Škola volá! Nebo ne? Alternativou může být domácí vzdělávání
První školní den je tady! Ale ne každé dítě nebo student jsou nadšeni z představy, že se před nimi opět otevírá deset měsíců plných učení a plnění úkolů, které jim třeba ani nedávají smysl. Pro mnohé tak může být mnohem lepší alternativou domácí vzdělávání. Co to vlastně je, co obnáší a jak se do domácí výuky pustit?
Oficiální formulace pro domácí vzdělávání by mohla znít asi nějak tak, že jde o vzdělávání dětí školního věku doma nebo na místech mimo školu. Domácí vzdělávání je méně formální, více zaměřené na dítě a jeho přednosti či talenty a rovněž je vhodné i pro děti, které mají nějakou specifickou formu učení. Skutečná praxe domácího vzdělávání pak ale vypadá pochopitelně u každého jinak. Někdo se učí více než ve škole, jiný je zase více nakloněn takzvanému unschoolingu.
Domácí vzdělávání nemusí být jen škola doma
Pokud je dítě v domácím vzdělávání, učí se někde mimo školu. Nejčastěji samozřejmě v domácím prostředí. Domácí vzdělávání je ale také vhodné pro děti, které jsou například sportovně vytíženi, jezdí na soustředění, soutěže, mají spoustu tréninků a klasická škola jim nevyhovuje. Po domácí výuce hojně sahají i ti, kteří například cestují po světě nebo jeden z rodičů získá práci v zahraničí a nadále vyžaduje, aby se jeho potomek vzdělával v České republice. Ale domácí vzdělávání často volí i ti, kteří jsou s klasickou školou nespokojeni, jejich dítě nezapadá do konceptu českého školství, má specifické potřeby, poruchy učení nebo mu zkrátka škola z nějakých důvodů nevyhovuje.
Žádné známkování, předměty ani zkoušení. Znáte Unschooling?
Svobodná škola nemá osnovy ani učitele. Děti se samy rozhodují, co se naučí
Individuální domácí vzdělávání
Bohužel, je třeba zmínit fakt, že na základní škole se děti učí spoustu zbytečných věcí, které (kromě testů ve škole) v praktickém životě téměř nebo vůbec nevyužijí. Škola je zaměřena na výkon, prostřednictvím známkování dítě hodnotí a často je nutí mezi sebou soupeřit o to, kdo bude rychlejší či lepší. V domácím vzdělávání se vyhnete většině těchto zbytečných situací. Budete-li chtít, i to nejvíce nezáživné učivo můžete pojmout zábavným způsobem a třeba i prakticky, nikoliv tradičním memorováním. Dle definice školského zákona je tedy takzvaný homeschooling označením individuální vzdělávání čili jej můžete vyložit také jako plnění školní docházky bez pravidelného denního docházení žáka do základní školy. Tyto děti se pak tedy vzdělávají buď výhradně doma, mohou chodit do komunitních škol nebo dokonce mají i své soukromé učitele. Možností je celá řada.
Domácí vzdělávání a pravidelné přezkušování
Děti, které jsou v domácím vzdělávání zapsané, musí chodit alespoň dvakrát ročně na přezkoušení do takzvané kmenové školy. Což je škola, kde jsou do individuální vzdělávání zapsáni. Pokud by neuspěli, je škola oprávěná dítě z domácího vzdělávání vyjmout a musí mu umožnit klasickou formu vzdělávání. Bohužel si stále ještě mnohé školy s domácím vzděláváním a už vůbec s přezkušováním takových žáků nevědí rady. Je proto nezbytné volit takovou školu, která již domácí školáky má a umí s nimi pracovat. Nejlepší jsou pochopitelně kladné reference.
Domácí vzdělávání: Jak na to?
Pokud se pro domácí vzdělávání rozhodnete, budete muset nejprve najít školu, kde budete v individuálním vzdělávání zapsání. Když bude mít škola volné místo a domluvíte se na přijetí vašeho dítěte, budete muset dodat ještě posudek k pedagogicko-psychologické poradny. Přičemž není rozhodující, zda doporučení pro domácí vzdělávání bude kladné či nikoliv. O přijetí do individuálního vzdělávání rozhoduje ředitel školy. Tomu budete zároveň muset vyplnit i dotazník, který zjišťuje, proč do domácího vzdělávání hodláte vstoupit a zda má dítě pro tuto alternativu vhodné podmínky.
Dále je pak nutné doložit vzdělání vzdělavatele. Pro první stupeň stačí maturita, u druhého stupně je pak nutné alespoň bakalářské vzdělání. Jestliže nemáte vy sami požadované vzdělání, může se za vašeho potomka zaručit prakticky kdokoliv. Může to být třeba i někdo známý, kdo maturitu nebo diplom má.
Přechod do domácího vzdělávání
Domácí vzdělávání bude změna pro celou rodinu. Prvního září váš potomek klasicky nenastoupí do školy, ale zůstává doma. Rodiče menších dětí často řeší i vhodné hlídání nebo práci z domova. Když se rozhodnete pro tuto cestu, jistě najdete vhodné řešení. Na internetu i v různých fórech pro domácí školáky je k nalezení mnoho rad a tipů, kterými se můžete inspirovat. Můžete se například dát dohromady s jinými domácími školáky a takovou skupinku pak může vzdělávat vždy jeden z rodičů, zatímco ostatní pracují. I v tomto směru naleznete jistě vhodné řešení optimální právě pro vaši rodinu.
Domácí vzdělávání versus unschooling
V souvislosti s domácím vzdělávání je často slyšet pojem “unschooling”. Což je zcela jasně “život bez škol”. Je to odmítnutí jakéhokoliv konvenčního vzdělávání. Děti mimo školu nemají žádné náhradní prostředí a ani se nesnaží naplňovat školní vzdělávací programy. Přesto se učí a vzdělávají. Rodiče praktikující unschooling věří, že se dítě naučí přesně to, co pro život potřebuje, v tu správnou chvíli. Podobně jako domácí vzdělávání je i unschooling jednou z forem sebeřízeného vzdělávání. V České republice však není oficiálně povolenou metodou vzdělávání. Přesto se dají nalézt školy, které sebeřízené a svobodné vzdělávání podporují.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku