Jste nachlazení? Pomoci může inhalace se solí nebo bylinkami
Rýma a kašel bývají běžným projevem nachlazení či viróz, které nejsou v tomto období ničím výjimečným. Pokud vás netrápí silné záněty a horečky, pak můžete vyzkoušet i bylinné nebo solné inhalace, které dokáží uvolnit ucpané dutiny i nos. Stačí zvolit správnou bylinu nebo jejich kombinaci.
Inhalace vodních par je jednou z možností, jak se účinně zbavit ucpaného nosu i dutin, ovšem i zde je třeba upozornit, že musíme v první řadě zohlednit své zdraví. Nejdříve konzultujte s lékařem vhodnost této léčby, odborník by vám měl doporučit, zda se pro vás hodí studená nebo teplá inhalace. Pokud víte, že na některé bylinky reagujete podrážděním nebo přímo alergiemi, určitě se jim vyhněte nebo jejich užití konzultujte s lékařem.
Inhalace jako součást přírodní medicíny
Inhalace jsou jednou ze starých technik lidového léčitelství, které ovšem během let prodělaly dynamický vývoj. V minulosti byste se také setkali s jejich zavržením, dnes se k nim opět rádi vracíme. Přesto nejsou vhodné pro každého a vždy. Bylinné výluhy musí být co nejteplejší, nenechávají se vůbec chladnout, proto je nutné dávat pozor, abychom neměli tvář příliš blízko k horké kapalině. Stejně tak inhalaci nepoužívejte v případě, že trpíte závažnějším onemocnění horních cest dýchacích, astmatem, silnými záněty nebo pokud onemocnění doprovázejí horečky. Nejsou také vhodné pro těhotné ženy.
Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky
Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy
Inhalace Vincentky, tea tree nebo soli jako spolehlivý lék na nachlazení
Konzultaci s lékařem ohledně inhalace
Ačkoli se může zdát, že lze inhalaci připravit kdykoli, ve skutečnosti tomu tak není. Lékař by totiž měl jasně určit příčiny vašich obtíží, teprve potom je schopen říci, jestli domácí teplá inhalace pomůže. Někdy totiž může tato metoda naopak i uškodit. Pokud např. použijeme teplou inhalaci při akutním zánětu, můžeme jeho rozvoj dokonce podpořit. Lékař může tento způsob léčby doplnit i jinými léčivy, jako jsou antibiotika.
Zásady teplé inhalace
Při inhalaci dochází ke vdechování horkých par, které kromě vody obsahují také účinné látky z louhovaných bylin, popřípadě minerály ze soli, pokud jsme i tuto složku do výluhu přidali. Aby byl efekt dostatečný, je třeba inhalaci opakovat dvakrát až třikrát denně, a to ráno, v poledne a večer. Během inhalací dochází k uvolňování hlenu při rýmě i kašli, proto počítejte s tím, že budete muset častěji smrkat, proto si připravte na dosah kapesník. Vždy se snažte odstranit co nejvíce hlenu, aby byly horní cesty dýchací volné. Stejně tak je důležitá délka průběhu.
Inhalujte optimálně 15 až 20 minut, někdy se můžete setkat s doporučením okolo 30 a 40 minut, což je samozřejmě možné, bohužel ne každému je vdechování horkých par příjemné, někdo ho dokonce nesnese vůbec. Pokud by přeci jenom kúra probíhala delší dobu, měli byste si do lázně dolít horkou vodu, proto si poblíž přistavte rychlovarnou konvici s předem připravenou vodou, kterou po uvaření pouze dolijete do nádoby k bylinám. Vždy se snažte co nejméně vyvětrat páry.
Inhalace může urychlit léčbu
Horká inhalace je doporučovaná zejména jedincům, kteří mají obtíže s ucpaným nosem nebo dutinami. Horké páry uvolňují dutiny, nos a umožňují i odkašlávání. Všeobecně se čistí horní i dolní cesty dýchací. Inhalace navíc zvlhčuje sliznici a díky obsaženým látkám ji dezinfikuje. Takto ošetřená sliznice je pak schopná mnohem snáze přijímat i další léčiva v podobě kapek či sprejů. Při onemocnění dolních cest dýchacích se mnohdy doporučuje teplá inhalace, zatímco studená je ideální při onemocnění horních cest dýchacích, v tomto směru se ovšem mohou názory značně rozcházet, proto je na místě konzultace s odborníkem.
Vhodné byliny pro inhalace
Jistě každý zná heřmánkovou inhalaci z květů heřmánku pravého, který se používá při rýmě i kašli. Tato bylina má výborné protizánětlivé účinky a uvolňuje ucpaný nos. Proti kašli se mnohdy přidává do kombinace s kvetoucí natí tymiánu obecného, což je univerzální lék proti kašli. Při nachlazení pomáhá také květ bezu černého, který dezinfikuje sliznice a zastavuje rozvoj zánětů.
Inhalace s přídavkem soli
Ideálním řešením pro bylinné inhalace je i přídavek mořské nebo kuchyňské soli. Stejně tak lze přidat menší množství soli z Mrtvého moře, která je vhodná pro alergiky a nevysušuje sliznici. Výhody soli v inhalaci jsou nesporné, sůl totiž čistí sliznici, rozpouští sekret a celkově pomáhá předcházet rozvoji zánětů. Další vhodnou složkou jsou různé druhy stoprocentních esenciálních olejů v té nejvyšší kvalitě. Ty se přidávají pouze po kapkách, stačí přibližně pět kapek. Vhodný je eukalyptus, máta nebo borovice.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku