Olivy a olivový olej - zázrak v kuchyni i kosmetice
Olivy mají velice kladný vliv na lidský organismus a jeho zdraví. Díky svým detoxikačním účinkům hrají velkou roli v boji proti stárnutí, proti civilizačním a srdečním chorobám a pomáhají i v léčbě mnohých kožních onemocnění. Olivy zlepšují trávení a chuť k jídlu. Několik oliv požitých před hlavním jídlem zvýší hladinu žaludečních šťáv a urychlí tak trávení. Z oliv se rovněž vyrábí velice kvalitní olivový olej, jehož využívali již staří Řekové.
I dnes pro Řeky olivy dnes představují míru majetku – jednotlivé stromy jsou registrovány podobně jako u nás třeba nemovitosti. Větvička olivovníku je symbolem míru a plodnosti a věnce z ní uvité nosívali jako symbolickou ozdobu vítězové olympijských her i vojevůdci.
Z historie oliv
O olivách najdeme zmínky i v Bibli, hrály důležitou roli v řecké mytologii a setkáváme se s nimi i v umění egyptském. Mnoho starověkých civilizací využívalo olivovník jako zdroj potravy, dřeva a těžila z jeho léčivých účinků. Olivovník symbolizoval moudrost a mír. Olivový olej se ke konzumaci používal již 3000 před naším letopočtem. Na americký kontinent se olivy dostaly v průběhu 15. a 16. století díky španělským a portugalským cestovatelům.
Olivovníky – olivové stromy
Olivovníků existuje přes čtyřicet různých druhů a jsou rozšířeny od oblasti Afriky, přes jižní Evropu, až po Asii a Austrálii. U nás zřejmě nejznámějším olivovým stromem je olivovník evropský, který je pěstován právě pro jeho plody, olivy.
Olivovník je stálezelený strom, který dorůstá výšky pěti až deseti metrů. Jeho kmen je šedozelený, s rozpukanou borkou a koruna stromu bývá bohatě a nepravidelně větvená. Listy olivovníku bývají tuhé a elipsovité, kožovitého vzhledu, spodní strana listů je šedozelená a svrchní tmavozelená. Olivovník kvete drobnými žlutobílými vonnými květy se čtyřzubým kalichem a čtyřdílnou žlutavou korunou. Plod olivy se řadí mezi ovoce, konkrétně jde o peckovice kulovitého až válcovitého tvaru.
Tyto stromy patří mezi nejstarší kulturně pěstované rostliny vůbec, jeho plody jsou velice oblíbenou pochutinou, používají se v kosmetickém průmyslu, olivový olej je použitelný v potravinářství i kosmetice a dřevo některých druhů olivovníku se používá pro výrobu podlah a nejrůznější tesařské práce.
Olivové stromy jsou schopny přežít i nepříznivé podmínky, kterými jsou kamenité svahy, chudá půda, vítr i tornáda apod. Teprve po sedmi letech svého růstu začne strom produkovat úrodu a až do 30ti let je schopen plné produkce.
Jaký je rozdíl mezi zelenou a černou olivou?
Olivy mění v průběhu svého dozrávání svoji barvu, nejprve jsou zelené, pak mají barvu vínově červenou, pak ještě více červenou, fialovou a nakonec černou.
Zelené olivy jsou nejprve tvrdé, chutnají mírně nahořkle a obsah oleje v nich je nízký, když ale dozrávají, postupně měknou a stávají se jemnějšími s vyšším obsahem olejů.
Obvykle jsou olivy sklízeny před jejich úplným uzráním, sklízejí se buď ručně, nebo pomoci hrábí do sítí, zavěšených nízko nad zemí. Aby byly olivy chutné, musejí se nasolovat. Hořkost z oliv vytáhneme namáčením do hydroxidu sodného, délka louhování záleží na zralosti a velikosti oliv. Namáčení může trvat jen několik málo hodin nebo až po dobu pěti dnů. Poté se olivy nakládají a nechají se kvasit v nálevu po dobu šesti až dvanácti měsíců. Nakonec se skladují v nálevu z octa i oleje s různými dochuceními.
Jak koupit ty nejlepší olivy?
Olivy jsou běžně prodávány v sáčku nebo plechovce. Obecně je možné se řídit tím, že olivy v sáčku mívají nejnižší kvalitu. Sáček totiž nedokáže ochránit olivy před jejich mechanickým poškozením, při nákupu se tak jednoduše může stát, že olivy budou poškozené a zdeformované. Na druhém místě skladování oliv jsou skleničky, nálev je v nich obvykle méně agresivní, než je tomu u oliv v sáčku a plody by neměly být zdeformované. Nevýhodou skladování ve skleničkách může být to, že jsou vystaveny působení světla a to na ně nemá právě příznivý účinek. Nejvyšší kvality by měly dosáhnout olivy, které jsou uloženy v plechovkách. Tyto olivy jsou sterilované, nepoškozují se mechanicky a ani nejsou vystaveny působení světla.
Olivy a jejich vliv na zdraví
Olivy jsou bohatým zdrojem vitamínů A a E, rovněž nenasycených mastných kyselin, přírodní vlákniny a minerálů. Obsahují železo, vápník, draslík a hořčík. Díky obsahu účinných látek napomáhají snížení hladiny cholesterolu v krvi a omezují riziko vzniku cévních onemocnění i některých druhů rakoviny. Posilují rovněž imunitní systém člověka, naše srdce a chrání žlázy produkující hormony. Rovněž jsou schopny mírnit zánětlivé procesy v těle a s nimi spojené bolesti. Díky konzumaci oliv také zpomalíte stárnutí organismu.
Olivový olej
Olivový olej obsahuje množství látek působících pozitivně na lidský organismus. Nejvýraznějším přínosem panenského olivového oleje je to, že snižuje vysoký obsah cholesterolu v krvi, čímž zmírňuje projevy dalších civilizačních onemocnění, vysokého tlaku a cukrovky. Olivový olej je rovněž znám svými antioxidačními účinky, je to především díky obsahu vitamínu E a obsažených fenolových sloučenin. Při pravidelném užívání se projeví jejich pozitivní vliv na trávení, funkci žlučníku a jater.
Jak vybrat správný olivový olej?
Při výběru olivového oleje věnujte pozornost materiálu, ve kterém je olivový olej uchováván. Je velice citlivý na světlo, takže obal by měl být co možná nejtmavší, ideálně kompletně neprůsvitný. Nejlepší je tedy skladování oleje v neprůhledných plechovkách, kam sluneční paprsky nedosáhnou. Pokud nemá olej plechový obal, pak jsou relativně vhodné tmavé skleněné láhve. V plastových lahvích se sklauje obvykle rafinovaný produkt. Samotná barva a hustota oleje není až tolik směrodatná, liší se v závislosti na podmínkách sklizně, způsobu pěstování i zpracování oliv. Žádnou roli obvykle nehraje, zda je olej zakalený nebo obsahuje usazeniny.
Samotná etiketa by měla obsahovat přesný popis druhu oleje, o jaký se jedná. V pořádku je olej extra panenský nebo panenský, pokud nese název olivový, jedná se často o směs olejů, nejčastěji rafinovaného a panenského oleje.
Druhy olivového oleje
- Výběrový panenský olivový olej, Olio extravergine di oliva
Jedná se o olej z prvního tlačení, tedy olej nejzdravější. Obsah kyseliny olejové nesmí u něj přesahovat 1%, neprochází žádným fyzickým ani chemickým procesem a má výborné organické kvality.
- Panenský olivový olej, Olio di oliva vergine
Je získán pouhým přímým mechanickým nebo fyzickým vytláčením a lisováním bez využití jiných technologií nebo chemických ředitel. Obsah kyseliny olejové v panenském olivovém oleji nesmí překročit 2%.
- Olivový olej, Olio di oliva
Je získáván při druhém a třetím lisování oliv, zbytky oliv rozemleté na kaši se smíchají s chemickými ředidly, aby se vytlačil další olej a olivy byly maximálně využity.
- Olivový olej „bez oliv“, Olio di sansa oliva
Tento olej se získává z posledního tlačení, z vylisovaných olivových slupek a pecek
Olivy a olivový olej v kosmetice
Olej za studena lisovaný je opravdový zázrak pro lidskou pokožku. Je velmi vhodný pro suchou, zánětlivou a alergickou pokožku. Díky svým vlastnostem dokáže proniknout hluboko do pokožky a vázat na sebe vlhkost, což ocení především vysušená pleť, kterou olej vypne a chrání ji před tvorbou vrásek. Olivový olej působí protizánětlivě a hojivě, lze jej doporučit pro citlivou pleť a je vhodný k péči i o velmi jemnou pokožku dětí a batolat.
Olivový olej je využíván jako součást kosmetických receptur již od nepaměti. Již starověké prameny se zmiňují o jeho oblibě, kdy se používal k promašťování pleti a na výrobu mýdla. Olivový olej napomáhá vypínat pokožku, chrání ji před tvorbou vrásek, obsahuje přírodní vitamín E, který podporuje elasticitu a odolnost pokožky a omlazuje ji, navíc napomáhá i regeneraci buněk.
Kromě použití na pleť je olej skvělý o pro vlasy a nehty, které díky němu budou zářit leskem a zdravím. Olivový olej pomáhá léčit rány, odstraňovat jizvy a je možné jej použít i při ošetřování mozolů, plísňových onemocnění nohou, ošetřování kuřích ok a ztvrdlé a suché kůže na nohou.
Je vhodný pro masáže, pak se používá především horký pro relaxační masáž, která tělo nejen uvolní, ale i zregeneruje. Horký olivový olej se aplikuje rovněž na pokožku hlavy a do vlasů, poskytuje také úžasný relaxační požitek.
Chcete-li zjemnit svoji pokožku, zahřejte olivový olej a přidejte jej do svojí horké lázně. Můžete přisypat ještě i trochu soli a nakapat esenciální oleje.
Oblíbené olivové mýdlo čistí, hydratuje i zjemňuje pleť.
Olivy a olivový olej v kuchyni
Nejvíce se olivový olej hodí do studené kuchyně. Olivy přidáváme do salátů, pomazánek, na jednohubky, na pizzu, do omáček a masových směsí, zeleninových pokrmů, těstovin, paštik. Přidává se i do pečiva, například do ciabatty, uvařit z nich lze i olivovou polévku. Samotné olivy se jako pochutina výtečně hodí k vínu.
Samotné olivy servírují na miskách a bez nálevu. Po ruce by měla být napichovátka, abychom do nich nebořily prsty. Také se doporučuje olivy před podáváním pokapat olivovým olejem, získají tak lesk, zvýrazní barvu a neoschnou.
Speciální olivové tipy:
- Polévková lžíce oleje užívaná každé ráno na lačný žaludek podpoří činnost střev, pomáhá při gastritidě, podráždění žaludku, nadýmání a pálení žáhy.
- Při akutní zácpě je možné každé ráno na lačný žaludek užívat jednu polévkovou lžíci olivového oleje, smíchanou s citronovou šťávou, uleví od potíží.
- Masáž pokožky hlavy olivovým olejem pomáhá proti padání vlasů a olivový zábal na hlavu můžete nechat působit i přes celou noc.
- Olivový olej zjemňuje a zvláčňuje suchou pokožku, naneste jej každý den přímo na suché partie a jemně vmasírujte.
- V případě otravy organismu je možné olivovým olejem vyvolat zvracení. Naplňte sklenici do její poloviny vlažnou vodou, doplňte olejem a poté vypijte.
- Olivový olej čistí nerezové výrobky. Kuchyňský dřez, digestoř, lednici nebo myčku vyleštíte bez námahy hadříkem s kapkou olivového oleje. Dokonale zbavíte povrch nerezových výrobků všech nečistot, map a bez větší námahy i otisků prstů.
- Čistý olivový olej poslouží dobře i jako leštěnka na nábytek. Připravíte ji tak, že smícháte jedno deci levného olivového oleje se lžící octa a pár kapkami vonného esenciálního oleje pro příjemnější aroma.
- Také hrnce a pánve z nerezové oceli nebo mosazi můžete potřít velice tenkou vrstvou olivového oleje, pak je přeleštíte čistým, suchým hadříkem tak, aby se leskly. Zabráníte jejich zmatnění a korozi a dokonce i usazování „pruhů“ na vnitřní straně hrnců při vaření.
Diskuse k článku