Opravdu jantarové korálky děti zklidní a pomohou jim od bolestí?
Jantar a jantarové korálky se staly populárním doplňkem nejmenších dětí. Maminky jim jej pořizují, protože se o jantaru traduje, že může kojencům pomáhat například při růstu zoubků. Co je na tom pravdy a kde se vůbec jantarové korálky vzaly?
Jantar je polodrahokam a jeho prvotní nálezy jsou datovány v období třetihor. Je považován za cenný kámen a šperky z něj nenosí jen malé děti, ale oblíbený je u všech věkových kategorií.
Jantar: Drahokam nebo pryskyřice
I když jantar je dnes řazen mezi drahé kameny, není to tak úplně správné zařazení. Jantar je totiž vlastně fosilizovaná pryskyřice hned z několika druhů jehličnatých stromů z období třetihor. Jde o stromy, které dnes už pochopitelně ani neexistují. Jantar, tak jak jej známe dnes, vznikl postupem času oxidací a polymerací této pryskyřice. Největší náleziště jantaru je jižní část Baltského moře.
Vyberte si léčivé kameny proti nemocem těla i duše
Léčivé kameny vás ochrání a povzbudí. Víte, jak vybrat, očistit a aktivovat drahý kámen?
Léčivé kameny: Růženín pomáhá vnímat hudbu a vyrovnávat emoce
Jantar a jantarové šperky
Je tedy jisté, že jantarové šperky nejsou žádnou novinkou, i když se to tak může v dnešní době zdát. Jako šperk či drahý kámen je hojně využíván již od starověku. Tehdy se využíval nejen na okrasu ženské krásy, ale vyráběly se z něj rovněž sošky nebo třeba dokonce i nádobí. Právě jantarové zlomky nebo jantarové korálky jsou značně populární i dnes. Z jantaru se vyrábějí prstýnky, korále nebo nejrůznější přívěsky. Je také zakořeněno, že jantar má výhradně hnědou barvu, avšak není to tak úplně pravda. Jantarové šperky mohou být nejen hnědé, ale i oranžové, medové, červené, zelené nebo dokonce modré. Přičemž právě modrý odstín jantaru je nejvzácnější.
Jantar a jeho účinky na lidský organismus
Jantar se stal oblíbeným doplňkem výbavy mladých maminek. Rády je dávají svým malým dětem na krk, když jim rostou zuby. Traduje se totiž, že jantar má schopnost mírnit bolesti a dokonce je schopen srážet i případnou zvýšenou teplotu nebo horečku. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, je velikost korálků a kvalita jantarových šperků. V žádném případě se nesmí stát, že by se šperk přetrhl nebo, že by dítě mohlo dát jantarovou kuličku do úst. Ovšem nejen pro nejmenší děti je jantar vhodný. Jantar často nosí už i maminky v těhotenství. Říká se totiž, že jantar případně jantarové šperky chrání nejen nastávající matku, ale i nenarozené dítě.
Esoterický jantar pro životní sílu
Jantar a jantarové šperky jsou oblíbené nejen u maminek a jejich malých ratolestí. Hojně se využívají také při nejrůznějších rituálech. Právě jantaru jsou totiž přisuzovány pozitivní účinky na lidské tělo. Jantar má schopnost napomáhat lepší koncentraci, přitahuje pozitivní energii, mírní bolesti při revmatu nebo bolestech v krku a pomáhat může i lidem, kteří trpí často smutnými náladami nebo dokonce depresí.
Podle toho, co se o jantaru traduje, je možné říci, že jde o drahokam, který má silné léčivé a ochranné účinky. Navozuje vnitřní klid a rovnováhu, pomáhá udržet dobrou náladu svého nositele. V ezoterice se dokonce využívá i při kouzlech a rituálech na přivolání finanční hojnosti nebo toho pravého životního partnera.
Jantar, jantarové šperky a správná péče
Jantar, stejně jako ostatní drahé kameny, je vhodné čas od času vyčistit. V žádném případě se ale nesmí dostat na přímé sluneční světlo. Úplně nejjednodušším způsobem je opláchnout jantar nebo jantarové šperky pod vlažnou tekoucí vodou. Případně jej pak můžete ještě položit na kus solného kamene, například na solnou lampu. Další možností je pak zahrabání jantaru do misky se solí. Zde jej nechte ideálně přes noc a ráno opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou. S jantarem rovněž zacházejte opatrně. I když se může zdát, že jde o pevnou hmotu, není tomu tak. Jantar je poměrně křehký a vcelku snadno se může rozpadnout. Stejně tak pozor na chlór, který mu může ublížit. Tedy pokud půjde do bazénu, jantarové šperky rozhodně sundejte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku