Jednorázové, recyklovatelné nebo látkové? Které plenky jsou pro miminko nejlepší?
Čekáte miminko a přemýšlíte, jaké plenky mu budete dávat? Nebo už řešíte, jak u svého miminka v této oblasti ušetřit? Plenky jsou položkou, na které se dá ušetřit poměrně dost peněz. Jenže to nesmí být v žádném případně na úkor kvality. Pohodlí musí být pro miminko to hlavní. Které plenky jsou tedy nejlepší?
Všichni novopečení rodiče řeší to stejné dilema: Které plenky mám svému děťátku dávat? Regály supermarketů jsou plné nejrůznějších druhů, v drogériích se prodávají i klasické plenky a internet je plný lákavých nabídek na ekologické opakovatelně pratelné plenky. Každý z těchto výrobků má svou reklamu. Každý slibuje, že se děťátku bude cítit jako v bavlnce. A každý říká, že miminko bude rozhodně v suchu a žádné opruzeniny mu nehrozí. Jenže kterým argumentům a se dá věřit a co je jenom reklama?
Praktické jednorázové plenky
Jestliže toužíte po ekologii, zde si stále příliš nevyberete. I když některé firmy už prodávají i ekologické jednorázové plenky. Počítejte však s mnohem vyšší pořizovací cenou než je u standardních plenek. Nicméně jednorázové plenky mají mnoho výhod. Snadno se používají, svého potomka přebalíte naprosto kdekoliv a nemusíte si lámat hlavu s tím, co uděláte se zašpiněnou plenou. Jednoduše ji vyhodíte do nejbližšího odpadkového koše. Jednorázové plenky jsou vyrobené tak, že umožňují udržet dětský zadeček suchý i několik hodin. Rozhodně jsou tedy skvělou volbou například na cestování. Jenže složení těchto plenek je něco, o čem rodiče příliš nepřemýšlejí. Jestliže nekoupíte čistě ekologické jednorázové plenky, pak rozhodně nejde o žádné terno.
Znáte babské rady na vyvolání porodu při přenášení miminka?
Vojtova metoda nebo Bobath? Zjistěte, co je pro miminka šetrnější
Chystáte pokojík pro miminko? Poradíme na co byste určitě neměli zapomenout
Jednorázové plenky v sobě ukrývají vrstvu, která je vlastně vyrobená z ropy. Tedy jde o silný alergen. A rozhodně to není jediná alergenní látka, která se uvnitř plenky ukrývá. Mezi další patří například parfémy nebo konzervanty. Některé složky těchto vrstev jsou dokonce považovány za takzvané endokrinní disruptory. Tedy hormonálně aktivní látky-chemické látky, které mohou narušovat soustavu žláz s vnitřní sekrecí.
Ekonomické látkové pleny
Látkové plenky jsou pochopitelně méně toxické, dá se říci, že vůbec. Z velké části jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, které nemají žádný negativní vliv na zdraví. Neobsahují barviva ani endokrinní disruptory. Rovněž jsou ekologické, jelikož se používají opakovaně a jsou i ekonomické. Ač je pořizovací hodnota vyšší, peníze se vám velice rychle vrátí.
V případě, že máte druhé či třetí dítě, pak je ekonomická prospěšnost již zcela mimo jakékoliv debaty. Jejich používání v terénu však již vyžaduje mnohem větší logistiku. Je třeba s sebou vozit nádobu na špinavé pleny a navíc je třeba plenky často prát.
Ekologické recyklovatelné plenky
Některé značky vsadily na stále častější požadavek rodičů: na ekologickou odbouratelnost plen. A objevily se tak biologicky rozložitelné jednorázové plenky. Jsou složeny z přírodních materiálů. Nejčastěji se využívají kukuřičná vlákna bez GMO, dřevitá buničina, škrob a podobně. Tyto plenky mají podobné absorbční schopnosti a praktické využití jako klasické jednorázové plenky. Rozhodně však počítejte s vyšší cenou.
Vyrobte si: Měsíčkový krém proti opruzeninám
Přísady:
- 1 díl bambuckého másla
- 2 díly kokosového oleje
- hrst sušeného měsíčku lékařského
Příprava:
Bambucké máslo rozpusťte ve vodní lázni. Přidejte k němu kokosový olej a zahřejte. Nyní přisypte sušený měsíček. Přikryjte a nechte 24 hodin louhovat. Poté znovu zahřejte, přepasírujte a přelijte do vhodné nádoby. Nechte důkladně zchladnout a můžete používat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku