Jak nám může ublížit barva na vlasy a v čem je lepší přírodní barva?
Obarvit si vlasy z blonďaté na černou anebo z hnědé na červenou není vůbec problém. Co je však často problém? To, že si barvíme vlasy nekvalitními barvami na vlasy, které vlasům škodí. Mnohé ženy nenavštěvují ani kadeřnictví a barví si vlasy samy, ovšem špatně a nepostupují podle návodu anebo si vybírají špatné barvy. Rádi vám poradíme, jak byste si měli vlasy šetrně barvit, aby byly dlouho krásné a zdravé.
Kvalitní barva na vlasy je základem
Zprávy o tom, že barvení vlasů škodí, je sice pravda. Jenže záleží na tom, jaké barvy na vlasy využíváte a jak se barvíte. Základem je kvalitní barva na vlasy, kterou rozeznáme snadno. Složení barev se od vynalezení barvy značně proměnilo a stále se mění tak, aby barva nebyla pro naše vlasy příliš velkou zátěží.
Existuje celá řada značek, odstínů i druhů barev na vlasy. Vždy je ale nutné přečíst si složení, které je napsané na barvě. Co by neměla kvalitní barva na vlasy obsahovat?
- Amoniak
- p-phenylediamine
Tyto látky jsou velmi problematické, jelikož mohou dráždit pokožku hlavy a způsobovat alergie nebo vyrážky. Některé země například druhou zmíněnou látku zakázaly. Před barvením si vždy udělejte menší test barvy a zjistěte, zda na nějakou látku v barvě nejsou náhodou alergičtí.
Domácí barvení vlasů je mnohdy nebezpečné
Některé ženy chtějí za kadeřnici ušetřit a barví si vlasy doma samy. Kupují ty nejlevnější barvy, nedívají se na složení barvy anebo mnohdy také nechávají barvu na hlavě nepřiměřeně dlouho. Takových chyb se ale vyvarujte, pokud chcete mít zdravé a silné vlasy.
Mnohdy se také stane, že si žena vybere špatný odstín, po vyfoukání vlasů není spokojená, a tak jde do drogerie a koupí si novou barvu. Vlasy tak dostávají obrovskou zátěž během chvíle, což je také velmi nesprávný postup.
Barva na vlasy ve spreji je zlo!
Barva na vlasy ve spreji je podle odborníků na vlasy učiněné zlo. Sice můžete snadno a rychle získat zcela nový vzhled například na maškarní, ale barva ve spreji je velkým škůdcem. Vlasy si velmi ničíme, jelikož se vlasy částečně slepí a když je zima, vlasy se snadno zlomí.
Navíc barva na vlasy ve spreji vlasy snadno vysuší a vytrácí se jejich přirozená pružnost. Zcela nejhorší pak je, když si vlasy barvou nastříkáte a poté si děláte nějaký účes. Hrozí, že po umytí vám vlasy odpadnou.
Pokud máte vlasy husté a dlouhé, barvení doma je namáhavé a někdy se může také stát, že netrefíte množství barvy a barva nevystačí. Proto je vždy lepší zajít kvůli barvení vlasů do kadeřnického salonu, kde se o vaše vlasy postarají odborníci.
Přírodní barva na vlasy je trefa do černého
Pokud si však stojíte za tím, že do kadeřnického salonu nechcete, máte na výběr i jinou možnost. Trefou do černého je přírodní barva na vlasy, která je k naším vlasům šetrná. Samozřejmě pokud chcete vlasy zesvětlit nebo přejít zcela na jinou barvu, pak se bez chemie neobejdete ani v tom nejlepším salonu.
Ovšem pokud si chcete jen zakrýt šediny a zdůraznit přirozený tón vlasu, přírodní barvy jsou ty pravé. Nejdůležitější složkou takových barev je hena. Když si ale vybíráte barvy, neznamená to, že nápisy „organická“ nebo „přírodní“ je dobrá volba. Je potřeba si pročíst, jestli barva neobsahuje nebezpečné kovy.
Přírodní barva na vlasy je šetrná
Přírodní barva na vlasy je sice dražší než jiné barvy, ale velkou výhodou je, že jsou k našim vlasům mnohem šetrnější. Ty kvalitní pak obsahují i kvalitnější henu. Barva neobsahuje konzervační látky, zintenziňovače barev ani jiné chemické složky, které vlasy zatěžují.
Přírodní barvy na vlasy vám pomohou obarvit vlasy pouze díky síle přírody. I když dokáže přírodní barva překrýt šediny, nezapomínejte na to, že bílé vlasy zůstanou vždy světlejší.
Nevýhodou přírodních barev je tedy to, že nedokáží sjednotit barvu a zanechávají po sobě barevné přechody. Všechny vlasy pak tedy nejsou stejnoměrně probarvené. Ale i tento efekt je pěkný a působí velice přirozeně.
Diskuse k článku
Kamila