Bylinky na vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak se řadí k civilizačním chorobám dnešní doby. Jeho příčinou může být nesprávný životní styl, nedostatek pohybu, vliv prostředí a dědičné sklony. Vysoký krevní tlak často souvisí s vysokou hustotou krve, takže pro lidi, kteří trpí těmito obtížemi je důležité hlídat si pitný režim.
Vysoký krevní tlak je významným rizikovým faktorem řady závažných onemocnění zejména těch srdečně - cévních.
Prvním krokem při řešení vysokého krevního tlaku by měla být úprava životního stylu a jídelníčku. Do svého denního programu byste měli zařadit pravidelný pohyb, a to alespoň půlhodinu denně. Vynechat nebo výrazně omezit v jídelníčku sůl, tuky, kávu, alkohol a černý čaj. Je důležité umět pracovat se stresem, naučit se relaxovat a odpočívat. Chronický stres zvyšuje možnost rozvoje civilizačních onemocnění obecně. Dopřejte se také pravidelný a vydatný spánek. Přečtěte si, jak na stres.
Mnohé pomocníky pro snížení vysokého krevního tlaku najdeme i v přírodě. Představíme vám některé bylinky na vysoký krevní tlak. Přečtěte si, jak snížit krevní tlak.
Hloh obecný
Hloh je zřejmě nejznámější bylinkou, která snižuje vysoký krevní tlak. Používají se květy, plody i mladé pupeny tohoto keře. Hloh obecný pomáhá upravovat napětí srdečního svalu a snižovat krevní tlak. Působí dobře i při kolísavém tlaku, arytmiích a při bušení srdce. Nejúčinnější je tinktura z pupenů hlohu zvaná hlohovice - recept. Hloh by v žádné podobě neměly užívat těhotné a kojící ženy.
Medvědí česnek
Česnek medvědí patří také mezi bylinky na vysoký krevní tlak. Poměrně rychle snižuje krevní tlak, čistí cévy a působí i proti aterioskleróze. Je možné používat jej i jednorázově při vyšším tlaku, zabírá okamžitě. Medvědí česnek má vysoký obsah vitamínu C, brání kornatění tepen a pročišťuje organismus. Je to také silné přírodní antibiotikum, které má i antibakteriální a protiplísňové účinky. Přečtěte si další léčivé účinky medvědího česneku.
Jmelí bílé
Jmelí je cizopasný keřík, který byl používán již v lidovém léčitelství. Tinktura ze jmelí snižuje krevní tlak. Tato tinktura však funguje pouze při dlouhodobějším užívání a více se hodí pro starší osoby.
Bazalka
Jedná se o oblíbenou bylinku, obsahující látky, které stahují krevní cévy. Právě to může dopomoci ke snížení krevního tlaku, Bazalka rovněž podporuje mozkovou činnost a zlepšuje imunitu. Přečtěte si, jak na pěstování bazalky.
Kardamon
Jedná se o indické koření snižuje hodnoty krevního tlaku při dlouhodobějším užívání. Kardamon je skvělý do pečených a dušených pokrmů, do omáček, k dochucení polévek, zákusků a sušenek.
Některé rostliny krevní tlak normalizují, tedy upravují, vysoký tlak snižují a nízký dokáží naopak zvýšit. Mezi tyto bylinky na tlak patří například ženšen, česnek nebo petržel zahradní.
Součástí čajových směsí bývá i meduňka lékařská a třezalka tečkovaná. Obě tyto rostliny nejsou sice přímo bylinky na vysoký krevní tlak, ale obecně působí zklidňujícím dojmem a příznivě ovlivňují lidskou psychiku. Na snížení vysokého krevního tlaku je možné doporučit i extrakt z olivového listí.
Jak snížit vysoký krevní tlak?
Bylinky na tlak jsou rozhodně skvělým pomocníkem v léčbě hypertenze, součástí prevence a léčby vysokého tlaku by mělo být i zařazení těch správných potravin do našeho jídelníčku. Blahodárně na vysoký krevní tlak působí například celer, cibule, červená řepa, okurky, jablka, ořechy, luštěniny, grepy a obilné vločky nebo pohanka.
Důležitou součástní prevence i léčby vysokého krevního tlaku jsou ovoce a zelenina bohaté na draslík. Mezi plodiny bohaté na draslík patří batáty, rajčata, banány, hrášek, kiwi, broskve, žlutý meloun, avokádo a sušené ovoce, například švestky nebo rozinky.
Diskuse k článku