Psychické potíže má většina z nás. Proč se je snažíme tajit?

Psychické potíže má většina z nás. Proč se je snažíme tajit?

Psychické potíže se nemusí vyhnout nikomu. Trápí vás smutek, melancholie, deprese a úzkosti nebo se třeba po odchodu z domova opakovaně vracíte, abyste se přesvědčili, že máte vypnuté všechny elektrické spotřebiče, zhasnutá světla a především zamčené vchodové dveře? Tyto psychické potíže se vyskytují častěji, než všichni přiznáváme. Přitom vyhledat pomoc psychologa není žádná ostuda.

Psychické potíže: Duševní porucha není ostuda

V dobách dávno minulých stačil jakýkoliv náznak chování mimo striktní limity vytyčené normality a dotyčný člověk už šupajdil do blázince, nebo případně rovnou na hranici. Případů šílenství a posedlosti ďáblem či démony nebylo zrovna málo, a bohužel si to často odskákali zcela zdraví a nevinní lidé. Duševní poruchy, nebo i docela obyčejné a zdánlivě bezvýznamné psychické potíže, jakoby stále byly jakýmsi stigmatem, za které se většina populace stydí.

Říkáme si, že přece nebudeme chodit k žádnému psychologovi, nejsme přece blázni. I když máme psychické potíže, a víme o tom. Pravdou však je, že od objevu vynikající metody – psychoterapie a díky zásluhám dvou velikánů Sigmunda Freuda a C. G. Junga, se pomoc při léčbě psychických potíží posunula na velice kvalitní úroveň. Psychoterapie by v zásadě měla být zcela běžným procesem, stejným jako je dnes návštěva zubaře či gynekologa. Jít k psychologovi neznamená mít závažnou duševní poruchu, ta už patří do rukou psychiatra. Psychické potíže však může řešit právě i psycholog.

Kdy vyhledat pomoc psychologa, máme-li psychické potíže?

Psycholog nám může pomoci uvědomit si, kde spočívají kořeny našich problémů a cesta k jejich vyřešení už je pouze naše. Psychické potíže nám tak může pomoci snadno vyřešit. Psycholog také, na rozdíl od psychiatra, nepředepisuje žádné léky. Pokud máme nějaké starosti, vždy existovaly a stále existují různé možnosti, za kým jít pro radu. Když opomeneme kamarády, může to být kněz, vědma – kartářka, anebo psycholog. Co si vyberete, už je jen na vás.

psychika zena

Psychické potíže – dlouhodobý smutek, nechuť k jídlu, ubývání na váze, přílišná spavost a nechuť vůbec vstát z postele, popudlivost, přecitlivělost, plačtivost nebo další tělesné projevy, vždy mají svou příčinu. Pokud trvají delší dobu, anebo se stupňují, může jít o příznaky syndromu vyhoření, nebo deprese. Návštěva lékaře, psychologa či nalezení jiné pomoci, je rozhodně na místě. Mezi příčiny deprese totiž patří také například poruchy funkce štítné žlázy, nebo mnohá další onemocnění s jejichž správnou diagnózou vám může pomoci jenom lékař.

Enviromentální deprese a jiné radosti

Pokud máme psychické potíže, je důležité najít správnou příčinu svých potíží a nenechat se odbýt prášky a slovy: “neboj, to bude zase dobré”. Jedním z obvyklých depresivních stavů může být také enviromentální deprese – velká beznaděj a sklíčenost nad stavem životního prostředí a planety se ztrátou smyslu života jako takového. Podle odborníků postihuje čím dál tím více lidí.

Častými projevy psychických potíží bývají také úzkostné stavy nebo panika, kdy se člověk může dostat až do kolapsových stavů. První pomocí může být zpomalení dechu a takzvané dýchání do papírového pytlíku, které umožňuje soustředění se jen na vlastní dech.

Psychické potíže: OCD a nutkavé chování

Psycholog vám také může pomoci s různými neurózami nebo například obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD). Pokud nevíte, co to je, zkuste si představit neustálý neklid a strach z toho, že jste na něco zapomněli, nejrůznější nutkavé chování, například neustálé mytí rukou kvůli strachu z nákazy a podobně. Nic příjemného, viďte? Ale v zásadě by se dalo říci, že lehčí formy OCD má spousta z nás. Lidé se také trápí hromadou strachů a fobií nejrůznějšího druhu. Je třeba svůj problém především správně rozpoznat a hlavně jej účinně řešit. Stejně jako ostatní psychické potíže.

Dalo by se říci, že svou diagnózu má každý, anebo by mu byla po návštěvě psychologa či psychiatra velice rychle přidělena, ale není třeba z toho dělat drama. Pokud zjistíme, že nám naše duševní potíže a strachy značně obtěžují život, a to pozor, nejen nám, ale i našim blízkým, je určitě vhodné vyhledat odbornou pomoc psychologa a třeba absolvovat příslušnou terapii. Za psychické problémy se nikdo nemusí stydět, navíc jsou i tací, kteří si z nich udělali přednost.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!