Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Virová epidemie: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

V současné době jsme svědky šíření epidemie nového koronaviru. Koronaviry nám nejsou neznámé, setkali jsme se s nimi již před několika lety. Dnešní koronavirus se objevuje v době, kdy je možné jeho rozšíření mimo oblast vzniku v rámci cestování před a po začátku čínského nového roku. Experti varují před novou světovou pandemií koronaviru.

Čtěte také:

Virus Zika představuje největší nebezpečí pro těhotné ženy

Koronavirus v minulosti

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Koronaviry mají obalené viriony, které měří průměr přibližně 120 nm. Hroty glykoproteinu ve tvaru klubka dodávají virům vzhled podobný sluneční koruně, a proto byly pojmenované koronaviry. Genom koronaviru se skládá z jediného řetězce pozitivní RNA (ribonukleová kyselina). Koronaviry jsou důležitými činiteli gastrointestinálního onemocnění u lidí, drůbeže a skotu. Způsobují onemocnění respiračního systému, jejich projevy jsou často zaměňovány za klasickou chřipku.

Koronavirus se netýká jen lidí, ale i domácích zvířat. Jak jim může ublížit a na co si dát pozor?

Vysoce nakažlivý koronavirus

S koronaviry jsme se setkali již před několika lety jako s původci nemocí MERS a SARS. SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), který vyděsil svět v roce 2002, pocházel jako současný koronovirus z Číny, byl původně diagnostikován jako zápal plic. SARS způsobuje vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které provází symptomy horečky, kašle a bolesti svalů, často je doplněno dýchacími obtížemi. Nebyl do té doby považovaný jako přenosný na člověka a díky této epidemii se otevřely dveře pro tvrzení konspiračních teoretiků o jeho nutné laboratorní mutaci.

Z Guangdongu byl infikovaným lékařem přivezen do důležitého obchodního centra v Hongkongu. Z Hongkongu se pak rychle rozšířil cestujícími po celé východní Asii, do Severní Ameriky, Evropy a zbytku světa. Nejvýznamnější postiženou skupinou byli zdravotničtí pracovníci infikovaní před oficiálním označením SARS Světovou zdravotnickou organizací (březen 2003). Po celém světě tehdy platily přísná opatření, včetně zákazů cestovat do postižených zemí a z nich, jakož i karantény nemocnic a dalších míst, na kterých došlo k infikování osob. V červnu 2003 byla nákaza pod kontrolou natolik, že byla omezení zrušena.

Může koronavirus způsobit smrt?

V roce 2012 ochromil svět další koronavirus schopný způsobovat závažné akutní respirační onemocnění, později známý jako MERS (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus). První případ se objevil na území  Saúdské Arábie, odkud se rozšířil do Francie, Německa, Jordánska, Kataru, Tuniska, Spojených arabských emirátů a Velké Británie. Všechny potvrzené případy byly přímo nebo nepřímo spojeny se Středním východem a téměř dvě třetiny z nich skončily smrtí. Jedním z přenašečů koronaviru, způsobujícím MERS, kromě netopýra, byl určený velbloud. MERS doprovází kromě příznaků, typických pro klasickou horečku také nebezpečí selhání ledvin. Je u něj uváděna vyšší procentuální úmrtnost než u SARS.

Současný koronavirus

Nový druh koronaviru identifikovali čínští vědci na konci roku 2019, následně byl pojmenovaný 2019-nCoV. Byl izolován od pacienta s těžkou pneumonií, který byl hospitalizován ve Wu-chanu. Do konce roku byla infekce 2019-nCoV, která způsobila nemoc podobnou SARS, v Číně potvrzena u více než 40 jedinců.

koronavirus

Nový virus sdílel 89 % svého genomu společného s dříve ohlášeným SARS koronavirem původně izolovaným od netopýrů, což vyvolává obavy, že 2019-nCoV představuje další globální hrozbu šíření nemoci, podobně jako tomu bylo u koronaviru SARS, který způsobil pandemii v letech 2002–2003. Počátkem roku 2020 zdravotnické úřady nahlásily případ nemoci způsobené 2019-nCoV u ženy, která cestovala z Wu-chanu do Bangkoku a jednalo se tak o potvrzení prvního hlášeného případu mimo čínské území.

Jak se projevuje koronavirus?

Koronavirus se u lidí přenáší klasicky pomocí kapénkové infekce. Kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícmi horečkami vyššími než 38 ° C. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy suchého kašle. U menšiny pacientů může postoupit dechová tíseň, způsobená neprůchodností dýchacího systému do bodu, kdy je nutná mechanická ventilace.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.