Fenykl na dobré trávení

Fenykl na dobré trávení

Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Vzhled fenyklu

Původ fenyklu nalezneme v Asii, kde odedávna sloužil jako koření i jako léčivá rostlina.  Fenykl je dvouletá i víceletá rostlina, vysoká 80 až 200 cm. Má vysoký obsah éterických olejů.  Používají se listy a kořeny, které se suší na slunci a plody. Listy se sbírají na jaře a používají se čerstvé jako koření. Kořeny a plody se sklízejí na podzim. Z čerstvých květů se získávají semena ve tvaru půlměsíčků, chutnající po anýzu. Plody se odstřihnou, jakmile zhnědnou  a nechávají se zavěšené, aby doschly.

Kde fenykl pěstovat

K pěstování je třeba vápenitá, dobře propustná půda, teplé a slunečné místo. Vyséváme koncem jara na chráněný záhon v řádcích asi 25 cm od sebe. Protože rostliny jsou dosti velké, protrhají se později na vzdálenost 50 cm.

Využití fenyklu v kuchyni a při péči o zdraví

Fenykl má vysoký obsah vitaminu C a vitamínů B, aminokyselin a stopových prvků, pomáhá posilovat imunitu a je bohatá na draslík, vápník, hořčík a železo. Má zklidňující, detoxikační a hlavně zeštíhlující účinky.

V kuchyni se fenykl využívá v syrovém stavu do salátů nebo tepelně upravený či sušený jako koření (semínka). Jako koření se používá k okořenění ryb, omáček a salátů. Může se využít i při přípravě likérů, dává se do pečiva. Čaj z fenyklu pomáhá při nadýmání, střevních a žaludečních obtížích. Ulevuje od křečí v zažívacím ústrojí a při zácpě. Je močopudný. Jelikož podporuje vykašlávání hlenů, uplatní se také při kašli a astmatu. Mléko s fenyklem se podává kojícím matkám. Může se podávat i dětem, ale u citlivých lidí mohou silice (éterické oleje) vyvolat alergickou reakci.

Listy fenyklu mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. Italové připravují z čerstvého fenyklu kaši  a tu podávají například k jehněčím kotletám. Po rozebrání řapíku fenyklu na jednotlivá lůžka vzniknou mističky, které se mohou plnit podle chuti např.šunkou, sýrem, hříbky nebo zapékat na mnoho způsobů. tradičně se pečený fenykl podává k rybám nebo se s rybou přímo peče. Výborný je v těstovinách, rizotu, skvěle ho doplňují hřiby, smetana, parmezán a rajčata.

FENYKL - RECEPTY

  • Čaj z fenyklu

1 lžičku semen fenyklu rozdrtíme v hmoždíři a zalijeme ¼ l čaje. Necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle. Fenykl rozdrtíme vždy těsně před přípravou čaje, aby nevyprchaly vonné silice.

  • Čaj KKF na dobré trávení

¼ lžičky koriandu, ¼ lžičky římského kmínu, ¼ lžičky fenyklu. Vše rozdrtit v hmoždíři, zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut odstát. Pít po jídle.

  • Polévka z čerstvého fenyklu I.

2 čerstvé fenykly, 1 špagetová cuketa, 1 menší cibule, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, římský kmín 1/4 lžičky, fenykl (semena) 1/4 lžičky, 0,5 cm čerstvého zázvoru, sůl

Na olivovém oleje orestujeme koření rozdrcené v hmoždíři (římský kmín a fenykl), přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, česnek a zázvor. Cuketu nakrájíme na kostky, fenykl nakrájíme na půlkolečka a také přidáme na pánev restovat. Po cca 3 minutách zalijeme vroucí vodou (1,5-2 l) a 10 minut vaříme. Polovinu polévky rozmixujeme a smícháme s druhou polovinou. Dosolíme dle chuti a můžeme podávat.

  • Polévka z čerstvého fenyklu II.

1/2 ledového salátu, 1 -2 hlízy fenyklu (podle velikosti), 2 větší pomeranče, lahůdková cibulka, olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

Fenykl a cibulku očistíme a nakrájíme na proužky, salát natrháme na menší kousky. Jeden pomeranč zbavíme kůry a vykrájíme "filátka", to znamená jen čistou dužinu bez bílých slupek. Druhý pomeranč vymačkáme. na zálivku smícháme šťávu z pomeranče, olivový olej a lehce osolíme. Smícháme s ostatními surovinami. Necháme odležet v chladničce. před podáváním posypeme pepřem a ozdobíme snítkami fenyklu.

  • Lék z fenyklu při angíně

1 lžička fenyklu, 1 středně velká cibule, ¼ l mléka nebo vody. Suroviny krátce povaříme, potom scedíme a pijeme 3x denně. Užíváme při léčbě kataru horních cest dýchacích, zánětu nosohltanu a jako pomocný prostředek proti angíně.

  • Čistící mléko z fenyklu a podmáslí

30 ml drcených fenyklových semen, 125 ml podmáslí

V nádobě s dvojitým dnem mírně zahříváme podmáslí s rozdrcenými semeny asi 30 minut. Necháme stát a louhovat další 2 hodiny. Pak scedíme a uchováme v lahvích v chladničce. Spotřebujeme do týdne.

  • Obklad z fenyklu na unavené oči

Po umytí očí aplikovat po dobu 15 minut obklad namočený do nálevu z fenyklu získaného z 10 g semen svařených ve vroucí vodě.

  • Lázeň z fenyklu na suchou pleť

Napařovací lázeň s fenyklovým čajem pomůže při suché pokožce na obličeji. Protože se póry vlivem horké vodní páry rozšíří, může pokožka blahodárné éterické oleje obzvlášť dobře přijímat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...