5 způsobů, jak maximalizovat zdravotní přínosy čaje
Zelený či černý čaj je součástí každodenního lidského života po staletí. Po celé generace lidé pijí ráno čaj, aby začali svůj den zdravě. Jedním ze způsobů, jak maximalizovat její výhody, je použití konvice vyrobené z ekologických materiálů, jako je nerezová ocel.
Co je čaj?
Čaj je nápoj, který byl vynalezen asi před 5000 lety v Číně. Čaj je vyroben z ozdobného keře s velkými, kožovitými, tmavě zelenými listy, z nichž pouze horní část je vhodná k přípravě nálevu. Tento keř roste v horských oblastech s čistým vzduchem, dostatkem slunečního svitu a vysokou vlhkostí. Všechny tyto vlastnosti a doba sklizně ovlivňují chuť a vůni později připraveného čajového nálevu. Tento nápoj je v závislosti na regionu, kde se konzumuje, obklopen specifickými pitnými zvyky a obřady. Nejstarší tradici pití nálevu z čajových lístků mají Čína, Korea a Japonsko. Víte co je čajový kal – proč vzniká a jak jej čistit?
Způsoby jak maximalizovat zdravotní přínosy čaje
Použijte kvalitní vodu - Nejlepší spařovací voda je měkká, dobře okysličená voda. Tvrdá voda, tedy voda s vysokým obsahem vápníku a hořčíku, účinně brání plnému vytažení aroma ze směsi listů. Způsobuje také nechutnou a nevzhledně vypadající pěnu na povrchu čaje, což má vliv i na chuť nálevu. Filtrování vody předejde všem těmto nepříjemnostem. Správně filtrovaná voda je ideální pro přípravu lahodného čaje nebo kávy. Ve vodě už totiž nejsou žádné látky, které by mohly narušit chuť – zůstanou jen čistá aromata. Všimli jste si někdy mastného filmu na čaji nebo vzduchových bublin? Je to proto, že ve vaší vodě je příliš mnoho nečistot. Pokud tyto látky z vody odfiltrujete (některé jsou i velmi nezdravé, např. olovo), zemitá pachuť a vůně zmizí a na jejich místě se objeví opravdový horký nápoj.
Používejte sypané čaje - Čajové lístky se používaly k výrobě vynikajících nápojů již před dvěma tisíci lety. Každý list byl vybírán se zvláštní péčí, mimořádnou péčí a byl ručně sbírán. Posledních sto let stále někam spěcháme. Produktem našeho rychlého života jsou i čajové sáčky - nejprve ušité z drahého mušelínu, pak z levnější gázy a nyní jsou papírové. Tyto sáčky mění chuť čaje, snižují zdravotní účinky bylin.
Zvolte správnou teplotu při přípravě čaje - Teplota vody je druhým nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím chuť a vůni hotového nápoje. Předpokládá se, že v případě černého čaje by voda měla být téměř vroucí, tedy o teplotě 95-98 stupňů Celsia. Sušený červený čaj, jako je Pu Erh Malacca, zalijte vodou o teplotě 90 stupňů a žlutý čaj - 80 stupňů. Zelený čaj je choulostivější, proto jej zalévejte chladnější vodou – optimální teplota je mezi 70 a 80 stupni Celsia. Další tipy najdete na cajovy.blog.
Použijte množství čaje na počet šálků - Dávkujte 1 1/2 až 2 čajové lžičky na šálek vody při vaření čajů s většími listy nebo květy, jako je zelený čaj nebo heřmánek. V případě černých čajů je to 1 lžička na šálek.
Zaměřte se na správné louhování čaje - Správný postup přípravy například zeleného čaje je založen na jednoduchém pravidle tří trojitých (3-3-3), tj. po převaření vody počkejte 3 minuty a sáček nebo lístky zalijte mírně vychladlou vodou, poté čaj louhujte 3 minuty a tytéž listy lze přelít vodou až 3x. Stojí za to připomenout, že krátce louhovaný zelený čaj má stimulační účinek a louhovaný o něco déle - uklidňuje a léčí.
Diskuse k článku