Trápí vás rýma a kašel? Vyzkoušejte bylinkové inhalace!
Rýma a kašel je běžnou součástí jakéhokoliv nachlazení. Na podzim se tedy týká většiny z nás. Pomoci velmi účinně mohou inhalace. Zejména ty, při kterých využijeme pomoci bylinek nebo soli. Velmi dobře pak dokáží uvolnit ucpané dutiny a nos.
Říká se, že neléčená rýma trvá týden, léčená pak sedm dní. Ale co když jde trápení s rýmou přeci jen ukončit rychleji? Rýma a kašel jdou většinou ruku v ruce spolu. A bylinkové inhalace si poradí s oběma. Minimálně nám dokáží, alespoň krátkodobě, ulevit od potíží. Ostatně vyzkoušejte sami a uvidíte.
Inhalace v plné polní: Rýma a kašel mizí
Rýma a kašel nejsou žádné velké onemocnění, přesto nás dokážou pěkně potrápit. Zatímco rýma opravdu do týdně většinou skončí, u kašle není výjimkou, když se nás drží třeba i dva nebo tři týdny. Bylinkové inhalace jsou jednou ze starých technik lidového léčitelství. Ovšem postupem let prodělaly dynamický vývoj. A dnes se k nim opět rádi vracíme.
Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy
Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny
Inhalace s bylinkami: Kontraindikace
Bylinkové nebo solné inhalace mohou skutečně odvést velmi dobrou práci. Pokud tedy zvolíme ty správné byliny a inhalujeme poctivě. Rýma a kašel pak mohou být velmi rychle minulostí. V každém případě je nutné zohlednit nejprve svůj aktuální zdravotní stav. Pokud si nejste jistí, zkonzultujte svůj dotaz s magistrou v lékárně, ochotně vám poradí. Řekne vám i to, zda jsou pro vás lepší studené (do 26 stupňů) nebo teplé (horké) inhalace. Také buďte opatrní v případě, že jste na některé byliny alergičtí. Pak byliny pro inhalace volte skutečně s rozmyslem.
Rýma a kašel: Pravidla bylinkové inhalace
Bylinkové inhalace jsou vhodné téměř pro všechny. Opatrnost je však na místě u malých dětí. Zde jsou kontraindikací nejen některé byliny, ale také musí být upraven čas, po který dítě inhaluje. Ze stejného důvodu by měly být opatrné také těhotné ženy. Stejně tak se inhalace nedoporučují, pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním horních cest dýchacích. Zejména jde o bronchitidu, astma nebo velmi silný zánět, který doprovázejí horečky. Obyčejná rýma a kašel je však bez problémů.
Rýma a kašel: Zásady správné inhalace
Během inhalace vlastně dochází ke vdechování horkých par. V těch se, kromě čisté vody, ukrývají také účinné látky z louhovaných bylin. Případně i minerály ze soli, pokud zvolíme solné inhalace. Aby ale rýma a kašel skutečně mohly zmizet, je nutná pravidelnost. Inhalace tedy provádíme ideálně dvakrát nebo třikrát denně.
Během inhalace by se rýma a kašel měly postupně zmírňovat. Dochází totiž k uvolňování hlenu. Počítejte tedy s tím, že budete muset častěji smrkat. Inhalace také zvlhčuje sliznici. A obsažené látky v inhalačním roztoku mohou i dezinfikovat. Co se týče délky inhalace, pak vězte, že by měla trvat minimálně 15-20 minut, u dětí o pět minut méně. Pokud však vydržíte inhalovat déle, ničemu to nevadí.
Rýma a kašel: Byliny vhodné pro inhalace
Vždy můžete do vody přidat sůl nebo vincentku. Co se soli týče, volba je na vás, ale velmi vhodná je například sůl z Mrtvého moře. Hodí se pro alergiky a nevysušuje sliznice. Všeobecně se sůl do inhalace přidává, protože umí čistit sliznici, rozpouští sekret a může přispívat k předcházení opakovaných zánětů. Z bylinek pak rýmu a kašel mohou zahnat například heřmánek pravý, tymián obecný, mateřídoušky úzkolistá, dobromysl obecná, květ černého bezu, levandule lékařská nebo rozmarýn lékařský. Jakou bylinu nebo směs bylin zvolíte, je jen na vás. Opatrně však na překombinování – míchejte maximálně jen dvě nebo tři byliny.
Příprava na bylinkové inhalace
Nemáte-li doma přístroj pro domácí inhalace, pak si můžete připravit tzv. tradiční inhalace. Přichystejte si vhodnou nádobu. Do ní nalijte horkou vodu a vhoďte zvolené byliny nebo rozpusťte sůl. Silným ručníkem si pak překryjte hlavu a inhalujte. Rýma a kašel by měly postupně odcházet, vám se uleví. Po inhalaci si pak naordinujte klidový režim.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Anneta
ellen