Přátelství je křehký vztah, o který je potřeba pečovat: Co o něm tvrdí psychologové a jak odhalit toxického přítele?
Přátelství potřebuje k životu v podstatě každý. Pojí se s ním totiž lidé, kteří nám rozumí tak trochu jiným způsobem než partner a děti. Jsou to ti, kteří naslouchají, podporují a častokrát život projasní tím nejkrásnějším způsobem. Mít kamarády nebo chcete-li přátele, je zkrátka nabíjející samo o sobě. Důležité je však rozpoznat, zda je toto pouto skutečné a nenese znaky povrchnosti a toxicity. Myslíte si, že kolem sebe máte opravdové přátele? Nebo snad figuruje ve vašem životě nejlepší přítel, na kterého nedáte dopustit? Pak máte štěstí. A jak se na toto téma tváří psychologové?
Tématem přátelství se dopodrobna zabývají už od nepaměti i vědečtí pracovníci. Věděli jste například, že přátele si vybíráme také podle určité míry atraktivity? Jde ale o zdaleka jiné preference než u romantické lásky. Za přítele obvykle pojmeme dle vědců člověka, který má přibližně stejnou míru atraktivity jako my samotní. Zajímavé, že? Nyní však pojďme přátelství prozkoumat o trochu hlouběji…
Psychologický pohled na přátelství
Pokud byste si mysleli, že existuje jedna jednoznačná definice přátelství, byli byste na omylu. Každý člověk totiž na něj pohlíží jinak. Avšak psychologové o něm hovoří jako o vztahu, který existuje pouze do té doby, dokud vám společnost druhého člověka přináší potěšení. Jakmile se stává spíše povinností než preferencí, může snadno „vychladnout“. Odborníci mají také jasno v tom, že skutečný ne-li nejlepší přítel by měl nejen brát ale i dávat. Opravdové přátelství tedy není jednosměrné. A konečně, pokud v přátelském vztahu cítíte vzájemnou úctu a respekt – jste na dobré cestě k jeho rozkvětu.
V přátelství zrcadlíme sami sebe
Teď už ale pryč se strohými definicemi na teoretické bázi. Přátelství je totiž vztah, který je potřeba prožít, aby byl pochopen. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké jste měli priority, když jste si své kamarády a kamarádky vybírali? Nebo to snad byla náhoda? Z obecného hlediska můžeme říct, že lidé inklinují k těm, kteří jsou jim nějakým způsobem podobní. Mohou mít tedy stejné nebo podobné zájmy jako vy a také identické sociální dovednosti, což znamená, že pro vás mají vždy vlídné slovo, podporují vás a můžete jim naprosto důvěřovat. Ne nadarmo se říká „Vrána k vráně sedá.“ Pokud žijete v domněnce, že nejlepší přítel je vlastně jakýmsi otiskem vás samotných – není to jen zdání.
Jak o přátelství pečovat, aby vydrželo navždy?
Přátelství je krásný vztah, který však zasluhuje notnou dávku péče – stejně jako ten partnerský. Jestliže si vážíte svého nejlepšího přítele, nezapomeňte na následující:
- Podporujte se v dobrém i ve zlém. Přátelství je o tom, že druhého trpělivě vyslechnete a podáte bez řečí pomocnou ruku – ať už jen v podobě své přítomnosti nebo nějakého konkrétního činu. Nejlepší přítel pozvedává.
- Udržujte stálý kontakt, i kdyby na dálku. Přátelství je živeno vaší pozorností a také tím, kolik času do něho investujete. Snažte se, pokud to půjde, scházet co nejčastěji. Nebo si jen napište/zavolejte. Váš nejlepší přítel to ocení a vy koneckonců také.
- Vyjádřete občas své emoce, svou vděčnost za to, že takového přítele máte. Občas potřebuje každý slyšet (nejen cítit), že tady pro něj jste a máte jej rádi.
- Buďte upřímní. Opravdový přítel dokáže říct pravdu, i když třeba není příliš příjemná. Současně si ale udržuje soucit vůči druhému.
- Veškeré nesrovnalosti si co nejdříve vyříkejte. Občas v přátelství dochází i k zdánlivě nevinným konfliktům, které však mohou přerůst v něco vážnějšího. Proto je nasnadě věci konstruktivně řešit.
Přátelství v převleku aneb Jak odhalit povrchního člověka
Život nám přivede občas do cesty i lidi, o kterých si zprvu můžeme myslet, že jsou opravdoví přátelé. Po čase však přátelství začne nést jisté nedokonalosti a může se zdát dokonce vyčerpávající nebo stresující. Jak poznáte, že se jedná o „špatné přátelství“ nebo chcete-li „přátelství v převleku“? Pozorujte u přítele tyto znaky:
- má potřebu s vámi ve všem soutěžit
- podporuje nevhodné chování
- je vůči vám bojovný/defenzivní a hrubý (docházet může i k šikaně)
- je věčně nespolehlivý
- mívá sklony k pomluvám
- vykazuje znaky sobectví, mluví jen sám o sobě
Jakmile zaregistrujete některý z těchto znaků u svého domnělého přítele, můžete se regulérně jednat o toxické přátelství, které vám do života nepřinese nic dobrého. Takový člověk vás potáhne pouze ke dnu. Oprašte ty pravé hodnoty přátelství! Dejte tedy vale lidem, kterých vás není hodno a udělejte prostor těm, kteří mají srdce otevřené.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
Ellen