Víte, které sacharidy vašemu tělu prospívají?

Skutečně potřebujeme jíst sacharidy nebo je lepší se jim v jídelníčku vyhýbat?

Sacharidy jsou označovány také jako cukry, avšak taková definice není úplně správná. V rámci kategorie sacharidů se rozlišují monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. A denní potřeba sacharidů by měla představovat zhruba padesát procent celkového energetického příjmu.

Sacharidy jsou v potravinách běžně přítomny nejen ve sladkých výrobcích, jako je med nebo ovoce, ale jsou také v pečivu, v zelenině, v luštěninách či obilovinách nebo dokonce v mléku. 

Jak sacharidy fungují?

Po přeměně na glukózu se sacharidy jsou sacharidy buď okamžitě využity jako zdroj energie nebo se uloží v játrech a ve svalech jako glykogen, tedy zásobní polysacharid. Nadbytek sacharidů ve stravě po delší dobu pak s největší pravděpodobností způsobí nárůst hmotnosti. Ovšem to platí pro jakýkoliv nadbytek, tedy i pro tuky nebo bílkoviny. Zde jde pak už o celkový kalorický příjem.

Čtěte také:

Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami

Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

Jednoduché a komplexní sacharidy

Jednoduché sacharidy rychle přecházejí do krve a rychle se tráví. Také rychle dodají energii. Jsou například v sušenkách, koláčích, v čokoládě, ve sladkostech a je to pochopitelně i cukr. Jednoduché sacharidy jsou glukóza, fruktóza, galaktóza, maltóza, laktóza a sacharóza. Oproti tomu komplexní sacharidy jsou tělem zpracovávány pomaleji a postupně se dostávají do krve a poskytují dlouhotrvající energii. Komplexní sacharidy jsou přítomny v obilovinách a v luštěninách. Komplexní sacharidy jsou škrob a glykogen. Mají konzistentnější chemickou strukturu, protože se skládají z několika molekul.

Sacharidy a jejich role v lidském těle

Sacharidy mají za úkol dodávat organismu energii. Pokud je sníme, pak se pomaleji či rychleji přeměňují na energii a vyživují mozek a svaly. Jsou pak také nezbytným zdrojem paliva a energie pro tělo. Pomáhají nejen při delší duševní práci, ale rovněž i v případě nadměrného fyzického zatížení nebo sportovního výkonu. Tím ale jejich role v organismu nekončí. Sacharidy rovněž pomáhají s delším zasycením. To se týká tedy především komplexních sacharidů. Sytící účinek těchto sacharidů pak pomáhá regulovat naši chuť k jídlu omezením příjmu potravy. A rovněž podporují dobrý spánek. A to nejen tím, že se starají o to, abychom v noci neměli hlad, ale rovněž podporují produkci tryptofanu. Tedy aminokyseliny, která je nezbytná pro usínání a klidný spánek.

Které sacharidy patří mezi ty žádoucí?

Zdraví škodlivé sacharidy?

Sacharidy nemusí být nutně špatné, pokud nejsou konzumovány ve velkém množství. Zejména však vyšší konzumace jednoduchých sacharidů je zejména příčinou zvýšení triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Jednoduché sacharidy/ cukry se rovněž podílejí na rozvoji jaterní steatózy. Tedy metabolické poruše jater, která je označována jako “nemoc ztučněných jater”. A rovněž podporují produkci kyseliny močové, která má na svědomí dnu. Navíc jednoduché sacharidy, zejména pak fruktóza, by mohly být při nadbytku ve stravě zodpovědné za narušení správného fungování imunitního systému, vyvolání zánětu v těle a mohou být zodpovědné i za rozvoj diabetu 2. typu

Nevhodné a vhodné sacharidy

Mezi potraviny, které mají vysoký obsah sacharidů a tudíž bychom jimi měli v jídelníčku šetřit, patří bílá rýže, pšeničná krupice, bageta nebo bílý chléb a snídaňové cereálie. Z ovoce jsou to pak zralé banány, hrozny, rozinky a sušené meruňky. Dále sladkosti, med, džemy a sirupy. Naopak mezi vhodné sacharidy patří kvalitní cereálie bez přídavku cukru, celozrnná rýže, bulgur, špalda, quinoa, celozrnné těstoviny, pohanka nebo žito. Z luštěnin jsou to čočka, hrách, fazole a cizrna. Dále pak ořechy a semena, některé druhy ovoce (jahody, rybíz, ostružiny, maliny, hrušky, jablka, mango, kiwi, grep, mandarinky, pomeranče, granátové jablko…) a zelenina (téměř veškerá, mimo červené řepy, celeru, dýně, tykve, tuřínu a brambor). A ze sladkostí pak můžete bez obav sáhnout po hořké čokoládě s více než 70 procenty kakaa. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!