Psychické potíže má většina z nás. Proč se je snažíme tajit?
Psychické potíže se nemusí vyhnout nikomu. Trápí vás smutek, melancholie, deprese a úzkosti nebo se třeba po odchodu z domova opakovaně vracíte, abyste se přesvědčili, že máte vypnuté všechny elektrické spotřebiče, zhasnutá světla a především zamčené vchodové dveře? Tyto psychické potíže se vyskytují častěji, než všichni přiznáváme. Přitom vyhledat pomoc psychologa není žádná ostuda.
Psychické potíže: Duševní porucha není ostuda
V dobách dávno minulých stačil jakýkoliv náznak chování mimo striktní limity vytyčené normality a dotyčný člověk už šupajdil do blázince, nebo případně rovnou na hranici. Případů šílenství a posedlosti ďáblem či démony nebylo zrovna málo, a bohužel si to často odskákali zcela zdraví a nevinní lidé. Duševní poruchy, nebo i docela obyčejné a zdánlivě bezvýznamné psychické potíže, jakoby stále byly jakýmsi stigmatem, za které se většina populace stydí.
Říkáme si, že přece nebudeme chodit k žádnému psychologovi, nejsme přece blázni. I když máme psychické potíže, a víme o tom. Pravdou však je, že od objevu vynikající metody – psychoterapie a díky zásluhám dvou velikánů Sigmunda Freuda a C. G. Junga, se pomoc při léčbě psychických potíží posunula na velice kvalitní úroveň. Psychoterapie by v zásadě měla být zcela běžným procesem, stejným jako je dnes návštěva zubaře či gynekologa. Jít k psychologovi neznamená mít závažnou duševní poruchu, ta už patří do rukou psychiatra. Psychické potíže však může řešit právě i psycholog.
Kdy vyhledat pomoc psychologa, máme-li psychické potíže?
Psycholog nám může pomoci uvědomit si, kde spočívají kořeny našich problémů a cesta k jejich vyřešení už je pouze naše. Psychické potíže nám tak může pomoci snadno vyřešit. Psycholog také, na rozdíl od psychiatra, nepředepisuje žádné léky. Pokud máme nějaké starosti, vždy existovaly a stále existují různé možnosti, za kým jít pro radu. Když opomeneme kamarády, může to být kněz, vědma – kartářka, anebo psycholog. Co si vyberete, už je jen na vás.
Psychické potíže – dlouhodobý smutek, nechuť k jídlu, ubývání na váze, přílišná spavost a nechuť vůbec vstát z postele, popudlivost, přecitlivělost, plačtivost nebo další tělesné projevy, vždy mají svou příčinu. Pokud trvají delší dobu, anebo se stupňují, může jít o příznaky syndromu vyhoření, nebo deprese. Návštěva lékaře, psychologa či nalezení jiné pomoci, je rozhodně na místě. Mezi příčiny deprese totiž patří také například poruchy funkce štítné žlázy, nebo mnohá další onemocnění s jejichž správnou diagnózou vám může pomoci jenom lékař.
Enviromentální deprese a jiné radosti
Pokud máme psychické potíže, je důležité najít správnou příčinu svých potíží a nenechat se odbýt prášky a slovy: “neboj, to bude zase dobré”. Jedním z obvyklých depresivních stavů může být také enviromentální deprese – velká beznaděj a sklíčenost nad stavem životního prostředí a planety se ztrátou smyslu života jako takového. Podle odborníků postihuje čím dál tím více lidí.
Častými projevy psychických potíží bývají také úzkostné stavy nebo panika, kdy se člověk může dostat až do kolapsových stavů. První pomocí může být zpomalení dechu a takzvané dýchání do papírového pytlíku, které umožňuje soustředění se jen na vlastní dech.
Psychické potíže: OCD a nutkavé chování
Psycholog vám také může pomoci s různými neurózami nebo například obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD). Pokud nevíte, co to je, zkuste si představit neustálý neklid a strach z toho, že jste na něco zapomněli, nejrůznější nutkavé chování, například neustálé mytí rukou kvůli strachu z nákazy a podobně. Nic příjemného, viďte? Ale v zásadě by se dalo říci, že lehčí formy OCD má spousta z nás. Lidé se také trápí hromadou strachů a fobií nejrůznějšího druhu. Je třeba svůj problém především správně rozpoznat a hlavně jej účinně řešit. Stejně jako ostatní psychické potíže.
Dalo by se říci, že svou diagnózu má každý, anebo by mu byla po návštěvě psychologa či psychiatra velice rychle přidělena, ale není třeba z toho dělat drama. Pokud zjistíme, že nám naše duševní potíže a strachy značně obtěžují život, a to pozor, nejen nám, ale i našim blízkým, je určitě vhodné vyhledat odbornou pomoc psychologa a třeba absolvovat příslušnou terapii. Za psychické problémy se nikdo nemusí stydět, navíc jsou i tací, kteří si z nich udělali přednost.
Diskuse k článku