Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?
Kopr je voňavá bylinka, která přináší do jídla svěžest a výraznou chuť. Kopr je u nás ceněný už po staletí, vyniká v chuti, vůni i účincích na naše zdraví. Pozitivně působí na zažívání a v kuchyni má své místo zejména při zavařování okurek nebo vaření koprové omáčky. Skvěle se ale hodí k rybám, drůbežímu masu, houbám, vejcím, zapékaným bramborám, do salátů, polévek, dipů, pomazánek. Perfektně poslouží také při grilování.
Kopr je bohatý na vitamin C a provitamin A. V semenech bylinky najdeme vápník, hořčík, železo a další minerální látky. Při přípravě koprových jídel, ať už polévek nebo smetanové omáčky, je důležité přidat nasekanou koprovou nať až na samotném konci vaření, aby si bylinka zachovala cenné minerály a vitaminy.
Kopr měl v kuchyni své místo už ve starověkém Říme, Egyptě a Řecku. Dodnes kopr neodmyslitelně patří ke skandinávské, balkánské a severoafrické kuchyni. Podle historických pramenů byl dokonce velmi ceněná bylinka na hostinách Karla Velikého. Ten nařídil pěstování kopru kvůli jeho blahodárným léčebným účinkům.
Kopr a jeho léčivé účinky
Význam má především při léčbě žaludku. Bylinka má příznivý vliv na trávení, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání. Pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti. Dopřát by si jej měly i kojící matky, protože kopr podporuje tvorbu mateřského mléka a je příznivý také pro kojence.
Jak kopr skladovat a konzervovat?
Kopr na zahrádkách roste od června do srpna, nať si ale můžete uchovat po celý rok. Bylinka nemá velké nároky na pěstování, nepotřebuje speciální půdu a daří se mu také v květináči. Důležitý je pouze dostatek vody. Kopr vyroste až do výšky jednoho metru. Využití má semeno bylinky a v kuchyni zejména koprová nať.
Kopr je vhodný ke konzervaci v soli nebo octovém nálevu. Lze ho také zamrazit nebo usušit zavěšený ve svazcích. V malém množství je možné bylinky taky zamrazit v kostkách ledu, které se hodí například při přípravě pomazánek nebo dipů.
Co uvařit z kopru?
Babiččina koprová omáčka – recept
Co budeme potřebovat?
2 svazky čerstvého kopru
3 lžíce sádla nebo másla
3 lžíce hladké mouky
300 ml hovězího vývaru
300 ml mléka
150 ml smetany ke šlehání
ocet
cukr
sůl
Jak budeme postupovat?
V hrnci si rozehřejeme sádlo nebo máslo. Přisypeme hladkou mouku, důkladně promícháme a připravíme jíšku. Vlijeme horký vývar a důkladně rozmícháme. Pomalu přiléváme mléko. Omáčku přivedeme k varu. Osolíme, podle chuti přidáme cukr a ocet. Nakonec vmícháme do omáčky najemno nasekaný kopr. Potom už nevaříme.
Kulajda – recept
Co budeme potřebovat?
1 velká hrst mražených hub
1 cibule
2 stroužky česneku
2 brambory
1 kelímek smetany ke šlehání
2 svazky čerstvého kopru
2 lžíce sádla
1 lžíce hladké mouky
sůl
bobkový list
nové koření
kmín
Jak budeme postupovat?
V hrnci rozehřejeme sádlo, na kterém orestujeme najemno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme rozmrazené houby a asi 5 minut je dusíme. Poté zaprášíme hladkou moukou a za stálého míchání restujeme asi 1 minutu. Zalejeme vodou, přidáme oloupané brambory nakrájené na kostky, bobkový list, kmín, nové koření a sůl. Přivedeme k varu a na jemném ohni vaříme do změknutí brambor. Trvá to asi 15 minut. Kopr si mezitím očistíme a nasekáme najemno. Z polévky vytáhneme bobkový list a nové koření. Přilejeme smetanu, prošlehané vejce. Dochutíme solí, octem a cukrem. Na závěr do polévky zamícháme nasekaný kopr.
Koprový dip – recept
Co budeme potřebovat?
1 kelímek zakysané smetany
50 ml smetany ke šlehání
2 lžíce majonézy
čerstvý kopr
citronová šťáva
sůl
Jak budeme postupovat?
Smícháme zakysanou smetanu s majonézou a smetanou ke šlehání. Osolíme, zakápneme citronovou šťávou a nakonec vmícháme jemně nasekaný kopr.
Autor článku: Klára Hanačíková
Diskuse k článku