Jak a kdy začít s běháním po těhotenství?

Jak a kdy začít s běháním po těhotenství?

Běhání je jedna z aktivit, kterou se po porodu mohou ženy opět dostat do formy. Po určité době odpočinku tréninku nic nebrání, nicméně přesto je vhodné dodržovat několik důležitých pravidel.

Fyzická aktivita po porodu

Ženy během těhotenství výrazně přiberou, přičemž nějaké to kilo navíc může zůstat i po samotném porodu. Zhubnout je následně možné vícero způsoby, ovšem nejpřirozenějším pohybem je chůze a běh. Do formy se navíc budou chtít dostat i maminky, které se běhání věnovaly před otěhotněním, případně i v průběhu těhotenství. Ačkoli existuje plno zkazek o tom, že má fyzická aktivita negativní vliv na chuť a množství mateřského mléka či dokonce samotnou možnost kojit, není to pravda. K běhu se tedy po porodu vrátit můžete, jen je potřeba dodržovat určitá pravidla.

Upozorňujeme: běhat lze i v průběhu těhotenství. Nastávající maminky v kondici navíc obvykle lépe snášejí porod. Je ovšem potřeba běhat opatrně a zároveň naslouchat svému tělu. Pro nabrání či udržení kondice lze ovšem využít i méně náročné aktivita jako např. procházky, plavání nebo jógu.

Nejprve se dostaňte do původní formy

Obecně se udává, že by se novopečené maminky měly vyvarovat náročným fyzickým aktivitám alespoň šest týdnů po těhotenství. Po porodu si je určitě vhodné dát na pár týdnů přestávku. Pak už se je ale možné začít se vracet do původní formy. Doba se ovšem liší s ohledem na způsob porodu.

  • Maminky, které rodily přirozeně, tedy vaginálně, mohou začít s fyzickou aktivitou dva až šest týdnů po porodu.
  • Pokud bylo nutné provést císařský řez, ke cvičení se lze vrátit později. Obvykle se doporučuje doba čtyři až osm týdnů po porodu.

Ženy by samozřejmě měly naslouchat svému tělu. Někteří odborníci dokonce doporučují návrat k pohybu až po třech měsících. Můžete to sice zkusit dříve (viz výše), pokud ale ucítíte, že něco není v pořádku (po císařském řezu může kupříkladu některé ženy při fyzické aktivitě bolet břicho), zmírněte, případně se obraťte na svého lékaře. V každém případě není třeba začínat nijak extrémně, nejprve se soustřeďte na posílení částí těla, na které mělo těhotenství a porod největší vliv. Na jaké? 

  • Pánevní dno – svaly pánevního dna bývají oslabeny a narušeny. S cviky k jejich posílení je možné začít prakticky ihned po porodu, aby byly schopné ustát otřesy a fyzickou aktivitu.
  • Příčný břišní sval – těhotenství a porod mají vliv i na tuto část těla, jíž je třeba rovněž posílit. Doporučujeme nicméně začít se svaly pánevního dna a na posilování břicha se zaměřit až posléze. Po císařském řezu je vhodné s takovým cvičením posečkat až po zahojení jizvy.

Tip: K posilování po těhotenství by se vám mohlo hodit nové fitness oblečení, díky kterému budete krásná jak při posilování doma, tak i ve fitku.

Jak začít s návratem k běhání?

Začínajícím běžcům se obvykle doporučuje začít rychlou chůzí. Pokud ucítíte, že vám takový pohyb nečiní žádné potíže, můžete se rozeběhnout. Na druhou stranu je určitě vhodné zahájit lehkým klusem. Rozhodně byste si tedy od počátku na sebe neměla dávat přehnané nároky, ale optimální je postupovat pozvolně, protože pak nehrozí žádné negativní vlivy na váš organismus. Zkrátka a dobře méně může někdy znamenat více, takže zbytečně neriskujte, ale do formy se dostávejte postupně. 

Několik tipů na závěr

Jak je patrné z předešlých řádků, při běhání po těhotenství je vhodné začít až po dostatečné době pro odpočinek a navíc je vhodné postupovat krok za krokem. Na závěr našeho článku pro vás máme ještě několik tipů, na co se zaměřit, aby bylo běhání po porodu co nejefektivnější a s minimem rizik.

  • Pořiďte si kvalitní dámské běžecké boty. To samozřejmě neplatí pouze pro ženy po těhotenství, ale obecně pro všechny běžce. Takové boty totiž pomáhají dodržovat správnou techniku běhu, chrání nohy před zraněním a navíc umožňují běhat bezbolestně a více si pohyb užívat.
  • Chybět by vám neměla ani sportovní podprsenka. Tato výbava na běh snižuje riziko poškození vnitřního prsního vaziva i pokožky, přičemž zmenšuje také zátěž zad a ramen.
  • Dbejte na hygienu prsou. Běh nemá negativní vliv na mateřské mléko, nicméně na kůži ulpí společně s potem sůl. Po fyzické aktivitě se před samotným kojením tedy vždy osprchujte.
  • Zkuste co nejvíce spát. Jistě, péče o nejmenší děti může být dosti náročná a nedostatek spánku je průvodní jev prvních měsíců po porodu. Přesto si zkuste odpočinout, což je důležité pro regeneraci po jakékoli fyzické aktivitě.
  • Jezte zdravě a dodržujte pitný režim. Opět rada, které platí všeobecně. Pokud chcete dobře trénovat, tělo musí mít samozřejmě dostatek kvalitních živin a tekutin.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!