Overthinking aneb Když se z přílišného přemýšlení stane problém
Overthinking je pojem, který se začal objevovat ve větším měřítku teprve nedávno. Je to tím, že jsme čím dál tím víc zahrnováni informacemi, starostmi a nezvládáme rozlišovat, co je pro nás důležité a co nikoliv. Pokud nad něčím neustále přemýšlíme, pak nejsme schopni situaci vyřešit. Nadměrné přemýšlení je spojené s obavami a paradoxně způsobuje ještě větší zamlžení mysli.
Jistě každý z nás zná situaci, kdy je doslova uvězněn ve své vlastní hlavně, je v zajetí svých myšlenek a není schopen se z této situace vymanit. Přesně to je overthinking. V takové chvíli nevíme, co dělat. Jsme jako paralyzovaní a nemáme ponětí, jak se z toho dostat ven. A čím víc se snažíme něco vymyslet, tím se dostáváme do ještě horší situace. Jak z toho ven?
Zhoubný overthinking se týká téměř všech
Čím víc přemýšlíte, tím pravděpodobnější je, že uděláte nějakou chybu. Nebo se rozhodnete nesprávně. Overthinking totiž jednoznačně poškozuje naši schopnost rozhodovat se. Overthinking se v drtivé většině týká témat, která mají vztah k naší budoucnosti. Jakou práci si mám zvolit? Mám zůstat v tomto vztahu? Jak se můžu naučit lépe nakládat se svými financemi? Jestliže řešíme nějaké pro nás “životně důležité” téma a neustále o něm přemýšlíme, nejsme schopni se rozhodnout, veškeré další kroky jsou pro nás náročnější a máme pocit, že nemáme vůbec žádné sebevědomí.
EEG biofeedback umožňuje efektivně cvičit mozek
Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra
Jak udržet pozornost? Odpočívat, cvičit mozek a vyhnout se multitaskingu
Podle psychologů je v takové chvíli řešení jednoduché: dejte své myšlenky k ledu. Nechte věci plynout, na nic netlačte a nesnažte se neustále vyvíjet nějakou aktivitu. V průběhu času se samy objeví znamení, která nás nasměrují tím správným směrem.
Noční overthinking
Člověk, který ve svém životě řeší nějaký problém a není schopen aktuálně vůbec nic vyřešit, se dostává do začarovaného kruhu přemýšlení. Neustále se snaží vymýšlet nějaká řešení, ale stále nemůže najít to správné. Overthinking jej pak pronásleduje prakticky neustále. I v noci. Kdy se objevuje nespavost z nadměrného přemýšlení nebo problémy se spánkem. Není výjimkou noční buzení a neschopnost dále usnout. Ve výsledku je pak daný jedinec unavený i přes den a přestává být schopen v běžném životě normálně fungovat. Ruku v ruce s tím přicházejí i úzkosti a časem i depresivní stavy, potíže se soustředěním i nedostatek energie. Overthinking se navíc po čase začne stávat nesnesitelným.
Lidský mozek a overthinking
Uvádí se, že lidský mozek produkuje každý den tisíce samostaných myšlenek, asociací a vzpomínek. Většina z nich je bezvýznamná. Jednoduše přicházejí a odcházejí, aniž bychom si toho vůbec všimli. Některé myšlenky však naši pozornost přitahují. Psychologové je označují jako “spouštěcí myšlenky”. Pokud jim začneme pozornost věnovat, vyvolají v nás explozi vjemů i pocitů a nespočet asociací. Mohou v nás aktivovat například radost z nacházejícího setkání. Takové myšlenky jsou bezproblémové. Pokud v nás však tyto spouštěcí myšlenky vyvolávají starosti, přemítání a negativní overthinking, pak mohou být doslova zhoubné.
Řešením může být osvědčená rada, abychom tyto myšlenky pouze sledovali, avšak nevěnovali jim žádnou pozornost. Pokud nevyložíme žádnou energii na tuto myšlenku, pak se jednoduše vytratí nebo v hlavě sice zůstane, ale nebude nás tolik obtěžovat. Čím více času budeme těmto myšlenkám věnovat, tím víc se pro nás stanou těžkými, neřešitelnými a obtěžujícími.
Overthinkign: Přestaňte přemýšlet!
Chceme-li se zbavit nadměrného přemýšlet a zastavit overthinking, můžete to zkusit prostřednictvím některých zaručených rad a tipů:
Uvolněte se
Overthinking v nás může vyvolávat pocity úzkosti. Ty následně mohou vést k větším starostem a takto vytvořit začarovaný kruh. Ten je možné přerušit pomocí relaxačních technik. Můžete jít na procházku nebo si jen sedněte a zhluboka dýchejte. Pomoci může jóga nebo setkání s přáteli. Pokud nevíte, co a jak udělat dál, udělejte raději krok zpět a zeptejte se sami sebe, co teď pro vás bude nejlepší, abyste se uvolnili a cítili se dobře.
Získejte nadhled
Všímavost a nadhled nám mohou pomoci vystoupit z našeho myšlenkového “vlaku”. Díky tomu jsme pak schopni lépe rozpoznat, kam vlastně směřujeme. Když přemýšlíme, jsme doslova pohlceni problémem, který řešíme a nejsme schopni najít jakoukoliv perspektivu. Zkuste si v takové chvíli položit otázku: Bude mi na tom (co právě řeším) záležet ještě za rok, dva či pět?
Zaměřte se na problém
Vezměte si do ruky tužku, papír a napište si vše klíčové, co je s vaším problémem spojené. Jste nějak schopni svými myšlenkami tuto věc posunout? Jak se dostanete opět dopředu? Co vám může pomoci se posunout? Možná zjistíte, že problém o kterém přemýšlíte, za to vůbec nestojí. Zkuste v takovém případě nasměrovat svoji energii jinam. Někdy to může pomoci.
Promluvte si s někým
Jestliže vás trápí overthinking, je důležité uvědomit si, že myšlenky nejsou fakta. To je důležité si pamatovat, protože myšlenky, které máme o sobě, své minulosti i budoucnosti, náš mozek bere jako fakta. Někdy je proto důležitý názor a pohled někoho jiného. Ať už přítele nebo odborníka. Mohou nám pomoci náš vnitřní názor či pohled přeformulovat, což se ve výsledku může odrazit na tom, jak budeme nadále o situaci přemýšlet.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku