Fenykl na dobré trávení

Fenykl na dobré trávení

Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Vzhled fenyklu

Původ fenyklu nalezneme v Asii, kde odedávna sloužil jako koření i jako léčivá rostlina.  Fenykl je dvouletá i víceletá rostlina, vysoká 80 až 200 cm. Má vysoký obsah éterických olejů.  Používají se listy a kořeny, které se suší na slunci a plody. Listy se sbírají na jaře a používají se čerstvé jako koření. Kořeny a plody se sklízejí na podzim. Z čerstvých květů se získávají semena ve tvaru půlměsíčků, chutnající po anýzu. Plody se odstřihnou, jakmile zhnědnou  a nechávají se zavěšené, aby doschly.

Kde fenykl pěstovat

K pěstování je třeba vápenitá, dobře propustná půda, teplé a slunečné místo. Vyséváme koncem jara na chráněný záhon v řádcích asi 25 cm od sebe. Protože rostliny jsou dosti velké, protrhají se později na vzdálenost 50 cm.

Využití fenyklu v kuchyni a při péči o zdraví

Fenykl má vysoký obsah vitaminu C a vitamínů B, aminokyselin a stopových prvků, pomáhá posilovat imunitu a je bohatá na draslík, vápník, hořčík a železo. Má zklidňující, detoxikační a hlavně zeštíhlující účinky.

V kuchyni se fenykl využívá v syrovém stavu do salátů nebo tepelně upravený či sušený jako koření (semínka). Jako koření se používá k okořenění ryb, omáček a salátů. Může se využít i při přípravě likérů, dává se do pečiva. Čaj z fenyklu pomáhá při nadýmání, střevních a žaludečních obtížích. Ulevuje od křečí v zažívacím ústrojí a při zácpě. Je močopudný. Jelikož podporuje vykašlávání hlenů, uplatní se také při kašli a astmatu. Mléko s fenyklem se podává kojícím matkám. Může se podávat i dětem, ale u citlivých lidí mohou silice (éterické oleje) vyvolat alergickou reakci.

Listy fenyklu mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. Italové připravují z čerstvého fenyklu kaši  a tu podávají například k jehněčím kotletám. Po rozebrání řapíku fenyklu na jednotlivá lůžka vzniknou mističky, které se mohou plnit podle chuti např.šunkou, sýrem, hříbky nebo zapékat na mnoho způsobů. tradičně se pečený fenykl podává k rybám nebo se s rybou přímo peče. Výborný je v těstovinách, rizotu, skvěle ho doplňují hřiby, smetana, parmezán a rajčata.

FENYKL - RECEPTY

  • Čaj z fenyklu

1 lžičku semen fenyklu rozdrtíme v hmoždíři a zalijeme ¼ l čaje. Necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle. Fenykl rozdrtíme vždy těsně před přípravou čaje, aby nevyprchaly vonné silice.

  • Čaj KKF na dobré trávení

¼ lžičky koriandu, ¼ lžičky římského kmínu, ¼ lžičky fenyklu. Vše rozdrtit v hmoždíři, zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut odstát. Pít po jídle.

  • Polévka z čerstvého fenyklu I.

2 čerstvé fenykly, 1 špagetová cuketa, 1 menší cibule, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, římský kmín 1/4 lžičky, fenykl (semena) 1/4 lžičky, 0,5 cm čerstvého zázvoru, sůl

Na olivovém oleje orestujeme koření rozdrcené v hmoždíři (římský kmín a fenykl), přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, česnek a zázvor. Cuketu nakrájíme na kostky, fenykl nakrájíme na půlkolečka a také přidáme na pánev restovat. Po cca 3 minutách zalijeme vroucí vodou (1,5-2 l) a 10 minut vaříme. Polovinu polévky rozmixujeme a smícháme s druhou polovinou. Dosolíme dle chuti a můžeme podávat.

  • Polévka z čerstvého fenyklu II.

1/2 ledového salátu, 1 -2 hlízy fenyklu (podle velikosti), 2 větší pomeranče, lahůdková cibulka, olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

Fenykl a cibulku očistíme a nakrájíme na proužky, salát natrháme na menší kousky. Jeden pomeranč zbavíme kůry a vykrájíme "filátka", to znamená jen čistou dužinu bez bílých slupek. Druhý pomeranč vymačkáme. na zálivku smícháme šťávu z pomeranče, olivový olej a lehce osolíme. Smícháme s ostatními surovinami. Necháme odležet v chladničce. před podáváním posypeme pepřem a ozdobíme snítkami fenyklu.

  • Lék z fenyklu při angíně

1 lžička fenyklu, 1 středně velká cibule, ¼ l mléka nebo vody. Suroviny krátce povaříme, potom scedíme a pijeme 3x denně. Užíváme při léčbě kataru horních cest dýchacích, zánětu nosohltanu a jako pomocný prostředek proti angíně.

  • Čistící mléko z fenyklu a podmáslí

30 ml drcených fenyklových semen, 125 ml podmáslí

V nádobě s dvojitým dnem mírně zahříváme podmáslí s rozdrcenými semeny asi 30 minut. Necháme stát a louhovat další 2 hodiny. Pak scedíme a uchováme v lahvích v chladničce. Spotřebujeme do týdne.

  • Obklad z fenyklu na unavené oči

Po umytí očí aplikovat po dobu 15 minut obklad namočený do nálevu z fenyklu získaného z 10 g semen svařených ve vroucí vodě.

  • Lázeň z fenyklu na suchou pleť

Napařovací lázeň s fenyklovým čajem pomůže při suché pokožce na obličeji. Protože se póry vlivem horké vodní páry rozšíří, může pokožka blahodárné éterické oleje obzvlášť dobře přijímat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?