Pro správný vývoj řeči u dětí je nutná i spolupráce rodičů

Správný vývoj řeči u dětí? Co by vaše dítě mělo umět a jak jej rozpovídat, pokud nemluví?

Vývoj řeči u dětí se značně liší. A to dokonce i v rámci jedné rodiny. Zatímco jeden potomek se může rozpovídat velmi rychle, druhému to bude trvat neobvykle dlouho. Dětská řeč není něco, co by se dalo jednoznačně paušalizovat. Přesto je dobré hlídat, zda odchylky od normálu nejsou až příliš velké.

Vývoj řeči u dětí není sice vždy stejný, přesto by ale rodiče měli hlídat některé důležité znaky. Ty mohou napovědět, jestli se u jeho potomka neobjevují nějaké obtíže. Existují totiž určité milníky, které lze identifikovat jako hrubé průvodce normálního vývoje řeči u dětí. A právě tyto milníky mohou rodičům, následně případně i lékařům pomoci určit, zda dětská řeč vašeho potomka bude vyžadovat nějakou pomoc.

Vývoj řeči u dětí: Co by dítě mělo zvládnout

První slova dítěte jsou doslova koncertem pro uši rodičů. Už od narození se těší, až jeho „miminko“ řekne první slovo. Někdy to trvá ale velmi dlouho. Jak můžete zjistit, zda vývoj řeči u dětí – respektive právě u vašeho dítěte – je zcela v normě? Co by dítě mělo zvládat?

Čtěte také:

Proč je snídaně pro děti tak důležitá a jaká by měla být?

Jaké bylinky pro děti pomohou při běžných obtížích nebo hyperaktivitě?

Angličtina pro děti? Cizí jazyk by se měly děti učit od tří let

Dětská řeč do konce 3. měsíce:

  • Když vás vidí, usměje se.
  • Vydává nejrůznější zvuky, liší se i podle jednotlivých situací.
  • Usmívá se nebo se nahlas směje.

Dětská řeč do konce 6. měsíce:

  • Když si společně hrajete, vydává nejrůznější zvuky a skřeky.
  • Blábolí.
  • Otáčí se ve směru zvuků.

Dětská řeč do konce 12. měsíce:

  • Snaží se napodobovat řeč, mluvit s vámi.
  • Říká už několik slov – máma, táta…
  • Pochopí jednoduché pokyny – například pojď sem.
  • Rozpozná slova běžné mluvy – například boty, kapesník…

Dětská řeč do konce 18. měsíce:

  • Rozpoznává jména lidí, které se kolem něj vyskytují.
  • Zná předměty denní potřeby i například části těla.
  • Řekne bez problémů až deset slov.

Dětská řeč do konce 24. měsíce:

  • Používá jednoduché fráze.
  • Samo rozumí jednoduchým otázkám a umí je i klást.
  • Má slovní zásobu minimálně 50 slov.
  • Mluví dostatečně dobře. Tedy tak, aby mu bylo většinou dobře rozumět.

Dětská řeč: Kdy konzultovat vývoj řeči u dětí s lékařem

Jestliže vaše dítě znatelně nezvládá většinu toho, co by mělo, je vhodné zajít k odbornému lékaři. Většinou tedy k pediatrovi, který vás nejspíš pošle na logopedii. Jakmile je vývoj řeči u dětí zpomalen nebo pozastaven, je nutné zkoumat sluch i nejrůznější vývojové poruchy.

Vývoj řeči u dětí v předškolním věku

Právě předškolní věk je pro vývoj řeči u dětí velmi klíčovým obdobím. Nejvíce dětí, které navštěvují logopeda, jsou právě v období mateřské školky, tedy ve věku 3-6 let. S logopedickými problémy se v tomto věku potýká až 8 procent dětí. Pokud máte obavy, aby se dětská řeč u vašeho potomka vyvíjela dobře, můžete ji podpořit. Poradíme vám, jak:

Vývoj řeči u dětí: Společně si hrajte

Věnujte dětem dostatek svého času. Je to to nejcennější, co jim můžete dát. Společně si povídejte, čtěte, učte se říkanky, zpívejte si spolu. Stejně tak jsou pro vývoj řeči u dětí důležité nejrůznější pohybové aktivity, které rozvíjejí jemnou i hrubou motoriku.

Vývoj řeči u dětí: Naučte ho, aby se zabavilo samo

Tohle je snad nejnáročnější úkol pro rodiče. Není to o tom, že dítě postavíte doprostřed dětského pokojíku a necháte ho, ať si dělá, co chce. Právě naopak. Nabídněte svému potomkovi aktivity, pomáhejte mu je rozvíjet. Dávejte mu úkoly, které hru obohatí, a přitom ho povedou k samostatné hře. Děti by pak měly umět aktivitu samy ukončit.

Dětská řeč nutně vyžaduje vaši spoluúčast

Velkým problémem dnešní doby je, že děti neumí vydržet u jedné činnosti. Neustále přebíhají mezi novými podněty. Snažte se je proto udržet u jedno hry co nejdéle. Jakmile se dítě ponoří do hry, kterou doprovází zvuky či vlastní řečí, je právě ta chvíle, kdy dítě spontánně rozvíjí své řečové dovednosti. Pro vývoj řeči u dětí nenahraditelné.

Vývoj řeči u dětí: Chytrá elektronika může být dobrým pomocníkem

I když existují rodiče, které říkají, že by tablet nebo mobil svému potomkovi nikdy nedali, pak to není až tak úplně dobré řešení. Zcela se vyhýbat moderním technologiím nejde a vlastně to ani není nutné. Musíte mít však pod kontrolou, co na elektronice vaše dítě dělá. Existuje spousta zajímavých her, které dítě mohou rozvíjet a podporovat vývoj řeči u dětí. Elektronika může prostřednictvím vhodných her dobře rozvíjet a podporovat řečové a paměťové schopnosti dítěte. Od věcí není ani krátkodobé pasivní sledování pohádek. Rodiče by však také měli pečlivě promýšlet, jak dlouho svého potomka na mobilu nebo tabletu nechají.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?