Jak předcházet únavě při práci na počítači?
V dnešní době pracuje za počítačem stále více lidí. Někteří dokonce až 11 hodin denně. Sedavý způsob života se negativně projevuje do mnoha sfér našeho života. Jednou z nich je právě únava. Jak jí účinně předcházet?
Ergonomie pracovního místa
Správná ergonomie pracovního místa prospívá nejen fyzickému zdraví, má pozitivní vliv také na výkonnost, soustředěnost a eliminaci únavy.
Obrovským pomocníkem jsou polohovací stoly, díky kterým můžete pohodlně střídat práci vsedě s prací vestoje. Dlouhodobé sezení není pro lidské tělo přirozené a může vést k riziku vzniku různých onemocnění (infarkt, cévní mozkové příhody, cukrovka, nadváha apod.). Práce vestoje pomáhá těmto nemocem předcházet, posiluje hluboký stabilizační systém a můžete díky ní zhubnout i několik kilogramů ročně.
Kromě polohovacích stolů je třeba mít také ergonomickou židli a další ergonomické doplňky, které uleví namáhaným partiím těla.
Ochrana očí
Při koukání do monitoru naše oči mrkají asi pětkrát méně než v běžném režimu. Z tohoto důvodu nedochází k dostatečnému zvlhčování oční sliznice a může dojít až k syndromu suchého oka. Ten se projevuje únavou očí, zarudnutím, svěděním či pálením. Akutní pomocí jsou oční kapky se zvlhčujícím účinkem.
Dalším problémem může být syndrom počítačového vidění. Mezi hlavní příznaky patří pálení a podráždění očí, slzení, bolesti hlavy a únava. Příčina problému je v nadměrném namáhání očních svalů a nepřirozeném posedu při práci s počítačem. Řešením problému je především prevence - správné ergonomické vybavení a dobře nastavený monitor.
Proti výše zmíněným problémům a celkové únavě očí skvěle fungují brýle proti modrému světlu. Takové brýle mají speciální brýlové čočky, které blokují spektrum modrého a zeleného světla. Existuje více typů. Čiré pro práci na počítači přes den a zbarvené do oranžové až červené barvy k použití 90-120 minut před spaním. Konzumace modrého světla totiž negativně ovlivňuje produkci melatoninu (hormonu spánku) a může tak nepříjemně ovlivňovat kvalitu našeho spánku.
V kombinaci s brýlemi je vhodné praktikovat během dne jednoduchá oční cvičení, která očím uleví. Na internetu můžete najít tipy na cviky pod pojmem „oční jóga“. Účinné je také pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut byste si měli dát pauzu 20 sekund a koukat mimo monitor na bod vzdálený přibližně 20 stop (6 metrů).
Zdravý životní styl
Ano, i zdravý životní styl dokáže pozitivně ovlivnit naše výkony a únavu při práci s počítačem. Na co se zaměřit?
Spánek
Zdravý a kvalitní spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů pro správné fungování lidského organismu. Věnujte mu dostatek pozornosti, spěte alespoň 7 hodin denně, choďte spát a vstávejte každý den ve stejný čas a zjistěte si více informací o zásadách zdravé spánkové hygieny.
Pitný režim
Mnoho lidí v práci nedodržuje správný pitný režim, což způsobuje nesoustředěnost a únavu. Jsou soustředění na práci a na pití úplně zapomínají. Pít byste neměli až když máte žízeň, tekutiny je nutné doplňovat průběžně během celého dne. Ideální je čistá voda, případně bylinkové čaje či minerální vody.
Zdravá strava
Pokud si o obědové pauze dopřejete svíčkovou se šesti, dost pravděpodobně pak budete zralí tak akorát na to se natáhnout na gauč. Nejen obědy, ale všechna denní jídla by měla být vyvážená, obsahovat dostatek všech živin a skládat se z co nejméně průmyslově zpracovaných potravin.
Pohyb
Při pohybu se do těla uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které v mozku vyvolávají dobrou náladu, pocit blaženosti a tlumí negativní energii. Pokud trpíte únavou, nejspíš nemáte na nějaké cvičení ani pomyšlení, avšak z dlouhodobého hlediska je dokázáno, že pravidelný pohyb proti únavě opravdu pomáhá. Tak obujte tenisky a vyrazte alespoň na procházku nebo na kolo.
Diskuse k článku