Bojíte se vyšetření tlustého střeva? Větší obavy si zaslouží neléčené onemocnění střev

Bojíte se vyšetření tlustého střeva? Větší obavy si zaslouží neléčené onemocnění střev

Střeva a střevní systém

Střevo je nejdelším úsekem celé trávicí soustavy, nejdůležitější jeho funkcí je trávení a vstřebávání potravy. Střevo se rozděluje na tenké a tlusté, v tenkém střevě je potrava štěpena a trávena, v tlustém střevě se pak zbytky potravy zahušťují a vnikají zde výkaly, které se následně vylučují z těla. Celková délka střev je kolem sedmi metrů, ve střevech žijí mnohé důležité bakterie, pro naše tělo důležité a prospěšné.

Čtěte také:

Zánět slepého střeva

Onemocnění střev

Ve světové statistice nádorových onemocnění střev jsme na prvních místech, proto je velice důležité nepodceňovat obtíže s trávením. Dalšími častými onemocněními, souvisejícími s činností střev, jsou poruchy trávení, celiakie, střevní chřipky, Crohnova choroba, polypy a mnohá další zánětlivá i nádorová onemocnění.

Možné příznaky onemocnění střev

S vyšetřením tlustého střeva (příp. i tenkého střeva) neotálejte, pokud se u vás objeví následující potíže ve zvýšené míře, nebo kombinace těchto obtíží.

  • bolesti břicha
  • průjmy nebo zácpy
  • změny ve stolici
  • zúžení stolice
  • krev ve stolici
  • zažívací obtíže
  • plynatost
  • křeče
  • úbytek na váze
  • únava

Možnosti odhalení rakoviny tlustého střeva

Ve středním a vyšším věku se onemocnění vyskytuje nejčastěji, a více u mužů než u žen. U mužů nad 50 let věku by každoroční pravidelné vyšetření tlustého střeva mělo být běžné.

Nejjednodušším vyšetřením tlustého střeva je vyšetření na okultní krvácení. Jednoduchým testem je možné prokázat i nepatrnou stopu krve ve stolici. Běžně se totiž krev ve stolici nevyskytuje. Karcinom je od začátku křehký a téměř stále mírně krvácí. Test na okultní krvácení je běžně dostupný v každé lékárně.

Je-li test na okultní krvácení pozitivní, pak je třeba se podrobit odbornému vyšetření tlustého střeva a konečníku. Tato vyšetření nejsou sice příjemná, ale díky nim je možné zjistit stupeň onemocnění a na základě něj navrhnout nejlepší individuální léčbu.

Důvody pro vyšetření tlustého střeva

Důvodů k vyšetření tlustého střeva je několik. Nejčastěji se jedná o bolesti v dutině břišní, křeče v břiše a odhalení krve ve stolici.

Příprava na vyšetření tlustého střeva

Pokud se chystáte na vyšetření, pak byste neměli určitou dobu předem jíst. U kolonoskopie je doporučených 24 hodin bez jídla. Dalším typem vyšetření je irrigografie, rentgenologické vyšetření tlustého střeva naplněného kontrastní náplní, při níž je doba bez přijímání potravy stanovena na 18 hodin. V případě kolonoskopie je třeba důkladného vyprázdění za pomoci předepsaného preparátu.

Kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. Byla poprvé úspěšně použita v roce 1970 a od té doby se stala běžně používanou metodou. Díky kolonoskopii může lékař prohlédnout dolní část trávicí trubice vyšetřovaného, konkrétně konečník a tlusté střevo. Výhodou metody je, že může bezbolestně odebírat vzorky z vyšetřovaných oblastí.

Kolonoskop se skládá z hadice, optického aparátu a malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky. Ohebnou hadici zavádí lékař konečníkem opatrně až do tlustého střeva, optická vlákna nesou informaci z vyšetřovaného orgánu hadicí do procesoru, kde je zpracována. Výsledkem je pak obraz tlustého střeva, kde může lékař rozpoznat onemocnění střeva. Pracovním kanálem je pak možné zavádět nástroje, kterými lékař provádí drobné zákroky.

Kolonoskopii vám lékař doporučí ve chvíli, kdy má podezření na zánětlivé, nádorové nebo i jiné onemocnění tlustého střeva. Je možné léčit choroby trávicího traktu, sledovat možnost krvácení tlustého střeva, díky kolonoskopii je možné odhalit vnitřní hemeroidy apod.

K vyšetření je zapotřebí domácí příprava. Den před vyšetřením samotným si dejte pouze vývar, odpoledne bude třeba střeva co nejvíce pročistit. Lékař vám předepíše projímadlo. Před vyšetřením samotným pak je třeba vypít roztok, který umožní lepší viditelnost ve střevech. Díky uklidňující injekci se vyšetření dá zvládnout. Ačkoliv není toto vyšetření příjemné, není bolestivé a trvá 20 - 30 minut.
Při kolonoskopii je doporučeno dýchat nosem. Dýcháte-li při vyšetření pusou, pak se může objevit komplikace v podobě několikadenního bolení břicha. Ve výjimečných případech může kolonoskopie způsobit krvácivost. Pokud vyšetření proběhlo bez komplikací a nešlo o žádnou léčbu během kolonoskopie, pak obvyklá doba rekonvalescence bývá 1 - 2 dny. Jak dlouhou rekonvalescenci vyžaduje právě váš případ, určuje lékař.

Vyšetření tlustého střeva kolonoskopem

Irrigografie

Irrigografie je rentgenologické vyšetření tlustého střeva naplněného kontrastní náplní. Použití takovéto kontrastní látky umožňuje mnohem lepší zobrazení průsvitu, než rentgenový snímek. Irrigografie se dnes však často nahrazuje právě kolonoskopií. Ke klasickému rentgenovému vyšetření se pak přistupuje v případech, kdy kolonoskopii nelze z nějakého důvodu provést.

Endoskopie (Enteroskopie)

Tato metoda využívá k lékařskému vyšetření optické zařízení, tzv. endoskop. Toto vyšetření umožní přímé zobrazení sliznice, případný oplach zbytků na sliznici, odběr tkáně k mikroskopickému vyšetření či provádění některých léčebných zákroků.

Typů enteroskopů je několik:

  • Push-enteroskop - umožňuje prohlédnout většinou kolem 100 cm horní části tenkého střeva.
  • Jednobalónová enteroskopie - přístroj je vybaven balónkem, jehož střídavé nafukování a uvolňování usnadňuje postup hlouběji.
  • Dvojbalónová enteroskopie - při vyšetření se zavádí enteroskop i s posuvným tubusem, který je na něj navlečený (tzv. overtube). Endoskop i overtube jsou vybaveny balónky. Střídavým nafukováním a uvolňováním balónků a posunem endoskopu i overtube je střevo postupně "navlékáno" na overtbube s endoskopem.
  • Kapslová enteroskopie - vyšetření pomocí malé kapsle, která obsahuje miniaturní kameru a po polknutí pořizuje dlouhou sérii snímků, které jsou zaznamenávány a následně vyhodnocovány lékařem. Na rozdíl od předchozích neumožňuje odběr vzorků ani jiné výkony.

Dvojbalónková (DoubleBaloon) endoskopie

Tato převratná metoda umožňuje vyšetření nepřístupných částí trávicí trubice, zejména pak tenké střevo v celé jeho délce a i tlusté střevo s adhesemi, kde je klasická kolonoskopie obtížná. Riziko komplikací při tomto vyšetření je nízké. I toto vyšetření umožňuje provést přímo během výkonu i zákrok – biopsii, odstranění polypů, rozšíření zúžených míst, odstranění cizího tělesa atd. Navíc téměř odstraňuje bolestivé natahování tenkého střeva.

Kapslová endoskopie

Jedná se o absolutně bezbolestné vyšetření tlustého i tenkého střeva. Polykací kapsle o velikosti větší vitaminové kapsle má v sobě zabudovanou kamerku, která postupně snímá celý trávicí trakt tak, jak jím pomalu prochází. Takovéto vyšetření trvá 12 hodin a pacienta nijak nezatěžuje. Po spolknutí kapsle odcházíte a musíte pouze dodržovat pitný režim. Před samotným vyšetřením se doporučuje jíst po dobu tří dnů před pouze lehkou stravu, tedy polévky, těstoviny, pudinky, kaše atd. a jeden den před vyšetření samotným se pije projímavý roztok. Dvacet hodin před vyšetřením se nepřijímají žádné jídlo, pouze tekutiny. Dvě hodiny před zahájením vyšetření se nepřijímají ani tekutiny.

V oblasti břicha sestra umístí 9 elektrod, ty přenášejí obraz a další informace o kapsli. Během vyšetření je třeba každou hodinu vypít sklenici vody o obsahu 250 ml. Vyšetření není vhodné pro těhotné pacientky, u pacientů s kardiostimulátorem, u dětí mladších deseti let a při prokázaném zúžení zažívacího traktu.

Onemocnění tenkého a tlustého střeva

Poruchy trávení a vstřebávání základních živin: mají různorodé příznaky – nadýmání, plynatost, dušnost, bledost, kožní poruchy, otoky a obrny, poruchy čití, bolestivost kloubů a kostí, krvácivé projevy, teploty atd.

Celiakie: zánětlivé onemocnění tenkého střeva, intolerance na lepek, malaabsorpční syndrom

Deficit laktázy v buňkách tenkého střeva: způsobuje poruchu resorpce laktózy, ta nerozštěpená váže vodu a vzniká průjem (po požití mléka následuje průjem a střevní křeče)

Divertikly tenkého střeva: většinou jde o výchlipky samotné sliznice přes stěnu - časté jsou ve dvanáctníku

Nádory tenkého střeva: maligní a benigní (méně časté) nádory

Vaskulární poruchy: embolie, trombóza, chronická ischemie

Nespecifické záněty střev: projevují se zánětem, vylučování krve se stolicí, vodnatá stolice, únava, slabost, hubnutí, teploty, bolesti kloubů, kožní změny, oční změny, afty.

Crohnova nemoc: postihuje celou trávicí trubici, příčina je neznámá, průběh obvykle chronický

Syndrom dráždivého tračníku: Až 30% populace mívá příznaky, ale jen malá část vyhledá lékařskou pomoc - tlusté střevo abnormálně reaguje na podněty zprostředkované nervovým systémem, citlivost zvyšují prodělané infekce, objevují se zácpy nebo průjmy, někdy kolikovité bolesti

Divertikly tlustého střeva: výchlipky do tračníků, jeden z nejčastějších nálezů na tlustém střevě

Zácpa: obtížné vyprazdňování tuhé stolice, příčinou jsou nádory, střevní srůsty, chybějící inervace střeva apod. - návyková zácpa je civilizační nemoc způsobená nedostatkem vlákniny a tekutin

Průjem: příznakem je vyprazdňování řídké a neformované stolice, jde o běžný projev různých poruch trávicího ústrojí

Náhlá břišní příhoda: bývá způsobena mechanickou překážkou, ochrnutím nebo podrážděním nervových pletení či poruchou prokrvení, projevuje se náhlou kolikovitou bolestí, zvracením, zástavou plynů i stolice

Zánět slepého střeva: bakteriální infekce stolice v červovitém přívěsku střeva

Nádory střev: polypy, benigní nádory – většinou bez příznaků, karcinom tračníku a konečníku – příznaky závisí na umístění, projevy nespecifické, různorodé (poruchy průchodu stolice, střídání průjmu a zácpy, únava, hubnutí, chudokrevnost, teploty atd.)

Hemeroidy: příčina vzniku není jasná, projevují se krvácením, vyhřeznutím u vnitřních hemeroidů a svěděním u vnějších



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?