Správný vývoj řeči u dětí? Co by vaše dítě mělo umět a jak jej rozpovídat, pokud nemluví?
Vývoj řeči u dětí se značně liší. A to dokonce i v rámci jedné rodiny. Zatímco jeden potomek se může rozpovídat velmi rychle, druhému to bude trvat neobvykle dlouho. Dětská řeč není něco, co by se dalo jednoznačně paušalizovat. Přesto je dobré hlídat, zda odchylky od normálu nejsou až příliš velké.
Vývoj řeči u dětí není sice vždy stejný, přesto by ale rodiče měli hlídat některé důležité znaky. Ty mohou napovědět, jestli se u jeho potomka neobjevují nějaké obtíže. Existují totiž určité milníky, které lze identifikovat jako hrubé průvodce normálního vývoje řeči u dětí. A právě tyto milníky mohou rodičům, následně případně i lékařům pomoci určit, zda dětská řeč vašeho potomka bude vyžadovat nějakou pomoc.
Vývoj řeči u dětí: Co by dítě mělo zvládnout
První slova dítěte jsou doslova koncertem pro uši rodičů. Už od narození se těší, až jeho „miminko“ řekne první slovo. Někdy to trvá ale velmi dlouho. Jak můžete zjistit, zda vývoj řeči u dětí – respektive právě u vašeho dítěte – je zcela v normě? Co by dítě mělo zvládat?
Proč je snídaně pro děti tak důležitá a jaká by měla být?
Jaké bylinky pro děti pomohou při běžných obtížích nebo hyperaktivitě?
Angličtina pro děti? Cizí jazyk by se měly děti učit od tří let
Dětská řeč do konce 3. měsíce:
- Když vás vidí, usměje se.
- Vydává nejrůznější zvuky, liší se i podle jednotlivých situací.
- Usmívá se nebo se nahlas směje.
Dětská řeč do konce 6. měsíce:
- Když si společně hrajete, vydává nejrůznější zvuky a skřeky.
- Blábolí.
- Otáčí se ve směru zvuků.
Dětská řeč do konce 12. měsíce:
- Snaží se napodobovat řeč, mluvit s vámi.
- Říká už několik slov – máma, táta…
- Pochopí jednoduché pokyny – například pojď sem.
- Rozpozná slova běžné mluvy – například boty, kapesník…
Dětská řeč do konce 18. měsíce:
- Rozpoznává jména lidí, které se kolem něj vyskytují.
- Zná předměty denní potřeby i například části těla.
- Řekne bez problémů až deset slov.
Dětská řeč do konce 24. měsíce:
- Používá jednoduché fráze.
- Samo rozumí jednoduchým otázkám a umí je i klást.
- Má slovní zásobu minimálně 50 slov.
- Mluví dostatečně dobře. Tedy tak, aby mu bylo většinou dobře rozumět.
Dětská řeč: Kdy konzultovat vývoj řeči u dětí s lékařem
Jestliže vaše dítě znatelně nezvládá většinu toho, co by mělo, je vhodné zajít k odbornému lékaři. Většinou tedy k pediatrovi, který vás nejspíš pošle na logopedii. Jakmile je vývoj řeči u dětí zpomalen nebo pozastaven, je nutné zkoumat sluch i nejrůznější vývojové poruchy.
Vývoj řeči u dětí v předškolním věku
Právě předškolní věk je pro vývoj řeči u dětí velmi klíčovým obdobím. Nejvíce dětí, které navštěvují logopeda, jsou právě v období mateřské školky, tedy ve věku 3-6 let. S logopedickými problémy se v tomto věku potýká až 8 procent dětí. Pokud máte obavy, aby se dětská řeč u vašeho potomka vyvíjela dobře, můžete ji podpořit. Poradíme vám, jak:
Vývoj řeči u dětí: Společně si hrajte
Věnujte dětem dostatek svého času. Je to to nejcennější, co jim můžete dát. Společně si povídejte, čtěte, učte se říkanky, zpívejte si spolu. Stejně tak jsou pro vývoj řeči u dětí důležité nejrůznější pohybové aktivity, které rozvíjejí jemnou i hrubou motoriku.
Vývoj řeči u dětí: Naučte ho, aby se zabavilo samo
Tohle je snad nejnáročnější úkol pro rodiče. Není to o tom, že dítě postavíte doprostřed dětského pokojíku a necháte ho, ať si dělá, co chce. Právě naopak. Nabídněte svému potomkovi aktivity, pomáhejte mu je rozvíjet. Dávejte mu úkoly, které hru obohatí, a přitom ho povedou k samostatné hře. Děti by pak měly umět aktivitu samy ukončit.
Velkým problémem dnešní doby je, že děti neumí vydržet u jedné činnosti. Neustále přebíhají mezi novými podněty. Snažte se je proto udržet u jedno hry co nejdéle. Jakmile se dítě ponoří do hry, kterou doprovází zvuky či vlastní řečí, je právě ta chvíle, kdy dítě spontánně rozvíjí své řečové dovednosti. Pro vývoj řeči u dětí nenahraditelné.
Vývoj řeči u dětí: Chytrá elektronika může být dobrým pomocníkem
I když existují rodiče, které říkají, že by tablet nebo mobil svému potomkovi nikdy nedali, pak to není až tak úplně dobré řešení. Zcela se vyhýbat moderním technologiím nejde a vlastně to ani není nutné. Musíte mít však pod kontrolou, co na elektronice vaše dítě dělá. Existuje spousta zajímavých her, které dítě mohou rozvíjet a podporovat vývoj řeči u dětí. Elektronika může prostřednictvím vhodných her dobře rozvíjet a podporovat řečové a paměťové schopnosti dítěte. Od věcí není ani krátkodobé pasivní sledování pohádek. Rodiče by však také měli pečlivě promýšlet, jak dlouho svého potomka na mobilu nebo tabletu nechají.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku