Dejte si jedlé kaštany. Skvěle chutnají, ničí záněty v těle a pomáhají hubnout
Kdo by neměl rád jedlé kaštany! Hlavně ty pečené, které nás nádherně zahřejí. Navíc mají vynikající chuť a našemu organismu dávají víc než si vůbec dokážeme představit. Jsou zdravé nejen pro naše fyzické tělo, ale ulevují i od psychických obtíží. A díky nízkému cukru je mohou jíst i diabetici. Je to živinami nabitá potravina vhodná skutečně pro každého.
Kaštanovník jedlý dává plody, které mají pro lidské tělo neuvěřitelný přínos. A právě teď je jejich sezóna, takže se jich můžeme najíst dosytosti. Jedlé kaštany čistí játra a jsou blahodárným prostředkem proti průjmům. Listy se pak využívají se jako prostředek proti kašli. A to nejen v přírodní medicíně, ale poměrně hojně je pro tento účel využívá i farmaceutický průmysl. Jedlé kaštany-plody rovněž posilují nervový systém. Pomáhají i při mnohých psychických poruchách a obtížích. Například mohou ulevit při stavech úzkosti. Díky svému složení jsou potravinou, která tělu dodá okamžitou energii a zároveň dokáží organismu pomoci regenerovat.
Jedlé kaštany k jídlu
Jedlé kaštany se sklízejí od poloviny září do konce října. Avšak nejlépe chutnají tři týdny po sklizni, kdy se část škrobu v plodech promění na cukry. Mají pak lahodnou, mírně nasládlou chuť a v kuchyni se dají využít k přípravě sladkých i slaných jídel. Přidávají se do nádivek, do salátů, polévek, dělají se z nich paštiky nebo lahodné dezerty. Díky jejich neutrální chuti je možností nespočet. Obrovským benefitem je pochopitelně i to, že jsou kaštany doslova zásobárnou mnoha živin. Obsahují spoustu vlákniny, dále pak minerální látky jako je měď, fosfor, hořčík, draslík nebo mangan. A rovněž nechybí vitamíny: vitamín B6, thiamin, kyselina listová, riboflavin či vitamín C nebo vitamín K. Dobrou zprávou je i to, že ve srovnání s ostatními druhy ořechů mají jedlé kaštany méně kalorií, mají totiž nižší obsah tuku.
Jak se vyhnout podzimnímu nachlazení a respiračním problémům?
Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?
Sázení česneku na podzim by se nemělo uspěchat. Víme, jak docílit velké úrody
Jedlé kaštany pro zdraví
Kaštany jsou doslova nabité antioxidanty, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Jde o sloučeniny, které pomáhají chránit naše buňky před poškozením volnými radikály. Ty totiž mohou způsobit v našem těle stav nazývaný oxidační stres a ten je příčinou vzniku mnoha chronických onemocnění (srdeční choroby, cukrovka, rakovina). Jedlé kaštany v sobě ukrývají, mimo jiné, i antioxidanty lutein a zeaxanthin, které jsou důležité pro zdraví našich očí. Dále, obsažená kyselina gallová a ellagová, mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, snížit inzulínovou rezistenci a potlačit růst šíření nádorů. Jedlé kaštany rovněž pomáhají udržet optimální hladinu cukru v krvi. Tu dokáží i vyrovnat a zamezují případným výkyvům. V neposlední řadě jsou pak jedlé kaštany schopny rovněž eliminovat chronický zánět v těle. Podílejí se na tom především obsažené antixidanty a polyfenoly. Neutralizují volné radikály, které mají na svědomí vznik chronického zánětu.
Vyzkoušejte kaštany trošku jinak: Recept na unikátní KAŠTANOVÝ NUGÁT
Jedlé kaštany pro štíhlou linii
Jedlé kaštany jsou rovněž skvělým zdrojem vlákniny, která má mnohé zdravotní výhody. Například pečuje o pravidelnou a bezproblémovou stolici. V tlustém střevě působí jako prebiotikum, vláknina se tedy stává zdrojem výživy pro přátelské bakterie, které zde sídlí. A vzhledem k tomu, že jde o nestravitelnou vlákninu, nepřidává žádné kalorie, ale zároveň přispívá pocitu plnosti. Ve výsledku tedy napomáhá regulaci hmotnosti. Vysoký příjem vlákniny navíc může zvyšovat produkci hormonů, které pomáhají omezit chuť k jídlu a zároveň je vláknina schopna potlačovat hormon hladu ghrelin.
Jedlé kaštany v kuchyni
Jedlé kaštany jsou zdravé, chutné a především jsou nenáročné na přípravu. Můžete je například jen upéct v troubě. Jen před pečením slupku propíchněte nebo nařízněte, aby kaštany nebouchly. Pak už je vložte do teploty cca 200 stupňů a zde je nechce zhruba 15-20 minut. Následně oloupeme slupku a hned se můžeme pustit do jejich konzumace nebo do dalšího zpracování.
Ochutnejte jedlé kaštany: Kaštanová omáčka
Výborně se hodí ke všem druhům masa, i jako příloha k vegetariánským či veganským alternativám masných produktů. Příprava omáčky je poměrně jednoduchá.
Na její přípravu budeme potřebovat:
- ½ kg kaštanů
- ½ lžíce másla
- 1 l vody
- 200 ml smetany ke šlehání
- sůl
- pepř
Příprava:
Kaštany pečlivě omyjeme a asi na 40 minut povaříme ve vodě. Oloupané kaštany rozmixujeme, hustou směs zjemníme kouskem másla, smetanou na vaření, osolíme a opepříme. Kaštanovou omáčku asi deset minut povaříme. Dle našich preferencí ochutíme a můžeme podávat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku