Moučnivka je nepříjemné infekční onemocnění

Moučnivka nebo soor u kojenců i maminek. Jak se jí účinně zbavit přírodními prostředky?

Moučnivka neboli také soor je druh kvasinkové infekce. Často se s ním setkávají maminky, které kojí. Moučnivka se totiž objevuje buď na bradavkách nebo také u kojenců v ústech. Jaká je první pomoc, když se moučnivka objeví a jak jí můžeme předcházet?

Moučnivka (soor) je způsobena přemnožením kvasinky Candida albicans. Běžně se sice vyskytuje na kůži, sliznicích či v trávicím traktu, avšak právě ve chvíli, kdy se nekontrolovatelně přemnoží, začne způsobovat problémy. Jak se s ní tedy můžeme v takovou chvíli nejlépe popasovat?

Moučnivka trápí maminky i děti

U kojících žen se kvasinka Candida albicans usazuje právě na bradavkách a prsních dvorcích. Stává se to především ve chvíli, kdy jsou bradavky popraskané nebo poraněné z kojení. Soor můžete poznat nejen podle bílého povlaku, ale především podle nepříjemného svědění. Vzhledem k tomu, že je moučnivka infekcí přenosnou, objevuje se rovněž u kojených dětí v ústech a na jazyku. Infekce je pak pro malé dítě nejen nepříjemná, ale může být i bolestivá. Kojenec pak může mít následně problémy s kojením. Moučnivka čili soor se objevuje především u kojenců mladších šesti měsíců

Čtěte také:

Protikvasinková dieta – co jíst a co ne, abyste se zbavili kvasinek

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Populární doplňky stravy: Zbaví kyselina kaprylová naše tělo definitivně kvasinek a mykóz?

Moučnivka na prsou i v ústech

Soor na prsou je pro kojící maminku velice nepříjemný. Během krmení i po kojení může způsobit až extrémní bolest a následně pak nepříjemné svědění. Bolest může maminka pociťovat izolovaně jen na bradavce nebo i na celém prvním dvorci. Pokud je infekce už více rozjetá, pak může bolest po kojení vystřelovat do celého prsu. Bradavky, které jsou soor infekcí postižené, mívají bledou až bílou barvu, bradavky i dvorce se zároveň lesknou a objevuje se dlouhotrvající pocit pálení. 

U kojenců se naopak moučnivka projevuje bílými skvrnami na dásních, jazyku, vnitřní straně tváří a dokonce i na mandlích. Kůže v ústech je zároveň podrážděná a červená a koutky úst mohou být popraskané. Moučnivka navíc způsobuje i takzvanou plenkovou vyrážku, která nemizí.

Moučnivka –⁠ příčiny obtíží:

Moučnivka se může objevit prakticky u kohokoliv, avšak běžně se vyskytuje právě u kojících maminek, u kojenců, ale rovněž i u lidí s oslabeným imunitním systémem a u starších osob. Vždy je způsobena kvasinkou Candida albicans. Pokud ovšem imunitní systém funguje tak, jak má, měl by si s kvasinkami poradit a její případné přemnožení ukočírovat. K přerůstání kvasinek však mohou přispívat i nejrůznější onemocnění, jako je například cukrovka či rakovina. Nebo také některé druhy léků, například antibiotik či kortikosteroidů. Ty totiž mohou negativně ovlivňovat přirozenou rovnováhu mikroorganismů v našem těle. Riziko přenosu soor infekce je však ale i během porodu. Pokud má nastávající matka v době přirozeného porodu vaginální kvasinkovou infekci, je riziko, že se dítě při průchodu porodními cestami nakazí.

Moučnivka se vždy musí pořádně přeléčit

Moučnivka – léčba:

I když je moučnivka jinak prakticky neškodná infekce, je vždy důležité dobře ji přeléčit. Pokud to zvládnete v počátku, půjde to velmi dobře a poměrně rychle. V případě nakažené kojící maminky nebo kojence je vždy nutné léčit oba dva, moučnivka je totiž snadno přenosná, tudíž si ji můžete během kojení snadno a rychle předávat. Alternativní medicína nabízí řešení například prostřednictvím levandulového esenciálního oleje. Maminka si jím může po kojení natřít bradavky a nechat volně na vzduchu zaschnout. Z dalších alternativních prostředků je skvěle uplatnila například naředěná propolisová tinktura nebo odvar z mydlice lékařské. Tou je možné potírat i infekci v ústech dítěte. Jestliže je infekce už více “rozjetá”, pak je na místě navštívit lékaře. Ten může předepsat speciální antimykotické léky, většinou ve formě tekutiny, masti nebo tablet. Zároveň je nutné vyvařovat veškeré dudlíky nebo lahvičky, které používáte pro své dítě. Kojící maminka by pak měla pravidelně dezinfikovat své podprsenky nebo noční košile či tílka, pokud je nosí bez spodního prádla. 

Myslete také na to, že kvasinky mají rády teplé a vlhké prostředí. Postihne-li vás moučnivka, je tedy nutné nechat bradavky po kojení co nejdéle na vzduchu. Prádlo, které oblékáte, by mělo být výhradně bavlněné. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.