Víte, proč je domácí lékárnička i autolékárnička opravdu zapotřebí?
Správně vybavená domácí lékárnička by měla patřit k základnímu vybavení každé rodiny. Neexistuje žádná závazná norma, která by určovala, jak má taková lékárnička vypadat a co by přesně měla obsahovat. Její obsah se doporučuje upravit podle složení rodiny, zda jsou v domácnosti senioři či malé děti apod., ale i s přihlédnutím ke zvyklostem rodiny – životní styl, hobby a tak dále.
Naopak autolékárnička i motolékárnička podléhají závazným pravidlům daným zákonem.
Základní pravidla pro vybavení domácí lékárničky
Domácí lékárnička by měla mít svoje stálé místo, kde všichni ví, že ji v případě potřeby najdou.
- Na první pohled by mělo být jasné, že se jedná o lékárničku, měla by tedy být dobře označena
- Vždy by měla být uložena mimo dosah dětí, zejména v případě léků, nůžek a pinzet se opatrnost skutečně vyplatí
- Lékárnička by měla být dobře uzavíratelná, ale zároveň dobře a lehce otevíratelná
- V domácí lékárničce vždy udržujte pořádek a přehlednost, vyplatí se to zejména v akutních situacích, kdy je třeba rychle jednat a vyhnete se tak stresu a zmatenému přehrabování
- Léky by měly být vždy skladovány na suchém a chladnějším místě, kde na ně nesvítí slunce (některé medikamenty je nutno skladovat i v chladničce)
- Léky vždy skladujte v jejich původních obalech, na kterých je uvedeno datum výroby i expirace
- Léky skladujte i s příbalovými letáky a návody k použití
- Nikdy nenechávejte léčivo volně se povalovat po bytě (to platí i v případě vitamínů a vitamínových doplňků)
- Minimálně jednou během půl roku lékárničku prohlédněte a zkontrolujte data použitelnosti obsahu
- Prošlé léčivo bezpečně zlikvidují nejlépe v lékárně
Co by měla domácí lékárnička obsahovat
Obecně platí, že by v lékárničce měl být jak určitý zdravotnický materiál a pomůcky, tak i univerzální léky. Samozřejmě pak osobní, pravidelně užívané léky.
- Dezinfekce na drobná zranění, oděrky, odřeniny a pořezání
- Náplasti s polštářkem v různých velikostech
- Náplasti bez polštářku
- Teploměr
- Sterilní obvaz
- Sterilní gázové čtverce
- Elastické obinadlo
- Resuscitační rouška
- Přípravek na tlumení bolesti
- Přípravek na tlumení teploty
- Přípravek na tlumení průjmu, živočišné uhlí
- Gumové škrtidlo
- Pinzeta
- Nůžky
- Spínací špendlíky
- Léky k vypláchnutí očí, například borová voda nebo oční kapky
- Léky na popáleniny
- Léky na alergii
- Léky proti nachlazení: sirup proti kašli, bylinné čaje, léky na bolest v krku, bylinné bonbóny
- Jedlá soda nebo další léky proti překyselení žaludku
Mít v lékárničce zapsaná důležitá čísla první pomoci, telefonní číslo do nejbližší nemocnice a na záchrannou službu, případně i brožurku s návody k poskytnutí základních postupů při poskytování první pomoci se rozhodně může kdykoliv hodit.
Lékárnička na pracovišti
Ze zákona má každý zaměstnavatel povinnost přijímat opatření pro případy poskytování první pomoci. Zaměstnavatel má tedy mimo jiné i povinnost zajistit odpovídající vybavení a rozmístění lékárniček v pracovním prostoru. Obsah lékárničky na pracovišti ale není stanoven žádným závazným předpisem.
Lékárnička na pracovišti by tedy měla být vybavena na základě zhodnocení možných rizik, která mohou vzniknout na daném místě, s přihlédnutím k specifickým rizikům práce a prostředí.
Obsah lékárničky je nutné i zde pravidelně kontrolovat, a to minimálně jednou za půl roku, sledujte i lhůtu použitelnosti a případně doplňujte podle aktuální potřeby chybějící materiál.
Cestovní lékárnička na dovolenou
Každý si chce dovolenou užít v pohodě a naplno, proto je dobré být připravený i na ty méně oblíbené okamžiky, kdy dojde k úrazu nebo nejrůznějším potížím. Cestovní lékárnička by měla být tedy vždy obsahem vašeho zavazadla.
Na dovolené nás mohou přepadnout nejrůznější virózy a nevolnosti. Vlivem cizího prostředí, nezvyklé stravy apod., může naše zažívání začít trochu zlobit a stávkovat. Je proto dobré alespoň týden před samotným odjezdem do cizích krajů zajistit organismu přísun probiotik, která upraví trávení a připraví tělo na možný neblahý vliv okolních vlivů. Potíže s průjmem cestovatele hodně omezují, proto se rozhodně nezapomeňte vybavit černým uhlím a nějakým dalším lékem, který je rychlou pomocí proti průjmu.
V každé cestovní lékárničce by rozhodně neměl chybět ani univerzální lék proti bolesti, který zabírá rychle.
V průběhu dovolené se obvykle více, než jsme tomu v běžném režimu zvyklí, pohybujeme na sluníčku. Sluneční paprsky mohou být zrádné, a proto pamatujte na použití kvalitního opalovacího a fotoprotekčního přípravku s vysokým ochranným faktorem. Po každém slunění je vhodné natřít se i mlékem po opalování. Pokud péči o pokožku podceníte, na popáleniny od sluníčka je pak nejvhodnější k ošetření Panthenol sprej, který je účinný i na opařeniny nižšího stupně. Rozhodně se vybavte i vhodnou desinfekcí a přípravkem proti alergickým projevům. Na cestách oceníte jistě i sprej proti hmyzu a gel po bodnutí hmyzem. Ze zdravotnického materiálu si přibalte vždy náplasti s polštářkem a obinadlo.
Autolékárnička a motolékárnička
Pro rok 2016 je novinkou, že v povinné výbavě autolékárničky již nutně nemusí být leták o správném postupu při autonehodě a první pomoci, výbava se také zmenšila i o resuscitační masku. Další výbava autolékárničky zůstala oproti dřívější době beze změny. Nejdůležitějším faktorem, který je nutné si u autolékárničky pohlídat je expirační doba, tedy doba trvanlivosti obsahu lékárničky. Když se blíží expirační doba, vyprší-li, pak je povinností majitele autolékárničky její obsah vyměnit. Samotná lékárnička do automobilu musí být umístěna v pouzdře a měla by být jasně označena. Zároveň musí být uložena tak, aby byla chráněna před sluncem a byla na dobře dostupném místě.
Povinný obsah autolékárničky pro rok 2016
- 3x Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min 8cm, savost min 800g/m2)
- 3x Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře min 8cm, savost min 800g/m2)
- 2x Trojcípý šátek (z netkaného textilu, délka stran min 96x136x96 cm)
- 1x Hladká náplast na cívce (šíře 2,5 cm, délka 5m, lepivost min 7 n/25 mm)
- 6x Náplast s polštářkem (velikost 8×4 cm, lepivost min 2,5 n/cm)
- 1x Škrtící obinadlo (pryžové, šíře 6 cm, délka 125 cm)
- 1x Rouška (plastová, velikost 20×20 cm, tloušťka 0,05 mm)
- 1x Chirurgické rukavice (latexové / pryžové v obalu)
- 1x Zahnuté nůžky (v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty, délka min 14 cm)
- 1x Isotermická fólie (velikost min 200×140 cm)
Vybírejte si takovou autolékárničku, jejíž obal se dá rychle a bezproblémově otevřít i uzavřít. Jednotlivé položky by měly být zabaleny do igelitu, přehledně poskládané a označené. Škrtící obinadlo by mělo být smotané, nikoliv poskládané. Kvalitní autolékárnička by měla mít vždy jasně vyznačenou lhůtu expirace.
Povinný obsah motolékárničky
- Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
- Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
- Šátek trojcípý (z netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm)
- Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) – 3ks
- Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1250 mm)
- Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
Bylinná lékárnička první pomoci
Ve Vaší lékárničce, ať už té domácí nebo na cesty a výlety, si možná kromě klasických kupovaných léčiv najdou svoje místo i bylinné přípravky. Které tedy nejspíše vybrat, abyste je měli neustále po ruce?
Na potíže s trávením platí směs hořce a puškvorce nebo zeměžlučový čaj.
Téměř univerzální první pomocí je grepový olej, ten může pomoci překonat různé bolesti zubů, navíc likviduje i viry, bakterie a plísně a pomůže i v případě, že vás přepadne nenadálá rýma. Grepový olej také úspěšně bojuje proti plísním i kvasinkovým onemocněním.
Aloe Vera je rostlinou s uklidňujícími a chladivými účinky.
Česnek je velmi aromatická a účinná kuchyňská bylina s antiseptickými vlastnostmi. Stroužek česneku snězený 1x denně je prevencí nachlazení a snižuje tvorbu hlenu v dýchacích cestách.
Kostival se přikládá na modřiny, výrony a nejrůznější zranění a boláky.
Známá Echinacea pomůže zabránit vzniku infekce, je vhodná k potírání míst po hmyzím bodnutí i zvířecím kousnutí. Při vnitřním užívání posiluje imunitu těla.
Hojivé, uklidňující a protizánětlivé účinky má levandule. Vdechování levandulové esence pomáhá překonat šok, bolesti hlavy a pomáhá i při nespavosti. Levandulovým olejem je možné potírat spálenou pokožku nebo místo po bodnutí hmyzem.
Měsíček lékařský působí jako antiseptikum při čištění odřenin a měsíčková mast urychluje hojení povrchových zranění.
Hojivou a uklidňující bylinkou je heřmánek, který snižuje horečky a pomáhá proti nespavosti. Studený čaj se používá k obkladům a zklidnění zanícené pokožky, klidní a léčí ekzematické projevy a vyrážky.
Skvělou první pomocí z přírody je také jitrocel. Čerstvé listy přikládejte na hmyzí bodnutí i vyrážky. Rozdrcené listy na hojící se rány i jizvy.
Tea tree oil by v domácí lékárničce i lékárničce na cesty rozhodně neměl chybět. Jeho využití je skutečně široké. Tea tree oil pomáhá proti bolestem svalů a kloubů, kloktadlo vytvořené z vody a pár kapek tea tree oil pomáhá proti bolestem v krku (kloktat, nikdy ale nepolykat). Tea tree oil zchladí drobné popáleniny, pomůže s léčením ječného zrna, infekcí nehtového lůžka a pomůže i při kašli. Na opary, afty nebo koutky aplikujte Tea tree oil několikrát denně v množství několika kapek. Vetřete-li po umytí vlasů do pokožky hlavy několik kapek Tea trea oil, pak zabráníte tvorbě lupů a odstraníte tak i možnou mastnotu.
Velmi univerzální bylinkou je také meduňka, která podporuje dobrou náladu, zlepšuje látkovou výměnu, uklidňuje i hojí.
Skvělým antidepresivem z přírody je dobromysl, léčí také kašel a zanícené průdušky, ulevuje při prostatických potížích.
Diskuse k článku