Tipy na péči o pleť v zimním období
Jakmile venkovní teplota poklesne k 5 °C, mazové žlázy zpomalí svoji činnost a naše kůže je pak mnohem sušší, než je tomu v jiných obdobích roku. To platí jak pro pleť, tak i pro zbytek těla.
Čištění pleti a základní péče o pleť v zimě
Očista pleti a pokožky je základ. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem a čistícím gelem, tento proces zakončíme ještě použitím pleťového tonika. Pro čištění pleti volíme šetrnější přípravky a při ošetřování na pleť příliš netlačíme. Pokud používáte make up, pak nejlépe takový, který je i s UV filtrem.
Na očištěnou pleť aplikujeme výživný krém s vitamíny. Suchá a citlivá pleť vyžaduje krémy mastnější, pro pleť přirozeně mastnou nebo se sklony k akné spíše krém hydratační. Vyloučíme přípravky s obsahem alkoholu, neboť alkohol přirozeně vysušuje.
V zimních obdobích netravte příliš mnoho času horkými koupelemi.
Lehké denní krémy a letní emulze v zimě přestaňte úplně používat. Zejména máte-li citlivou pokožku, pak bez ochranného krému nevycházejte - pro toto období jsou vhodné mastné a hutné krémy.
Dříve se hodně varovalo před používáním hydratačních přípravků v zimních měsících, avšak moderní hydratační přípravky mají zdokonalenou technologii, díky které se hydratační látky dostávají do hlubších vrstev, odkud se postupně uvolňují.
Hydratace pokožky
Tedy to, že hydratační krémy se nesmí v zimních měsících používat, je tedy dnes již mýtus, stejně je však lépe používat v zimě krémy, které jsou mastnější a pomohou nám vodu v pokožce lépe udržet. Při optimální hydrataci pleti je pokožka elastická, vláčná a jemná.
K různým poruchám hydratace dochází při změnách teploty i při změnách vlhkosti vzduchu. Pokožka pak může být přesušená, napjatá, svědivá, podrážděná nebo drsná. Mohou se objevit i šupinky nebo prasklinky, které se stanou vstupní branou patogenních organismů. V mrazivém počasí pak průtok krve v kůži, která není chráněná proti zimě, zpomaluje metabolismus kůže. Při přechodu do tepla pak dojde k překrvení a drobné kapiláry v kůži mohou vlivem jejich namáhání popraskat.
Vitamíny nejen pro Vaši pleť
V průběhu zimních měsíců hrozí chřipky a nachlazení, jejichž dopady se projeví i na naší pleti, jejím vzhledu i kondici. Užívání vitamínů je proto velmi potřebné. Do svého jídelníčku můžete zařadit exotické ovoce, potraviny bohaté na vitamín C, nezapomínejte na saláty, ovocné koktejly, multivitaminy.
V zimě potřebujete především trojici vitamínu A, C a E pomáhající pleti zvládnout drsné podmínky.
- Vitamín A působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, zpomaluje stárnutí pokožky.
- Vitamín E podporuje zejména antioxidační účinek vitamínu A.
- Vitamín C je mocný antioxidant, který se podílí na neutralizaci škodlivých vlivů volných radikálů v buňce, tkáních i orgánech.
Speciální péče o rty v zimním období
Mnoho lidí v zimě trpí na vysušené a popraskané rty. Pokud však budete dodržovat zásady péče o rty, pak Vám tyto potíže ani v mrazech nehrozí. Pokožka je citlivá a pokožka rtů pak obzvláště. Rychle reaguje na teplotu i vlhkost.
Naše rty, na rozdíl od pokožky, neobsahují žádný přirozený tuk, kterým by se chránily. Právě proto je nutné, dodržovat pitný režim. Nedostatek vody v organismu se ostatně projevuje nejčastěji bolestmi hlavy a právě suchými, popraskanými rty.
Klasický balzám na rty by měl být zejména v zimních měsících roku samozřejmostí, ale dalším skvělým pomocníkem je olivový olej. Jeho účinky na pleť jsou všeobecně známé. Olivový olej naneste na rty na noc, vzniklé prasklinky se krásně zhojí a rtům se dostane potřebné péče.
Od věci ani není svým rtům dopřát peeling. Pokožku je třeba jednou za čas odumřelých buněk zbavit. Postupovat je však třeba opatrně a s citem. Nejlepším pomocníkem je obyčejný zubní kartáček, rty jím jemně promasírujte. Rty, stejně jako pokožka těla by měly být hydratované. Nejlépe je hydratovat obyčejným balzámem na rty (naopak v zimě se vyhněte leskům na rty) a prověřeným pomocníkem je také vazelína. V kvalitních tyčinkách na rty pro zimní péči by neměly chybět látky jako bambucké máslo, mandlový a olivový olej, vitamíny, panthenol a podobně.
I ruce si v zimě zaslouží speciální péči
Problematickou partií jsou v průběhu zimních měsíců i ruce. V péči o ně nám pomohou kvalitní krémy i nošení rukavic. Lepší ochranný prostředek než rukavice v zimě není, ochrání pokožku před mrazem a chladem, díky čemuž zůstanou ruce vláčné a jemné. Pokud kůže na rukou vlivem chladu popraská, má potom tendenci štípat a špatně se hojit. Základem je pravidelná denní péče o pokožku, nejlépe za pomoci krémů proti chladu.
Vyzkoušet můžete i domácí zábal na ruce. Do hrnku ohřátého polotučného mléka přidejte dvě lžíce medu a na 10 minut do něj ruce namočte a poté namažte výživným krémem.
Mandlovo – medový zábal rovněž skvěle pomáhá. Dvě lžíce mandlového oleje smíchejte se lžící medu, naneste na ruce, natáhněte bavlněné rukavice a nechejte přes noc působit.
Zkuste i domácí masku na ruce. V misce rozmačkejte banán, smíchejte se dvěma lžícemi kokosového oleje a lžíci oblíbeného oleje, který máte ráda (např. jojobový apod.). Všechny ingredience dobře promíchejte a poté směs rozdělte do dvou latexových a nepudrovaných rukavic. Natáhněte na ruce a nechte působit půl hodiny.
V rámci domácí péče je možné pokožce rukou dopřát i regenerační kúru připravenou ze směsi mandlového, sezamového a olivového oleje zahřáté na 37 - 40 °C. Do lázně ponořte svoje ruce na 10 až 20 minut a nechejte olej působit. Po vyndání rukou z lázně je pouze osušte a zbytek oleje vmasírujte do pokožky a okolí nehtů. Olejová směs ruce promastí a dodá jim potřebné vitaminy a další výživné látky.
Zimní pleťové masky
V zimním období vyzkoušejte některou ze zklidňujících a výživných masek:
Doporučit lze avokádovou masku s olivovým olejem. Avokádo má totiž skvělé účinky pro zimním sychravým počasím podrážděnou, a vysušenou pokožku. Na přípravu je navíc velmi jednoduchá a vyjde i poměrně levně. Zralé avokádo oloupejte a rozmačkejte vidličkou, přidejte trošku olivového oleje a naneste na vyčištěnou pleť. Maska dodá pleti potřebnou hydrataci i vitamíny, minerály, antioxidanty. Přirozenou vlastností avokáda navíc je, že dokáže vyhlazovat jemné vrásky.
Vynikající je také okurková zklidňující maska. Malou salátovou okurku nastrouhejte a přidejte k ní lžíci zakysané smetany. Na obličeji nechte působit na vyčištěnou pleť po dobu 20 minut. Poté masku odstraňte teplou vodou.
Rovněž maska z vaječného žloutku je osvědčeným zimním receptem pro zdraví a krásu pleti. Směsí jednoho žloutku, trochy nastrouhané kůry z půlky citrónu a lžičky olivového oleje potřete pleť i dekolt.
Zkuste i domácí masku na ruce. V misce rozmačkejte banán, smíchejte se dvěma lžícemi kokosového oleje a lžíci oblíbeného oleje, který máte ráda (např. jojobový apod.). Všechny ingredience dobře promíchejte a poté směs rozdělte do dvou latexových a nepudrovaných rukavic. Natáhněte na ruce a nechte působit půl hodiny.
Tipy pro šetrnost k ochrannému kožnímu filmu v průběhu zimy
- S příchodem chladných dní omezte používání pleťových vod s alkoholem. Alkohol pokožku odmašťuje a tím dochází ke ztenčení ochranného kožního filmu, v důsledku toho je pokožka přesušená a ztrácí hydrataci.
- Pokožku také odmašťuje používání pleťových mýdel. Ochranný kožní film se ztenčuje a tím se opět dostáváme ke ztrátě tolik potřebné vody.
- Používání peelingů rovněž ztenčuje ochranný kožní film. Ani jejich používání proto v zimě není vhodné. Navíc použití peelingu u chladem vysušené pokožky výrazně zvyšuje i riziko mechanického poškození pleti.
Péče o dětskou pokožku v zimě
Dětská pokožka je mnohem tenčí, než u dospělých, takže bychom k péči o ni měli přistupovat ještě zodpovědněji. Především u kojenců a malých dětí hrozí riziko omrzlin, používejte proto krémy určené speciálně pro děti do nevlídného počasí.
Pozor také na zvyk některých maminek dávat dětem v zimě přes ústa šálu. Pokožka tak není před chladem chráněna, právě naopak. Jak dítě do šály dýchá, vlhkost z vydechnutého vzduchu se sráží a kapičky vody z vydechnutého vzduchu mohou začít k dětské pokožce přimrzat.
K ochraně jemné dětské pokožky se hodí především kvalitní mastné dětské krémy.
Pobyt na horách a péče o pleť
Při pobytu ve vyšších nadmořských výškách, na sněhu a při slunečním záření, používejte krémy s UV filtrem 12 a více. V průběhu dne nepoužívejte raději hydratační krémy, užijte je spíše na noc, aby pokožce hydrataci dodaly. V období velkých mrazů lze doporučit používání vitamínového séra.
Diskuse k článku