Skutečně potřebujeme jíst sacharidy nebo je lepší se jim v jídelníčku vyhýbat?
Sacharidy jsou označovány také jako cukry, avšak taková definice není úplně správná. V rámci kategorie sacharidů se rozlišují monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. A denní potřeba sacharidů by měla představovat zhruba padesát procent celkového energetického příjmu.
Sacharidy jsou v potravinách běžně přítomny nejen ve sladkých výrobcích, jako je med nebo ovoce, ale jsou také v pečivu, v zelenině, v luštěninách či obilovinách nebo dokonce v mléku.
Jak sacharidy fungují?
Po přeměně na glukózu se sacharidy jsou sacharidy buď okamžitě využity jako zdroj energie nebo se uloží v játrech a ve svalech jako glykogen, tedy zásobní polysacharid. Nadbytek sacharidů ve stravě po delší dobu pak s největší pravděpodobností způsobí nárůst hmotnosti. Ovšem to platí pro jakýkoliv nadbytek, tedy i pro tuky nebo bílkoviny. Zde jde pak už o celkový kalorický příjem.
Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?
Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami
Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny
Jednoduché a komplexní sacharidy
Jednoduché sacharidy rychle přecházejí do krve a rychle se tráví. Také rychle dodají energii. Jsou například v sušenkách, koláčích, v čokoládě, ve sladkostech a je to pochopitelně i cukr. Jednoduché sacharidy jsou glukóza, fruktóza, galaktóza, maltóza, laktóza a sacharóza. Oproti tomu komplexní sacharidy jsou tělem zpracovávány pomaleji a postupně se dostávají do krve a poskytují dlouhotrvající energii. Komplexní sacharidy jsou přítomny v obilovinách a v luštěninách. Komplexní sacharidy jsou škrob a glykogen. Mají konzistentnější chemickou strukturu, protože se skládají z několika molekul.
Sacharidy a jejich role v lidském těle
Sacharidy mají za úkol dodávat organismu energii. Pokud je sníme, pak se pomaleji či rychleji přeměňují na energii a vyživují mozek a svaly. Jsou pak také nezbytným zdrojem paliva a energie pro tělo. Pomáhají nejen při delší duševní práci, ale rovněž i v případě nadměrného fyzického zatížení nebo sportovního výkonu. Tím ale jejich role v organismu nekončí. Sacharidy rovněž pomáhají s delším zasycením. To se týká tedy především komplexních sacharidů. Sytící účinek těchto sacharidů pak pomáhá regulovat naši chuť k jídlu omezením příjmu potravy. A rovněž podporují dobrý spánek. A to nejen tím, že se starají o to, abychom v noci neměli hlad, ale rovněž podporují produkci tryptofanu. Tedy aminokyseliny, která je nezbytná pro usínání a klidný spánek.
Zdraví škodlivé sacharidy?
Sacharidy nemusí být nutně špatné, pokud nejsou konzumovány ve velkém množství. Zejména však vyšší konzumace jednoduchých sacharidů je zejména příčinou zvýšení triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Jednoduché sacharidy/ cukry se rovněž podílejí na rozvoji jaterní steatózy. Tedy metabolické poruše jater, která je označována jako “nemoc ztučněných jater”. A rovněž podporují produkci kyseliny močové, která má na svědomí dnu. Navíc jednoduché sacharidy, zejména pak fruktóza, by mohly být při nadbytku ve stravě zodpovědné za narušení správného fungování imunitního systému, vyvolání zánětu v těle a mohou být zodpovědné i za rozvoj diabetu 2. typu.
Nevhodné a vhodné sacharidy
Mezi potraviny, které mají vysoký obsah sacharidů a tudíž bychom jimi měli v jídelníčku šetřit, patří bílá rýže, pšeničná krupice, bageta nebo bílý chléb a snídaňové cereálie. Z ovoce jsou to pak zralé banány, hrozny, rozinky a sušené meruňky. Dále sladkosti, med, džemy a sirupy. Naopak mezi vhodné sacharidy patří kvalitní cereálie bez přídavku cukru, celozrnná rýže, bulgur, špalda, quinoa, celozrnné těstoviny, pohanka nebo žito. Z luštěnin jsou to čočka, hrách, fazole a cizrna. Dále pak ořechy a semena, některé druhy ovoce (jahody, rybíz, ostružiny, maliny, hrušky, jablka, mango, kiwi, grep, mandarinky, pomeranče, granátové jablko…) a zelenina (téměř veškerá, mimo červené řepy, celeru, dýně, tykve, tuřínu a brambor). A ze sladkostí pak můžete bez obav sáhnout po hořké čokoládě s více než 70 procenty kakaa.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku