Jak na správné odličování? Máme rady pro všechny typy pleti
Pravidelné odličování a čištění pleti zamezuje ucpávání pórů, pleti prospívá také pravidelný spánek, správná životospráva a hydratace.
Ranní očista pleti a příprava pleti na den
Po ránu pleť potřebuje očistu a vzpruhu, jinak po celý den působí unaveně. Připravíte-li pleť dobře na noční regeneraci, bude pak ráno svěží. Už večer dodejte pleti vláhu, během spánku se z ní totiž odpařuje až čtyřikrát více vody, než je tomu během dne. Trpíte-li suchou pletí, udělejte si několikrát v týdnu hydratační masku. Ranní očistu přizpůsobte svým potřebám, některým ženám vyhovuje ranní očista jen obyčejnou vodou nebo micelární vodou, další dávají přednost čistícím gelů nebo pěnám. Pleťové mléko odstraní z pokožky přebytečný maz a denní krém by pak měl dodat pleti dostatek hydratace. Cítíte-li, že je Vaše pleť unavená i v průběhu dne, dokonale a rychle ji osvěží termální voda. Jemná sprška Vás probere a díky obsahu minerálních látek pleť i posílí.
Krásnou pleť dotáhnete pomocí líčení a dokonale upravené obočí dokáže opticky pleť omladit a pozvednout kontury obličeje!
Postup při večerním odličování pleti
Pokud jsou Vaše oči nalíčené, pak začínejte nejprve jejich odlíčením. Oči nikdy nemněte, hrozí, že by se líčidla i odličovadlo dostaly do očí a podráždili je. Lehkými tahy setřete líčidla a řasenku do stran. Odličování pleti začněte na čele a pokračujte směrem dolů, postupujte krouživými pohyby vždy od středu do stran. Pro mastnou a smíšenou pleť je lépe volit na odlíčení gel nanášený na vlhkou pleť. K dočištění se užívá tonikum nebo pleťová voda. Nezapomínejte na krk a dekolt. Odličování zakončete hydratací.
Tipy pro správné odlíčení pleti
- Nejprve odličujte oči.
- Potom vše ostatní ve směru od čela po bradu, od středu do stran.
- Na zbytek obličeje používejte větší tamponky, než na odlíčení očí.
- Při odličování nezapomínejte na krk a oblast dekoltu.
- Nezapomeňte na rty, hydratovat je lze medem nebo kokosovým olejem.
- Odličujte se navlhčenými tamponky nebo ubrousky, nikdy ne za sucha.
- Vyměňujte odličovací tamponky často, tak, aby se špína nezanesla do již vyčištěných pórů.
- Nikdy na pleť netlačit!
- Pozor na obsah alkoholu. Některé čistící přípravky obsahují alkohol, ten pleť vysušuje a to následně způsobuje pupínky, vyrážky a jiné nepříjemnosti.
Odličovací prostředky
- Čistící pleťové mléko: jeho konzistence je hustá a používá se k dokonalému odlíčení pleti a k odstranění nežádoucího mazu z pleti. Je vhodné pro suchou pleť. Nenahrazuje krém! Proto jej z obličeje vždy smývejte.
- Čistící pleťová voda: čistí pleť velmi do hloubky, stahuje póry a vyhlazuje pleť, nechává ji hebkou. Někdy může pleť trochu vysušovat, a proto se hodí spíše pro typy s mastnější pokožkou.
- Čistící tonikum: je vhodné ke kompletnímu odlíčení pleti a není potřeba už používat žádný jiný prostředek ani přípravek. Pleť čistí do hloubky, posiluje a zklidňuje. Navíc pleť rovněž osvěží.
- Micelární čistící voda: Jejich výhodou je především to, že jsou vhodné pro všechny typy pleti. Ani nevysušují a nemastí, dokonce neucpávají póry a po použití není nutné je oplachovat. Jsou vhodné i pro typy s citlivější pletí. Micelární voda již v jediném kroku odstraňuje make-up z obličeje, očí i rtů a zároveň šetrně čistí pleť. Hydratuje, tonizuje a zklidňuje. Je vhodná pro všechny typy pleti včetně citlivé a zralé. Micelární vody díky svému složení nezanechávají pleť mastnou. Součástí micelární vody jsou tzv. micely - makromolekuly, které okamžitě zachycují veškeré nečistoty a zbytky make-upu. Micely účinkují, aniž byste pleť odličovacím tampónem museli třít. Proto je odlíčení s micelární vodou k pleti naprosto šetrné. Přípravky neobsahují alkohol, takže nevysušují.
Péče o pleť v zimě - jak navrátit pleti svěžest?
Pro pleť je největším rizikem v zimním období suchý mráz. Celodenní mráz je pro pleť poměrně nebezpečný a rychlé změny teplot navíc představují pro kůži riziko. Krátké a náhlé výkyvy teplot spojené se suchým vzduchem vedou ke stažení kožních cév a snížení zásobování kůže živinami. Zimní zátěž pleti se postupně projevuje šupinatěním, olupováním a svěděním. Kůže může i zarudnout a při mrazech je náchylnější k tvorbě prasklin v důsledku dehydratace pokožky a přesušení vzniklého střídáním teplot venku a uvnitř. Navíc i v zimě je třeba nepodceňovat UV záření, to je v zimě zesilováno odrazem od sněhu, nezapomínejte tedy, a to především na horách, používat krémy s UV filtry.
I přes veškerou péči naše pleť v zimě dost trpí, a tak v úplných počátcích obnovy pokožky je dobré použít peeling. Peeling pleť projasní a odstraní všechny odumřelé buňky, pleť také vyčistí důkladně od nečistot. Peeling používejte jednou až dvakrát týdně a nejlépe v pravidelných intervalech. Pozor je třeba dávat u těch, co mají mastnou a suchou pleť, může se totiž stát, že peeling suché pleti přitíží a u mastné spustí větší produkci mazu, stane-li se toto, je třeba hledat peelingový prostředek, který bude pleti více vyhovovat nebo si vytvořit vlastní domácí peeling z domácích zdrojů.
Tip na kávový peeling
Rozemletá kávová zrníčka (asi jednu malou lžičku) přidejte do svého oblíbeného čisticího přípravku na obličej (mléko, gel,...). Takto namíchanou směs naneste na obličej a jemně promasírujte. Kofein, který je v zrnech obsažený, pomáhá bojovat s otoky. Poté vše opláchněte a použijte pečující přípravky.
Mezi vynikající rozjasňovače pleti lze zařadit i pleťové masky. Pleť rozzáří, vyživí a dodají mnoho potřebných vitamínů. Nezapomínejte rozhodně na hydrataci. Správný výběr hydratačního krému je v tomto případě naprostým základem.
Masáže obličeje
Dalším skvělým krokem a prostředkem jsou rozhodně obličejové masáže. Jsou nejen příjemné, ale dokážou pokožce i rychle pomoci. Masáž si můžete dopřát i svépomocí v pohodlí svého domova za pomoci svého oblíbeného krému. Jemnými krouživými pohyby obstarejte celou plochu obličeje, začněte od středu a pokračujte po okraj obličeje. Rozšířit je masáž možné také na krk a dekolt. Lehoučké štípání pleť prokrví a vrátí jí zdravou barvu.
Přírodní prostředky v péči o pleť
- Zázrak jménem kokosový olej: Kokosový olej je skutečně přírodní zázrak, obyvatelé tichomořských ostrovů jej považují za lék na všechny nemoci. Podle vědeckých výzkumů je prospěšnější lidskému organismu, než kterýkoliv jiný olej. Je bohatý na vlákninu, minerály i vitamíny. Kokosový olej lze použít nejen v kuchyni, je i výborným pomocníkem v péči o pleť a o krásu. Lze z něj udělat zábal na vlasy, zahřátý kokosový olej prokáže vaším vlasům neskutečnou službu, je však třeba jej velmi důkladně z vlasů smýt. Kokosový olej je možné použít právě i na odličování. Pleť navíc zůstává krásně vyživená. Stejně tak je možné jej použít místo tělového mléka, je zklidňující, například po holení vynikající. Je vhodný i pro ústní hygienu, kokosový olej je k dočištění úst velmi vhodný, navíc kokosový olej bělí zuby přírodně. Vyzkoušejte jej i místo nočního krému, je výživný, tudíž naprosto vhodný třeba pro sušší pleť. Není ale vhodný pro ty, kteří mají sklony k ucpaným pórům v pleti. Nejlepší je kokosový olej extra panenský, za studena lisovaný.
- Odličovací krém (pro mastnou a problematickou pleť): Deset kapek jojobového oleje smíchat se šťávou z citronu (cca 1 lžíce) a 10 kapkami esenciálního oleje, dvěma lžícemi včelího vosku, dvěma lžícemi oleje nebo uvařené želatiny. Želatinu a vosk si rozpustit, dobře smíchat a ostatní látky přidat. Vše dobře promíchat, vznikne krémová kašička, kterou je možné použít k odličování.
- Odličovací vazelína: Pro ty, které mají mastnější pleť, je vhodná odličovací vazelína. Kosmetickou vazelínu je možné pořídit v lékárně. Tu pak lze smíchat např. s okurkami, se šťávou z citronu, aloe apod.
- Odličovací voda: Olivový olej se smíchá s polotučným nebo plnotučným mlékem a trochou medu. Všechny složky je třeba dobře promíchat, tato směs se hodí především pro sušší pleť.
- Odličovací voda z aloe vera: Aloe vera je vynikající tonikum. Z živé rostliny vezmeme jeden list, zbavíme jej slupky a dužinu rozmixujeme. Používáme ideálně každý den čerstvě připravené, během několika dní totiž prospěšné látky z takto upravené aloe vyprchají.
Důležitou roli v péči o pleť hraje i životní styl
Vyvážený jídelníček by rozhodně při restartování pleti neměl chybět, ten špatný naopak může způsobit pěknou paseku. Nezapomínejte proto na přísun vitamínů z ovoce a zeleniny, vyhněte se raději příliš kořeněným jídlům, omezte přísun soli a sladkostí a nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Detoxikace organismu může celé situaci jen prospět, zbaví pleť všech škodlivin. Dostatečný spánek je rozhodně také jedním z doporučení pro krásu.
Diskuse k článku
Terka
tipy zde - http://www.esmina.cz/jak-se-spravne-odlicit-aneb-bacha-na-chyby/ podívejte se na to
Silva
Lenka