Moučnivka nebo soor u kojenců i maminek. Jak se jí účinně zbavit přírodními prostředky?
Moučnivka neboli také soor je druh kvasinkové infekce. Často se s ním setkávají maminky, které kojí. Moučnivka se totiž objevuje buď na bradavkách nebo také u kojenců v ústech. Jaká je první pomoc, když se moučnivka objeví a jak jí můžeme předcházet?
Moučnivka (soor) je způsobena přemnožením kvasinky Candida albicans. Běžně se sice vyskytuje na kůži, sliznicích či v trávicím traktu, avšak právě ve chvíli, kdy se nekontrolovatelně přemnoží, začne způsobovat problémy. Jak se s ní tedy můžeme v takovou chvíli nejlépe popasovat?
Moučnivka trápí maminky i děti
U kojících žen se kvasinka Candida albicans usazuje právě na bradavkách a prsních dvorcích. Stává se to především ve chvíli, kdy jsou bradavky popraskané nebo poraněné z kojení. Soor můžete poznat nejen podle bílého povlaku, ale především podle nepříjemného svědění. Vzhledem k tomu, že je moučnivka infekcí přenosnou, objevuje se rovněž u kojených dětí v ústech a na jazyku. Infekce je pak pro malé dítě nejen nepříjemná, ale může být i bolestivá. Kojenec pak může mít následně problémy s kojením. Moučnivka čili soor se objevuje především u kojenců mladších šesti měsíců.
Protikvasinková dieta – co jíst a co ne, abyste se zbavili kvasinek
Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit
Populární doplňky stravy: Zbaví kyselina kaprylová naše tělo definitivně kvasinek a mykóz?
Moučnivka na prsou i v ústech
Soor na prsou je pro kojící maminku velice nepříjemný. Během krmení i po kojení může způsobit až extrémní bolest a následně pak nepříjemné svědění. Bolest může maminka pociťovat izolovaně jen na bradavce nebo i na celém prvním dvorci. Pokud je infekce už více rozjetá, pak může bolest po kojení vystřelovat do celého prsu. Bradavky, které jsou soor infekcí postižené, mívají bledou až bílou barvu, bradavky i dvorce se zároveň lesknou a objevuje se dlouhotrvající pocit pálení.
U kojenců se naopak moučnivka projevuje bílými skvrnami na dásních, jazyku, vnitřní straně tváří a dokonce i na mandlích. Kůže v ústech je zároveň podrážděná a červená a koutky úst mohou být popraskané. Moučnivka navíc způsobuje i takzvanou plenkovou vyrážku, která nemizí.
Moučnivka – příčiny obtíží:
Moučnivka se může objevit prakticky u kohokoliv, avšak běžně se vyskytuje právě u kojících maminek, u kojenců, ale rovněž i u lidí s oslabeným imunitním systémem a u starších osob. Vždy je způsobena kvasinkou Candida albicans. Pokud ovšem imunitní systém funguje tak, jak má, měl by si s kvasinkami poradit a její případné přemnožení ukočírovat. K přerůstání kvasinek však mohou přispívat i nejrůznější onemocnění, jako je například cukrovka či rakovina. Nebo také některé druhy léků, například antibiotik či kortikosteroidů. Ty totiž mohou negativně ovlivňovat přirozenou rovnováhu mikroorganismů v našem těle. Riziko přenosu soor infekce je však ale i během porodu. Pokud má nastávající matka v době přirozeného porodu vaginální kvasinkovou infekci, je riziko, že se dítě při průchodu porodními cestami nakazí.
Moučnivka – léčba:
I když je moučnivka jinak prakticky neškodná infekce, je vždy důležité dobře ji přeléčit. Pokud to zvládnete v počátku, půjde to velmi dobře a poměrně rychle. V případě nakažené kojící maminky nebo kojence je vždy nutné léčit oba dva, moučnivka je totiž snadno přenosná, tudíž si ji můžete během kojení snadno a rychle předávat. Alternativní medicína nabízí řešení například prostřednictvím levandulového esenciálního oleje. Maminka si jím může po kojení natřít bradavky a nechat volně na vzduchu zaschnout. Z dalších alternativních prostředků je skvěle uplatnila například naředěná propolisová tinktura nebo odvar z mydlice lékařské. Tou je možné potírat i infekci v ústech dítěte. Jestliže je infekce už více “rozjetá”, pak je na místě navštívit lékaře. Ten může předepsat speciální antimykotické léky, většinou ve formě tekutiny, masti nebo tablet. Zároveň je nutné vyvařovat veškeré dudlíky nebo lahvičky, které používáte pro své dítě. Kojící maminka by pak měla pravidelně dezinfikovat své podprsenky nebo noční košile či tílka, pokud je nosí bez spodního prádla.
Myslete také na to, že kvasinky mají rády teplé a vlhké prostředí. Postihne-li vás moučnivka, je tedy nutné nechat bradavky po kojení co nejdéle na vzduchu. Prádlo, které oblékáte, by mělo být výhradně bavlněné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku