Rodičovský příspěvek, porodné, mateřská: Na co máte nárok v roce 2019?

Rodičovský příspěvek, porodné, mateřská: Na co máte nárok v roce 2019?

Rozhodli jste se pro důležitý krok v životě – pořídit si miminko? Jste v krásném očekávání, sháníte na dítě oblečení a hračky, ale začínají vás trápit i nepříjemné věci spojené s penězi, tedy to jak dítě uživíte a finančně zajistíte? Podívejte se, na jaké příspěvky máte v těhotenství a po porodu nárok v roce 2019 a které vám mohou pomoci finanční potíže vyřešit.

Čtěte také:

Váš průvodce mateřskou a rodičovskou dovolenou

Porodné

Porodné je částka, na kterou máte nárok, pokud není vaše finanční situace příznivá a vaše příjmy jsou nízké. Vyplácí se jednorázově ženě, která porodila první nebo druhé dítě. Na první dítě žena dostává 13 tisíc korun, na druhé pak 10 tisíc korun. Pokud se dětí narodí najednou více, žena má nárok na 19 500 korun. Částku dostáváte jako rodička jednorázově a žádost na ni je nutné podat do 1 roku po porodu.

Na porodné máte nárok pouze, pokud jsou vaše příjmy do 2,7násobku životního minima. Na porodné u prvního dítěte tak v roce 2018 dosáhnou domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, matka - samoživitelka musí mít příjem do 13 176 korun, aby porodné dostala. O porodné si můžete zažádat na úřadu práce (v bydlišti matky) pomocí formuláře nebo elektronicky.

Pokud by náhodou při porodu žena zemřela, právo na porodné dostává otec. Právo na porodné má také osoba, která dítě mladší jednoho roku převezme do trvalé péče.

Tabulka pro výpočet porodného

Úplná rodina (oba rodiče)

Životní minimum rodiny

Hranice rozhodného příjmu v Kč měsíčně pro nárok na porodné (2,7násobek životního minima rodiny)

Při narození/převzetí prvního dítěte

7 710

20 817

Při narození/převzetí druhého dítěte (první dítě je mladší 6 let)

9 450

25 515

Zdroj - Poslední aktualizace: 14. 1. 2016, Autor: MPSV odbor 44

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství)

Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská je dávka nemocenského pojištění, která slouží jako náhrada mzdy či platu v době, kdy je matka dítěte na mateřské dovolené.

Kdo má na mateřskou nárok?

  • Příspěvek v mateřské můžete pobírat od začátku osmého a nejpozději od začátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, který vám určí lékař.
  • Do té doby také musíte mít řádné nemocenské pojištění, matky zaměstnankyně to mají proto, co se týče mateřské snazší, protože za zaměstnankyně odvádí zaměstnavatel nemocenské pojištění povinně.
  • Výše mateřské se vypočítává z denního vyměřovacího základu.
  • Mateřská se tedy vypočítá tak, že se váš příjem za posledních 12 měsíců dělí počtem kalendářních dnů připadajících na toto období. Z důvodu zápočtu denního vyměřovacího základu je nepřímo stanovena i maximální výše mateřské, která bude 36 750 Kč měsíčně.
  • Když tedy například vyděláváte kolem 27 tisíc hrubého, můžete dostat pomoc v mateřské okolo 120 tisíc korun (částka je za celého půl roku).
  • Mateřská dovolená nesmí být menší než 14 týdnů a nesmí skončit dřív, než doběhne šestinedělí. Přečtěte si o mateřské dovolené víc
  • A trvat může maximálně 28 týdnů, tedy půl roku.  
  • Pokud se vám narodila dvojčata, mateřská dovolená se může protáhnout až na 37 týdnů.
  • Opět musíte vyplňovat formulář, tentokrát vám ho vystaví lékař, většinou gynekolog, který v něm uvede očekáváný termín porodu. Vy ve formuláři žádosti uvedete, kdy chcete začít příspěvek čerpat.

Pozor - Jak je to s mateřskou pro podnikatelky / OSVČ

  • Podnikatelky mají v čase mateřství podstatně míň jistot, protože pro podnikatelky je nemocenské pojištění dobrovolné. Takže pokud jste si jako podnikatelka neplatila poslední dva roky pojištění, na příspěvek v mateřské nemáte nárok.

mateřská, porodné  (1)

Je mateřská i pro otce?

Pomoc v mateřské může dostávat i otec dítěte. Musí se však nejprve písemně dohodnout s matkou dítěte a dostávat příspěvek bude až od sedmého týdne života dítěte. Aby mohl peníze čerpat, musí splnit ty stejné podmínky, co matka. Přečtěte si o otcovské dovolené víc!

Můžete si při mateřské přivydělávat?

Pokud byste chtěla při mateřské pracovat, můžete, ale musíte počkat až po šestinedělí. Poté akorát nemůžete nastoupit ke stávajícímu zaměstnavateli a dělat stejnou práci jako před porodem.

Pro stejného zaměstnavatele ale můžete dělat práci jinou a zaměstnavatel vám musí dát podepsat novou smlouvu. U jiných zaměstnavatelů není žádné omezení a pracovat můžete na jakékoli pozici.

Rodičovský příspěvek

Na rodičovský příspěvek máte nárok po ukončení pobíraní peněžité pomoci v mateřské a může ho pobírat jeden z rodičů (tedy nárok mají i otcové dítěte), který se o dítě trvale stará, a to maximálně do věku 4 let až do vyčerpání celkové částky 220 000 korun.

Pokud se narodí více dětí současně, rodič má nárok na rodičovský příspěvek až do 330 000 korun. Rodičovský příspěvek se vyplácí pouze na nejmladší dítě v rodině. Otec dítěte, který žádá o rodičovský příspěvek, nemusí být zároveň manželem matky dítěte, ale musí být uveden jako otec v rodném listu dítěte.

Jak se vypočítává výše rodičovského příspěvku?

Výši rodičovského příspěvku určuje průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) pak není rozhodující příjem, ale měsíční výše nemocenského pojištění.

Rodiče s nízkými příjmy mohou pobírat rodičovský příspěvek v maximální výši 7 600 korun, přestože by při výpočtu na tuto částku nedosáhli.

Rodiče, z nichž nebyl ani jeden před narozením dítěte účasten na nemocenském pojištění, mají nově možnost volit výši vypláceného rodičovského příspěvku 7 600 korun a tedy dávku vyčerpat během 3 let.

Jak požádat o rodičovský příspěvek?

  • Žádost o rodičovský příspěvek musíte podat před ukončením pobíraní mateřské.
  • Pokud jste na příspěvek v mateřské neměli nárok, požádejte si o rodičovský příspěvek už ode dne narození dítěte.  
  • K vyplnění žádosti na úřadě potřebujete občanský průkaz, rodný list všech dětí do věku 4 let, doklad o tom, jak dlouho a jakou částku jste pobírali jako příspěvek v mateřské, pak také podklady pro vyměření měsíčního rodičovského příspěvku, tedy například potvrzení příjmů rodiče s vyšším příjmem pro účely nemocenských dávek od zaměstnavatele.
  • Před podáním žádosti si dobře rozmyslete, jak dlouho a v jaké výši chcete rodičovský příspěvek pobírat.
  • Na rodičovský příspěvek má vliv také to, jestli máte trvalé bydliště a aktuální trvalý pobyt v České republice.
  • Pokud se přestěhujete mimo Českou republiku na delší dobu, musíte to nahlásit na Úřad práce a měli byste se dohodnout na případném pozastavení čerpání rodičovského příspěvku po tu dobu, kdy jste mimo republiku, nebo vám jí Úřad práce může sám přerušit.

POZOR - NOVINKA PRO RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK OD ROKU 2020

Momentálně má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 220 tisíc korun. Vláda chystá jeho navýšení až o 80 tisíc korun od 1. ledna 2020 - tedy na částku 300 000 korun.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.