8 tipů na méně známé bylinky, které vám pomohou lépe spát
Základem správného fungování těla je dobrý spánek. Jakmile nespíte, okamžitě se to projeví na zhoršení pozornosti a pracovního výkonu, nejste odpočinutí, dochází ke ztrátě koncentrace, pozornosti. Negativní vliv má nedostatek spánku i na metabolismus, mnozí z vás jistě důvěrně znají noční nájezdy na ledničku.
Obecně jsou známy souvislosti mezi spánkem a hladinou hormonu leptinu zodpovědného za chuť k jídlu a ghrelinu, hormonu hladu. Jak tedy docílit dobrého spánku?
Pomůže spousta bylinek, ať už samostatně, nebo ve směsi. Kromě těch dobře známých jako třezalka, meduňka, heřmánek nebo kozlík se nyní podíváme i na ty, kterým se nedostává tolik pozornosti, ale stojí za vyzkoušení, pokud máte se spánkem problémy.
1. Mučenka pletní
V 16. století se díky conquistadorům dobývajícím Ameriku k nám dostala i rostlinka, která se řadí k přírodním antidepresivům, a sice mučenka pletní. Její schopnosti objevili jihoameričtí Indiáni a od nich se jim naučili právě dobyvatelé. Mučenka tlumí úzkosti a mírné deprese, celkově zklidňuje. S její pomocí rychleji usnete a váš spánek bude hlubší.
2. Griffonia
Při vyslovení názvu africké rostlinky Griffonia simplicifiola si nejspíše zlomíte jazyk. I v tomto případě jde o nepříliš známou bylinku, tentokrát pro změnu z Afriky. V jejích semenech se vyskytuje látka 5-HTP, z níž se chemickými procesy v nitru našeho těla stává serotonin, kterému se trefně přezdívá hormon štěstí. Je zodpovědný za navození pohody, snižuje naše psychické napětí. Právě díky přeměně 5-HTTP na serotonin vám griffonia ulehčí usínání a také celková kvalita spánku se zlepší.
3. Mladý ječmen
Možná jste se už někdy setkali s tím, že vám někdo doporučil jako superpotravinu obsahující nezměrné množství minerálů, vitamínů a stopových prvků mladý ječmen. Doslova jako elixír věčného mládí. Ale na spánek? Ano, i na ten je mladý ječmen dobrý. Povzbuzuje totiž ve vašem těle tvorbu serotoninu, tedy hormonu dobré nálady a melatoninu, hormonu zodpovídajícím za spánek. V neposlední řadě má ječmen nezanedbatelný vliv na imunitu a jistě jste už slyšeli, jak úzce je obranyschopnost organismu spjatá s kvalitním spánkem.
4. Šanta kočičí
Z šanty kočičí budou vaše kočky, pokud nějaké chováte, doslova vyvádět blahem. Na člověka tato bylinka působí pro změnu lehce hypnoticky. Tlumí podrážděnost a úzkosti, s její pomocí se nebudete tak často budit během noci. Takže pokud ji mají vaše kočky v oblibě, zkuste ji vzít na milost i vy.
5. Levandule
Levandule je obecně velmi oblíbenou bylinou, se kterou si krásně provoníte byt a vyženete moly ze skříně. Napadlo vás ale někdy, proč je atmosféra v místnosti, kde se nachází levandulová kytička, tak příjemná. I ona snižuje stres, napětí, tlumí bolesti hlavy. V koupeli napomáhá následnému usnutí. Ovšem pozor, s množstvím levandule to nepřehánějte.
6. Chmel otáčivý
Půllitr kvalitního piva před spaním také není špatný nápad, ale jenom půllitr, ne víc! Proč? Protože pivo obsahuje chmel otáčivý, který navozuje uklidnění a následně ho dokáže proměnit v příjemný, ničím nerušený spánek. Druhou možností jsou chmelové výluhy bez alkoholu, chmel také patří do směsí čajů na dobrý spánek.
7. Mateřídouška
Další oblíbenou bylinkou podporující příjemnou náladu a klid je mateřídouška. Její olejíček v aromalampě nebo přidaný do koupele podpoří pohodu a usnutí. Mateřídouška se dá také přidávat do vonných polštářků na dobré spaní, totéž ostatně platí i o levanduli.
8. „Indický ženšen“ Ašvaganda
Ašvaganda nebo-li vitánie snodárná se často nazývá také indický ženšen. Před pár lety o této bylině mnoho lidí u nás nemělo ani tušení, přitom jde o tradiční součást ajurvédy. Řadí se k mimořádně silným adaptogenům, které nám pomáhají vyrovnat se s uspěchaným životním stylem. Podle výzkumů snižuje hladiny stresových hormonů a podporuje zdravý spánek.
Účinkuje na zmírnění depresí a úzkostí, některé studie na zvířatech dokonce prokázaly, že může vhodně doplňovat konvenční antidepresiva. Složka ašvagandy zvaná triethylenglykol by podle studie z roku 2017 mohla být využitelná pro léčbu nespavosti. Také dokáže tlumit úzkosti způsobené právě spánkovou deprivací.
Diskuse k článku