Požární sport učí děti zručnosti i zodpovědnosti. Přihlášku vyřídí dobrovolní hasiči
Požární sport pro děti má velice dlouhou historii. Již před první světovou válkou vznikaly dětské spolky, které se hasičské tématice věnovaly. Pro malé hasičské obdivovatele je požární sport ideálním způsobem, jak se svým dospělým vzorům o něco více přiblížit. Děti skvěle vzdělá nejen v manipulaci s hasičskou technikou, ale i v první pomoci a orientaci v prostoru. Ve všech ohledech se jedná o činnost, která má příznivý vliv na dětský vývoj.
Přihlásit se u jakéhokoliv sboru dobrovolných hasičů mohou jak chlapci, tak i dívky od tří let věku, pokud zatouží po aktivitě spojené s hasičskou tématikou. Požární sport provozují pod vedením zkušeného vedoucího mládeže, který již absolvoval speciální školení a zkoušky. Do kontaktu děti přijdou samozřejmě i s dobrovolnými hasiči, kteří jim obvykle poskytují zázemí pro pořádání schůzek ve své zbrojnici.
Požární sport pro děti a jeho historie
Kolem období první světové války se začaly vyskytovat jakési „jinošské družiny“ při sboru dobrovolných hasičů, které nabíraly chlapce ve věku od čtrnácti do sedmnácti let. Než však nastoupili, museli mít povolení od rodičů. Činnost těchto družin se obecně shodovala s tím, čemu se učí děti u hasičů dnes. Mladíci se učili jak poskytnutí první pomoci, tak i obsluhování hasičské stříhačky. Také museli umět manipulaci s hadicemi a žebříky. S příchodem druhé světové války v letech 1939 až 1945 došlo k určitým omezením, co se týká činností těchto družin. Ty, které chtěly zachovat svou činnost, se musely včas nahlásit. V šedesátých letech minulého století pak vznikla první hasičská organizace pro mládež s názvem Mladý požárník a v roce 1972 se uskutečnila první hasičská soutěž pro děti zvaná Plamen. Ta je aktivní dodnes.
Požární sport pro děti a současnost
V případě, že vaše děti nadchne požární sport, stačí si vyhlédnout nejbližší sbor dobrovolných hasičů. Poté podáte pouze přihlášku k Mladým hasičům a domluvíte se osobně s vedoucím na podrobnostech. Schůzky Mladých hasičů se konají zpravidla jednou týdně v období od září až do června. Rodiče jsou vedoucími pravidelně vyzývaní, kdy je jejich účast na schůzce potřebná. Když však vezmeme působení Kolektivu mladých hasičů ze široka, musíme zapátrat hlouběji. Jak činnost sboru dobrovolných hasičů, tak i aktivita Mladých hasičů spadá pod Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. To má velmi dlouhou tradici, která je dlouhá až 45 let. Slučuje celkem neuvěřitelných 60 000 dětí a mládežníků. Podle věku jsou děti u hasičů zařazené do následujících kategorií:
- 3 roky až 6 let: jedná se o takzvanou přípravku
- 6 let až 11 let: kategorie mladší
- 11 let až 15 let: kategorie starší
- 13 let až 18 let: tato mládež je nazývaná dorostenci a dorostenkami
Požární sport a jeho výhody pro děti
Děti a mladí lidé, kterým učaroval požární sport, se učí nejen manipulaci se stříkačkami, hadicemi, či jinou hasičskou technikou. V rámci schůzek absolvují i fyzicky náročná cvičení, která podpoří jejich kondici a zdraví. Mládež se také po důkladné přípravě účastní různých soutěží, do kterých lze zařadit i již zmíněný Plamen. Do této soutěže spadá jak závod požárnické všestrannosti (znalost první pomoci, základy topografie, uzlování, střelba ze vzduchovky), tak i štafeta a požární útok (co nejrychlejší a nejefektivnější požární zásah na objekt, spojený s použitím hadic a požární stříkačky). Dítka zapsaná do Mladých hasičů se mohou těšit mimo jiné na:
- Nová přátelství a spoustu zábavy s vrstevníky.
- Úžasného týmového ducha – hasiči jsou jedna velká rodina.
- Dobrodružství a cestování po republice v rámci účasti na hasičských soutěžích (Plamen, CTIF - mezinárodní soutěž v klasických disciplínách, nebo dětské TFA - v překladu Nejtvrdší hasič přežije. Jedná se o soutěž, která simuluje klasický zásah hasiče)
- A v neposlední řadě požární sport také podpoří zručnost, fyzickou zdatnost a rozšíří vědomosti v rámci zdravovědy a orientace v neznámém prostředí.
Děti, které provozují požární sport s nadšením od útlého věku, mají velmi dobré predispozice pro to, stát se v dospělosti hasiči profesionálními.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku