Mozková mlha s námi může pěkně zamávat

Mozková mlha: Může ji mít na svědomí covid-19, ale i další závažná onemocnění

Možná, že jste se v poslední době setkali s pojmem “mozková mlha”. Za poslední rok bývá totiž čím dál častěji skloňován. Především tedy v souvislosti v prodělaným onemocněním covid-19. Objevuje se jako následek onemocnění, tedy jako takzvaný post-covid syndrom. Mozková mlha však může vzniknout i po jiných onemocněních.

Mozková mlha není nemoc, je to pojmenování souboru příznaků zdravotních komplikací. Většinou se objevuje jako následek některých onemocnění nebo po agresivní léčbě, například po chemoterapii. Co je tedy její příčinou?

Mozková mlha jako soubor příznaků

Mozková mlha zahrnuje problémy s pamětí, nemožnost vzpomenout si na jednotlivá slova, neschopnost soustředit se, nechopnost pamatovat si a v neposlední řadě ji postižení popisují také jako silnou duševní únavu. Nejsou schopni normálně fungovat a mají problém zvládat některé běžné činnosti v životě. Dobrou zprávou však je, že mozková mlha s největší pravděpodobností nebude vaší stálou součástí až do konce života, lze se jí zbavit.

Čtěte také:

EEG biofeedback umožňuje efektivně cvičit mozek

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

Jóga pro mozek vás přesune do jiné dimenze. Zbystří mysl, zlepší paměťové schopnosti a pomůže vám lépe se soustředit

Mozková mlha –⁠ příčiny:

Zdravotní stav a nemoci

Mozkovou mlhu mohou způsobit stavy, kdy probíhá v organismu zánět. Vyvolat ji může i dlouhodobá únava nebo časté změny hladiny glukózy v krvi. Mozková mlha se hojně vyskytuje například u takzvaného chronického únavového syndromu. Objevit se však může i při anémii, depresích, cukrovce, u častých migrén, hypotyreózy, Alzheimerovy choroby, dehydratace a častá je i u autoimunitních onemocnění. Mozková mlha je velice častým problém po prodělání onemocnění covid-19. Obrovské množství pacientů si na tento problém stěžuje. Virus sars-cov se totiž může dostat i do mozku. Více než polovina pacientů uvádí, že do tří až šesti měsíců se vše vrátilo do normálu.

Léky

Mozková mlha může být vyvolána i určitými léčivy. Pokud vám lékař předepsal nějaký lék a máte pocit, že se vás toto téma týká, rozhodně byste ho o tom měli informovat. Mozková mlha je totiž známým vedlejším účinkem mnoha léků. Velice často se objevuje i po léčbě rakoviny.

Stres

Nemáme na mysli občasný stres, ale především ten chronický. Ten má totiž neblahý vliv na krevní tlak, imunitní systém i naši “fyzickou i duševní” sílu. Může spustit psychickou únavu i deprese. Jakmile je mozek totálně vyčerpaný, objeví se i mozková mlha.

Nedostatek spánku

Ať už nedostatek nebo špatná kvalita spánku může negativně ovlivňovat náš mozek a mozkové funkce. Pokud máme problémy se spánkem dlouhodobě, zaděláváme si na větší problémy. Mozková mlha může být jedním z nich.

Mozková mlha může život pořádně znepříjemnit

Hormonální změny

Mozková mlha se v tomto případě týká především žen. Ať už v těhotenství nebo v menopauze dochází v organismu doslova k hormonální bouři. V těhotenství, kdy se zvyšuje hladina progesteronu a estrogenu, to může negativně ovlivňovat paměť a způsobovat krátkodobé kognitivní poruchy. V období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu, pak může mozková mlha způsobovat zapomětlivost, špatnou koncentraci i zamlžené myšlení.

Nevhodné diety a alergie na potraviny

Rozhodli jste se rychle zhubnout? Nebo držíte nevyhovující dietu? Pak vás i zde může postihnout mozková mlha. Problém může nastat i ve chvíli, kdy vašemu organismu chybí nějaký důležitý prvek. Zejména jde o vitamín B12, který (mimo jiné) podporuje zdravé funkce mozku. Dále se mozková mlha může objevit v případě, že máte alergii na některé potraviny, ale zatím o tom nevíte. Často toto způsobují alergie na arašídy, mléčné výrobky nebo lepek.

Mozková mlha a její řešení

Máte-li pocit, že se vás toto téma týká, pak je rozhodně vhodné navštívit vašeho lékaře, který je schopen rozklíčovat, proč vás tyto problémy trápí. Součástí vyšetření je rozhodně i krevní rozbor, který by měl vnést do situace jasno. Zde totiž budou jasně viditelné abnormální hladiny glukózy, špatná funkce jater, ledvin nebo štítné žlázy, poznají se nutriční nedostatky, případně infekce a také zánětlivá onemocnění.

Mozková mlha po covid-19

Trápí-li vás mozková mlha po prodělání nemoci covid-19, zaměřte se především na:

  • Dostatek spánku: kvalitní spánek pomůže tělu rychleji se zotavit.
  • Pravidelně cvičte a choďte na procházky: fyzická aktivita je prospěšná pro vaše srdce, plíce a posiluje i funkce mozku.
  • Kvalitní jídelníček: zdravá a vyvážená strava s dostatkem živin je základ.
  • Vyhněte se návykovým látkám: především alkohol a tabák problémy mohou jen zhoršovat, navíc podporují zánětlivé procesy v těle.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...