkalo, že hospodyňky by neměly na Nový rok lenošit, protože by to přineslo smůlu. Dnes se poměry ale přeci jen trochu změnily, proto odpočinek nikomu z nás jistě neuškodí.
Novoroční zvyky v podobě koledy - tři králové
Koledu si dnes spojujeme zejména s Velikonocemi, někteří také se třemi králi. Dříve se ale, zejména na vesnicích, chodilo 1. ledna koledovat. Tento zvyk se netýkal pouze dětí, na své si přišli také kněží nebo například kominíci.
Lidé se také, za pomocí návštěv, snažili uhádnout budoucnost. Věštilo se tedy podle toho, kdo jako první přišel na návštěvu. Dítě znamenalo lásku, mladý hoch štěstí a stařena hádky.
Podívejte se na novoroční zvyky a tradice na tři krále. Hospodyňky také rozhazovaly po světnici hrách. To proto, aby v novém roce nikdo z blízkých nezabloudil. Upečte si také tříkrálový koláč.
Počasí dle 1. ledna
Naši předci si nemohli na internetu přečíst výhled počasí na celý rok, jako tomu bývá dnes, proto předpovídali počasí podle toho, na který den připadl první leden. Podívejte se také na další lidové pranostiky na celý rok.
-
Pondělí – pokud připadne Nový rok na pondělí, můžeme očekávat krutou zimu, vlhké jaro nebo dokonce povodně.
-
Úterý – zima bude ještě krutější, ale můžeme se těšit na obzvlášť úrodný rok.
-
Středa – nadšeni budou vinaři, nepotěšíme včelaře; lze totiž očekávat mnoho vína, ale žádný med.
-
Čtvrtek – mírná zima, parné léto, spoustu ovoce a hodně obilí.
-
Pátek – nejhorším dnem byl pátek, předci očekávali oční nemoci, mnoho lidských úmrtí a dokonce i válku.
-
Sobota – tento den podle pověry přinášel mnoho ovoce, ale také mnoho zimnic a málo obilí.
-
Neděle – neděle přinášela mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.
Dodržujete i vy některé novoroční zvyky a pověry?
Diskuse k článku