Jak se starat o drobná zranění doma
Drobná domácí poranění jsou něčím, čemu se jednou za čas prostě nevyhnete. Dobrá zpráva je, že většinou s nimi nemusíte k doktorovi. Přesto ne každý ví, jak se taková poranění správně ošetřují. Dodržením doporučených postupů přitom dobu hojení výrazně zkrátíte.
U krvácející rány existuje jediná priorita
Ránu, která krvácí, nemá smysl nijak ošetřovat, dokud krvácení neustane. Priorita je tedy jasná. Vaším prvotním úkolem je zastavení krvácení. U menších ranek to zpravidla není problém, netrpíte-li poruchou srážlivosti krve či neberete-li léky na ředění krve. V každém případě je nejlepším řešením přiložení kousku sterilního obvazu, s jehož pomocí ránu stisknete.
V žádném případě byste neměli k ráně přikládat znečištěné textilie nebo ji například vkládat do úst. Takovým způsobem totiž do rány s velkou pravděpodobností zavlečete bakterie a hned prvním krokem tak pravděpodobně prodlužujete celkovou dobu hojení.
Okolí rány očistěte
Když krvácení ustane, je vaším úkolem ránu očistit. Pravděpodobně totiž v okolí budou zbytky zaschlé krve, které sice z hlediska hojení rány ničemu nevadí, jsou ale nežádoucí z estetického a hygienického hlediska. Zásadně ale mohou vadit bakterie v okolí. Proto okolí rány omyjte. Ideální je namokřit kousek textilu a opatrně krev smýt. Pozor na to, že ránu samotnou byste vymývat spíše neměli, neboť si tím můžete krvácení opět obnovit.
To samé platí i pro dezinfekci – tu používáme na okolí rány, avšak nikoliv na ránu samotnou. Zbytečně byste místo ještě více podráždili.
Výjimkou jsou případy, kdy se vinou poranění přímo do rány zanesou silné nečistoty, které je zpravidla vhodnější pro urychlení hojení odstranit.
Ránu překryjte
Jak jste si už jistě všimli, jedním cílů správného ošetření je zabránit zavlečení bakterií a nečistot do rány. Ty totiž mohou za prodloužení doby hojení nejvíce. Po prvotním ošetření zabrání další kontaminaci rány překrytí obvazem nebo náplastí. Vsaďte například na kvalitní výrobky značky Leukoplast. Doporučujeme použití sterilních potřeb, rukama se pak nedotýkejte při aplikaci té části obvazu či náplasti, která přijde do kontaktu s ránou a jejím okolím.
Ránu sledujte a v případě potřeby obvaz vyměňte
Většina ran se hojí několik dnů až týdnů. Málokdy vám ale na celou dobu hojení vystačí jedna náplast či jeden obvaz. Je dobré postup hojení průběžně sledovat a náplasti či obvazy v případě potřeby vyměnit.
Tip na závěr
Ať už ránu ošetřujete svépomocí, nebo vám pomáhá jiný člen rodiny, je dobré si před zahájením ošetřování dezinfikovat ruce. I bakterie zavlečené z rukou jsou totiž mnohdy důvodem, proč rána začne hnisat a hojení se tak zkomplikuje.
Diskuse k článku