Zavařování se nemusíte bát ani jako úplní začátečníci. S našimi tipy to zvládnete levou zadní.

Jak zavařovat správně? Mrkněte na recepty a tipy odbornice

Zahrádka plná rajčat, paprik, nebo cuket, na trhu spousta čerstvé zeleniny od zahrádkářů. Co s nimi? Zavařit! Jednak spotřebujete všechno čerstvé ovoce a zeleninu, které jako naschvál dozrává téměř současně, jednak si uděláte zásoby na zimu z těch nejlepších surovin. Zavařování se nemusíte bát ani jako úplní začátečníci. S našimi tipy to zvládnete levou zadní.

Zatímco v létě koupíte křupavou zeleninu na každém rohu a za rozumnou cenu, v zimě se většinou musíte spoléhat na sortiment supermarketů, který se skládá především z produktů dovážených přes půl světa. Chuť voňavých rajčat ze zahrádky nebo z trhu se s těmi dováženými nedá vůbec srovnávat a cena zimních vitamínů se poslední dobou šplhá do závratných výšin. Ani příští rok tomu bohužel nebude jinak.

Buďte proto před zimou o krok napřed a připravte si zásoby z té nejkvalitnější zeleniny. Až budete chtít v zimě udělat špagety s rajčatovou omáčkou, svíčkovou s kořenovou zeleninou nebo třeba salát s červenou řepou, sáhnete do spíže a za pár minut máte hotovo. Navíc ze surovin, které jste si sami vypěstovali nebo nakoupili na trhu. Prostě víte, co jíte.

Zavařování zvládne úplně každý

Jestli se v dnešní době vyplatí zavařovat, jsme se zeptali Veroniky Gruntové, která vede projekt Máma z gruntu a je velkou propagátorkou vlastního zpracování úrody. „Jestli zavařovat? U mě je odpověď zcela jasná. Ano, vyplatí se to,“ říká Veronika. „Zkuste se schválně podívat v obchodě, kolik stojí sklenice marmelády, kompot nebo třeba kde v zahraničí se vyrábí znojemské okurky. Zavařování má jednu obrovskou výhodu a to je to, že víte, co si do sklenice dáte. Víte, že zelenina byla kvalitní domácí nebo od českých farmářů, kolik jste přidali soli nebo jaký jste použili ocet, který chuť nálevu taky výrazně ovlivňuje.“

Jestli už se zavařováním zkušenosti máte, víte sami, že tu jde především o pečlivost, čistotu a někdy i nápady na změnu. Pro nové videorecepty, inspiraci a tipy na zavařování si můžete zajít přímo k Veronice na web Zavařujeme s Mámou z gruntu.

Jestli ale teprve začínáte, připravili jsme pro vás spolu s Mámou z gruntu několik rad. Stačí je dodržovat a slibujeme, že se vám zavařování podaří i na poprvé.

1. Čisté sklenice a víčka zajistí trvanlivost

Jedna z nejdůležitějších rad je dodržování čistoty. Marmelády, čatní, kompoty, čalamády i všechny ostatní zavařeniny jsou náchylné na plísně. Jakmile se do sklenic dostanou nečistoty, máte o chlupatý kožíšek na džemu postaráno. Proto je potřeba sklenice, víčka i nástroje pečlivě sterilovat v troubě, v myčce nebo alespoň v horké vodě. Nepodceňte to.

2. Zelenina a ovoce musí být v nejlepší kondici

Kdepak, do džemů ani čalamád nepatří zelenina potlučená, mírně nahnilá, povadlá ani jinak poškozená. Jeden špatný kousek vám může zkazit celou várku. Vybírejte proto ovoce a zeleninu dobře zralé, pro zavařování raději pevnější a bez výrazných vad.

3. Ocet pro zavařování dobře vybírejte

Častým problémem u zavařování a nakládání zeleniny může být nevhodný nálev. Těšíte se na křupavé okurky, ale ze sklenice vytáhnete rozměklé, šedé a chuťově úplně jiné, než jste byli zvyklí. Kde se stala chyba? Problém může být v levném octu. Doporučujeme proto používat ocet kvalitní, s tradiční recepturou, která obsahuje voňavý estragon a karamel, který chuť nálevu výrazně ovlivní. Najdete ho třeba v Bzeneckém lihovém 8% octu, který se vyrábí podle podobné receptury už více než sto let. Víc informací o něm a jeho použití při zavařování, ale také o vinných, jablečných či Balsamico octech, které jsou naopak vhodnější pro dochucování jídel, najdete v rádci na webu Bzeneckyocet.cz.

4. Připravte si všechno dopředu

Projděte si pečlivě recepty na zavařování a ujistěte se, že máte všechny suroviny po ruce včetně koření, soli, cukru a dalších důležitých přísad. Kromě nich si připravte také čisté sklenice s víčky, naběračku nebo vařečku (raději plastovou než dřevěnou) a pořiďte si zavařovací hrnec. Není až tak drahý, využijete ho na zeleninu i ovoce, zpasterizujete v něm mošt z jablek a v zimě se navíc díky němu zahřejete venku s přáteli u svařáku. Pokud však v malém bytě nemáte tolik prostoru, jde zavařovat i v myčce či troubě. Více ve svých tipech na webu poradí Veronika.

5. Dodržujte pečlivě postup

Řadu opravdu dobrých receptů na zavařování zeleniny, hříbků, okurek nebo třeba masa, které zvládnou i začátečníci, najdete na blogu Milujemeocet.cz. Dávejte však pozor, abyste přesně dodrželi nejen poměry ingrediencí a postup přípravy, ale také dobu zavařování. U marmelád a džemů může být delší, ale u zavařených a nakládaných okurek nebo kompotů je potřeba čas dodržet, aby ovoce a zelenina zůstaly křupavé a nerozvařily se.
Zavařování zeleniny je nejen návratem k tradicím, ale také způsobem, jak v zimě ušetřit spoustu peněz při nákupech, a přitom jíst kvalitní potraviny. Uvidíte, že vás zavařování chytne, ostatně podrobné videorecepty vám to usnadní. Vyzkoušejte si třeba pikantní křupavou mrkvičku, božskou cuketovou omáčku, domácí kečup, červenou řepu s křenem nebo plněné papriky, které pro vás Veronika Gruntová chystá na stránce Zavařujeme s Mámou z gruntu. Pohled na spíž plnou dobrot a jejich svěží chuť vás určitě potěší nejen v zimě.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 07. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 07. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 07. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 07. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 07. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 07. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha, dnes je úplněk. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Proteiny pod lupou: Které jsou šetrné k vašemu tělu a na co dát pozor?

Proteiny neboli bílkoviny hrají zásadní roli při růstu a výživě svalů a lidské tělo se bez nich neobejde. Ačkoli je získáváme přirozenou cestou z živočišné a rostlinné stravy, sportovci a lidé bojující s nadváh...

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Čínský horoskop 2025 – Rok Hada

Čínský horoskop 2025 je poměrně přísný. Bedlivě nás bude sledovat a okamžitě bude odměňovat ty, kteří se na všechno pečlivě připravují, plánují, promýšlí a jsou poctiví. Naopak potrestá ty, kteří se jen vezou n...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?