Rozhodování není vždy snadné

Bolestivé rozhodování. Naučte se rozhodnout

Křižovatka. Mám jít vpravo nebo vlevo? Pokud jedeme autem, navykli jsme si tuto situaci neřešit a nechat si poradit chytrým přístrojem, který „správný“ směr zavelí. Obvykle také víme, kam jedeme. Jenže v životě se nezřídka ocitneme v situaci, kdy nám nikdo poradit nemůže, nevíme přesně, kam cesta vede a co víc, rozhodnutí je na nás. Jak se rozhodnout, aby to nebylo „špatně“?

Rozhodování: Pozor na spirálu zoufalého přemítání

Rozhodováním se rozumí proces výběru mezi alespoň dvěma variantami následného jednání. Ačkoli se to může zdát jednoduché, přemýšlivé typy osobností často sklouznou do spirály neustálého pro a proti. Výsledkem je, že šance, kterou měli se vypaří a jim zůstanou oči pro pláč. Situace se jednoduše změní a ať už jejich rozhodnutí bude jakékoli, víceméně bude už „špatné“. A tak svět přichází o dobré nápady a jejich realizaci. K rozhodnutí se samozřejmě určité znalosti či zkušenosti hodí, avšak je třeba si připustit, že nikdy nebudete mít všechny. Pokaždé bude naše rozhodnutí ovlivněno mnoha faktory (včetně zdravotního stavu, psychické kondice, emočního vypjetí anebo množstvím času, které na rozhodnutí máme), které působí v ten konkrétní moment.

Rozhodování probíhá v těle

Zatímco na to, zda si koupíme nové kolo nebo ne máme v rozhodování určitý čas. Rozhodování o tom, zda se dáme na útěk nebo se budeme prát (v civilizaci, zda někoho poslat k šípku nebo ne) je otázkou vteřin. Paradoxem zůstává, že naše tělo odpověď zpravidla tuší rychleji než naše mysl. A to v obou případech. Schopnost rozhodování je totiž jeden z předpokladů přežití, který je na myšlení do určité míry nezávislý. Naše tělo „načte“ situaci a snaží se nám prostřednictvím emoce i fyzických projevů (brnění rukou, pocit chladu či studený pot, teplo) nahodit rozhodnutí. Otázkou je, jak moc umíme signály těla vnímat a pochopit. A když už je nám to náhodou „jasné“ vstoupí do procesu mozek se svou „a co kdybychom…“ nebo „ale to přeci nemůžeme…“.

Čtěte také:

Vitamíny na paměť - které potraviny zařadit do jídelníčku, abyste zlepšili činnost mozku?

Rozhodování je někdy těžké

Jak se rozhodnout? Není varianta B

Nejtěžší bývá rozhodování, kdy zvolením určité varianty nenávratně přijdeme o tu druhou. Jednoduše nevíme, co by, kdyby. Právě „kdyby“ je největší komplikace rozhodování. Je třeba si uvědomit, že budoucnost nevíme nikdy. Máme „jen“ určité předpoklady, které vycházejí z naší minulé zkušenosti, ale to, že má něco vysokou pravděpodobnost neznamená, že se to opravdu stane. A naopak. V procesu rozhodování jde o jediné, zvolit si další krok. Zpětné vyhodnocení může být zajímavé, ale lítost sem nepatří. Zpětná racionalizace (Měl jsem to vědět, měl jsem udělat, co by se stalo, kdyby byl býval) totiž tak trochu lže. Vy jste v minulosti příslušné informace jednoduše neměli a nebo na ně měli z dosavadních zkušeností jiný náhled. A možná jste se rozhodli jít do rizika. Ale rozhodnutí bylo učiněno. Je třeba pracovat se situací a případně směr dalším rozhodnutím upravit.

5 tipů, jak se rozhodnout

Pokud nejde zrovna o život, pak je dobré si na rozhodování dát „čas“, respektive nastavit si termín, do kdy se rozhodnete. Získáte odstup a mohou vyprchat emoce, které reagují na vypjatou situaci. Během té doby můžete zkusit tyto praktiky, které vám mohou do rozhodování přinést zajímavé aspekty:

  1. Je tato situace opravdu moje? Jinými slovy, činím rozhodnutí za sebe anebo řeším něco, co mi nepřísluší?
  2. Posune mě toto rozhodnutí směrem, kterým chci jít? Je mé rozhodnutí na úkor něčeho/někoho, co je pro mne nepřípustné?
  3. Dělám rozhodnutí, protože chci anebo jsem nucen okolnostmi? Někdo mě do rozhodování nutí (tzv. dostal jsem nůž na krk). Opravdu jsou jen tyto varianty?
  4. Co si myslím, že se stane, když se nerozhodnu, respektive půjdu jiným směrem? Ano, varianta nedělat nic existuje také, stejně jako varianta, kterou v danou chvíli nevidíte.
  5. Co mohu s konkrétním rozhodnutí získat/ztratit?

Samozřejmě lze namítat, že žijete určitý život se svými právy a povinnostmi, zároveň je třeba také připustit, že tento život je výsledkem nějakých vašich rozhodnutí v minulosti. Pokud nejste spokojeni, pak je otázkou, zda není na čase začít činit rozhodnutí, která postupně ke spokojenost mohou vést.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?