Hluchavka je známá jen jako plevel. Věděli jste, že je to však kulinářská pochoutka?
Hluchavka není jen bílá. Tedy ta, kterou jsme kdysi jako malí sbírali povinně ve škole. Hluchavka má i druhy růžové nebo žluté. Všechny mají ale velmi obdobné účinky. A všechny můžeme zpracovat také do jídla. Věřte, pochutnáte si. Hluchavka chutná báječně!
Hluchavka je vytrvalá bylina, která je mezi lidmi všeobecně považována za plevel. Je rozšířena po celé Evropě a kvete od května až do září. Nejčastěji ji můžeme najít v křovinách, příkopech, v kompostech a na rumištích. Hluchavka roste zkrátka jako plevel. A je všude.
Hluchavka bílá: Plevel k jídlu i pití
Zejména hluchavka bílá se pozná velmi snadno. Podobá se kopřivě a má bílé až nažloutlé drobné souměrné kvítky. Sbírá se na čaj. Hluchavka se totiž běžně přidává do čajových směsí, které jsou určené na kašel, bronchitidu nebo další respirační onemocnění. Hluchavka se také doporučuje v období nadměrného stresu. Tiší nervozitu a pomáhá navodit klidný spánek. Hluchavkový čaj je pak vhodný na běžné pití pro děti. I když ani tak bychom jim ho neměli podávat příliš dlouho. Doporučuje se pít čaj z hluchavky 14 dní a poté udělat minimálně stejně dlouhou pauzu. Pak můžeme v pití opět chvíli pokračovat. Co se zevního podávání hluchavky týče, vyzkoušet ji můžete na ranky a bolístky, hemeroidy i mykózy nebo ekzémy.
Hluchavka bílá versus hluchavka nachová
Hluchavka nachová je ta krásně růžovo-fialová, která je k vidění též velmi často. Oproti hluchavce bílé jde o docela opomíjenou rostlinu. Vlastně vypadá velmi podobně, jen květy má v nachové barvě. Tento druh je v přírodě k vidění od března do října. Roste na stejných místech jako hluchavka bílá. Co se týče využití, tak i to je víceméně totožné, jako má hluchavka bílá. Nicméně mnozí bylináři tvrdí, že hluchavka nachová je o dost silnější.
Hluchavka a recepty z ní:
Letní polévka z hluchavky
Přísady:
- 225 g lístků a květů hluchavek
- 1 kg brambor
- ¾ l zeleninového vývaru
- sůl, pepř
- ½ menší cibule
- 1 lžíce lněného oleje
- 25 ml smetany ke šlehání
- trocha oleje nebo másla
Příprava:
Z hluchavek otrháme lístky a květy, opereme je a osušíme. Brambor a pórek nakrájíme na tenká kolečka, cibuli na jemné kostičky. Do většího kastrolu dáme trošku oleje nebo másla, rozehřejeme, přidáme cibuli, brambor a pórek. Orestujeme, stáhneme plamen a opékáme asi 10 minut. Přilijeme vývar a vaříme ještě asi 10-15 minut, až jsou brambory měkké. Přidáme hluchavky a asi jen 1 minutu povaříme, aby zavadly. Promixujeme tyčovým mixerem do jemného krému. Vmícháme máslo a smetanu, promícháme a podle chuti osolíme a opepříme. Na talíři dozdobíme květy hluchavek.
Semínkový salát s hluchavkou a kefírem
Přísady:
- 1 velký nebo 2 menší hlávkové saláty
- 200 g ředkviček
- 4 stonky (i s květy a listy) hluchavky (hluchavka bílá)
- 400 ml kefírového nebo acidofilního mléka
- 2 lžičky chia semínek
- 2 lžičky drceného kmínu
- 1 lžička třtinového cukru
- 100 ml vody
- sůl, pepř
Příprava:
Salát omyjeme a natrháme na menší kousky. Hluchavku propereme v cedníku pod tekoucí vodou. Ředkvičky nakrájíme na čtvrtinky nebo kolečka a přidáme k salátu. Pak si připravíme zálivku – smícháme kefírové mléko, vodu, pepř, sůl, chia semínka, třtinový cukr a kmín. Zálivku důkladně promícháme a přelijeme jí salát.
Lahodný sirup z hluchavky
Přísady:
- 4 plné hrsti hluchavkových květů i nati
- 1,5 l vody
- 1,5 kg třtinového cukru
- chemicky neošetřený citrón nakrájený na kolečka
Příprava:
Bylinky omyjeme a ponoříme na 24 hodin do studené vody. Druhý den je chvíli povaříme. Přidáme třtinový cukr i citrón nakrájený na kolečka. Vaříme tak dlouho, dokud směs nezačne houstnout. Ještě horké nalijeme do sklenic a zavíčkujeme. Otočíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku