Výchova dětí v 21. století: Jaká má úskalí?
Jeden rodič by možná řekl, že výchova dětí v 21. století je „brnkačka“ a ten druhý by ji pak označil za velmi složitou až komplikovanou. Každý člověk má zkrátka na toto téma jiný názor. Jaký je ten váš? Pojďme zabrousit do této problematiky, která je poměrně citlivým tématem, avšak neméně důležitým.
Je jasné, že výchova dětí se v čase mění. Jinak vypadala před padesáti lety a odlišná je samo sebou v dnešní moderní době. Otázkou však zůstává, co bylo lepší, nebo co se osvědčilo. Pokud jste rodiči, upřednostňujete typ výchovy „hodit do vody a plavat“ nebo „umetání cestičky“?
Výchova dětí je pro rodiče čím dál náročnější
S příchodem moderní doby zesilují nároky nejen na děti samotné, ale také na jejich rodiče. Najednou existuje tolik možností a někdy je těžké, vybrat si jen jednu z nich. Psychologické příručky jsou také plné rad, jak být „dokonalým rodičem“, „vnímavým parťákem“ nebo snad „supermámou/supertátou“. Nakládáno je z okolí až příliš a rodiče se tak mohou najednou cítit bezmocní, unavení, a když nedosáhnout toho, co je podle nich nejlepší pro jejich potomka, vyčítají si to. Výchova dětí v 21. století je zkrátka oříšek. Řekněme si, co tedy může rodiče zcela logicky stresovat:
- Neustále přemýšlení nad tím, co tak dítě může ještě potřebovat pro svou naprostou spokojenost.
- Organizace hned několika volnočasových aktivit dítěte, aby se nenudilo a mělo pestré dětství.
- Zajišťování základních potřeb dítěte a starostlivost o domácnost.
- Bdění nad pravidelnou školní docházkou a dobrými studijními výsledky.
Ať už jste se ve výše uvedených činnostech našli nebo ne, zcela určitě jako milující rodič chcete, aby výchova dětí byla naplněna hlavně porozuměním, láskou, otevřenou komunikací a pohodou. V hektické době se to snad může zdát někdy i nemožné, ale důležité je – zklidnit se, zastavit se a zamyslet se nad kvalitou rodinného života. Nemusíte stíhat všechny aktivity dítěte, nemusíte být pro svého potomka superhrdina. Stačí, když budete máma nebo táta z masa a kostí, se srdcem na správném místě. To nevyváží ani tuna hraček, technologických výdobytků či jiných dětských potěšení moderní doby.
Jaký typ výchovy dětí upřednostňujete?
Je vcelku bezpředmětné, jaký rok se aktuálně píše, neboť základní druhy výchovy dětí se v čase příliš nemění. Možná jen preference rodičů, kteří se době přizpůsobují. Jaký typ výchovy praktikujete doma vy?
- Liberální výchova dětí: jedná se o velmi volný styl výchovy. Dítka si v podstatě dělají, co chtějí a nemají od rodičů stanovené žádné mantinely. Působí tak skutečně nevychovaně. Úskalím takového přístupu může být absence respektu dítěte vůči rodiči.
- Autoritářská výchova dětí: někdo by možná mohl podotknout, že tento styl výchovy je téměř despotický. Neuplatňuje příliš domluvu, ale příkazy a zákazy. Rodič je velmi přísný. Úskalím může být v budoucnu nedostatek empatie a neschopnost projevovat city. Dospívající člověk žijící v takovém prostředí bývá nezřídka kdy i úzkostlivý.
- Demokratická výchova dětí: jde o nejvhodnější styl výchovy, neboť rodič dítěti dává prostor k vyjádření, ale současně určuje mantinely. Vše je vyvážené, harmonické, intuitivní, přizpůsobující se situaci. Dítko vyrůstající pod vlivem takových rodičů je skromné, pokorné, avšak i sebevědomé a cílevědomé.
Věděli jste, že nejklidnější jsou prý dánské, německé a japonské děti? Nejvíce pláče pak vyprodukují údajně dítka z Itálie a Kanady.
Výchova dětí a fakta spojená s rodičovstvím
A nyní si ještě řekněme několik zajímavostí týkajících se výchovy dětí a rodičovství. Některé z nich vám dají možná indicie ke změně…
- V dnešní době nestíhá mnoho rodičů uspokojit ani své vlastní emocionální potřeby. Proto mívají někteří problém s tím, předat pozitivní emoce při výchově dětí. Vlivem pracovního přetížení tak nemají například trpělivost a nedokážou dětem naslouchat.
- Protože je život čím dál „dražší“, musí obvykle pracovat oba rodiče, aby mohly žít s dětmi v určitém standardu. Tím se ale zhoršují mezilidské vztahy v rodině, matka s otcem ukrajují vzácný společný čas svým potomkům.
- Říká se, že rodič si se svým dítětem může plně porozumět až po jeho pětadvacátých narozeninách. Právě do 25 let se prý mozek ještě vyvíjí v „dospělý“.
- Se zvyšujícími se pracovními nároky na dospělé, se mohou rodiče cítit frustrovaní, vyčerpaní a tím se snižuje kvalita jejich interakce s dětmi. Dítka toho mohou zneužívat – protože unavený rodič více povolí uzdu a dovolí i to, co by obvykle nesvolil.
- Příliš přísná výchova podněcuje naopak poruchy chování u dětí – může z nich například utvořit efektivní lháře, protože se celé dětství bály říct pravdu.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku