Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni? Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?

Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?

Kopr je voňavá bylinka, která přináší do jídla svěžest a výraznou chuť. Kopr je u nás ceněný už po staletí, vyniká v chuti, vůni i účincích na naše zdraví. Pozitivně působí na zažívání a v kuchyni má své místo zejména při zavařování okurek nebo vaření koprové omáčky. Skvěle se ale hodí k rybám, drůbežímu masu, houbám, vejcím, zapékaným bramborám, do salátů, polévek, dipů, pomazánek. Perfektně poslouží také při grilování.

Čtěte také:

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kopr je bohatý na vitamin C a provitamin A. V semenech bylinky najdeme vápník, hořčík, železo a další minerální látky. Při přípravě koprových jídel, ať už polévek nebo smetanové omáčky, je důležité přidat nasekanou koprovou nať až na samotném konci vaření, aby si bylinka zachovala cenné minerály a vitaminy.

Kopr měl v kuchyni své místo už ve starověkém Říme, Egyptě a Řecku. Dodnes kopr neodmyslitelně patří ke skandinávské, balkánské a severoafrické kuchyni. Podle historických pramenů byl dokonce velmi ceněná bylinka na hostinách Karla Velikého. Ten nařídil pěstování kopru kvůli jeho blahodárným léčebným účinkům.

Kopr a jeho léčivé účinky

Význam má především při léčbě žaludku. Bylinka má příznivý vliv na trávení, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání. Pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti. Dopřát by si jej měly i kojící matky, protože kopr podporuje tvorbu mateřského mléka a je příznivý také pro kojence.  

Jak kopr skladovat a konzervovat?

Kopr na zahrádkách roste od června do srpna, nať si ale můžete uchovat po celý rok. Bylinka nemá velké nároky na pěstování, nepotřebuje speciální půdu a daří se mu také v květináči. Důležitý je pouze dostatek vody. Kopr vyroste až do výšky jednoho metru. Využití má semeno bylinky a v kuchyni zejména koprová nať.

Kopr je vhodný ke konzervaci v soli nebo octovém nálevu. Lze ho také zamrazit nebo usušit zavěšený ve svazcích. V malém množství je možné bylinky taky zamrazit v kostkách ledu, které se hodí například při přípravě pomazánek nebo dipů.

Co uvařit z kopru?

Babiččina koprová omáčka – recept

Co budeme potřebovat?

2 svazky čerstvého kopru

3 lžíce sádla nebo másla

3 lžíce hladké mouky

300 ml hovězího vývaru

300 ml mléka

150 ml smetany ke šlehání

ocet

cukr

sůl

Jak budeme postupovat?

V hrnci si rozehřejeme sádlo nebo máslo. Přisypeme hladkou mouku, důkladně promícháme a připravíme jíšku. Vlijeme horký vývar a důkladně rozmícháme. Pomalu přiléváme mléko. Omáčku přivedeme k varu. Osolíme, podle chuti přidáme cukr a ocet. Nakonec vmícháme do omáčky najemno nasekaný kopr. Potom už nevaříme.

koprkopr

Kulajda – recept

Co budeme potřebovat?

1 velká hrst mražených hub

1 cibule

2 stroužky česneku

2 brambory

1 kelímek smetany ke šlehání

2 svazky čerstvého kopru

2 lžíce sádla

1 lžíce hladké mouky

sůl

bobkový list

nové koření

kmín

Jak budeme postupovat?

V hrnci rozehřejeme sádlo, na kterém orestujeme najemno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme rozmrazené houby a asi 5 minut je dusíme. Poté zaprášíme hladkou moukou a za stálého míchání restujeme asi 1 minutu. Zalejeme vodou, přidáme oloupané brambory nakrájené na kostky, bobkový list, kmín, nové koření a sůl. Přivedeme k varu a na jemném ohni vaříme do změknutí brambor. Trvá to asi 15 minut. Kopr si mezitím očistíme a nasekáme najemno. Z polévky vytáhneme bobkový list a nové koření. Přilejeme smetanu, prošlehané vejce. Dochutíme solí, octem a cukrem. Na závěr do polévky zamícháme nasekaný kopr.

Koprový dip – recept

Co budeme potřebovat?

1 kelímek zakysané smetany

50 ml smetany ke šlehání

2 lžíce majonézy

čerstvý kopr

citronová šťáva

sůl

Jak budeme postupovat?

Smícháme zakysanou smetanu s majonézou a smetanou ke šlehání. Osolíme, zakápneme citronovou šťávou a nakonec vmícháme jemně nasekaný kopr.

Autor článku: Klára Hanačíková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!