Inhalace jsou vhodné (téměř) pro každého

Trápí vás rýma a kašel? Vyzkoušejte bylinkové inhalace!

Rýma a kašel je běžnou součástí jakéhokoliv nachlazení. Na podzim se tedy týká většiny z nás. Pomoci velmi účinně mohou inhalace. Zejména ty, při kterých využijeme pomoci bylinek nebo soli. Velmi dobře pak dokáží uvolnit ucpané dutiny a nos.

Říká se, že neléčená rýma trvá týden, léčená pak sedm dní. Ale co když jde trápení s rýmou přeci jen ukončit rychleji? Rýma a kašel jdou většinou ruku v ruce spolu. A bylinkové inhalace si poradí s oběma. Minimálně nám dokáží, alespoň krátkodobě, ulevit od potíží. Ostatně vyzkoušejte sami a uvidíte.

Inhalace v plné polní: Rýma a kašel mizí

Rýma a kašel nejsou žádné velké onemocnění, přesto nás dokážou pěkně potrápit. Zatímco rýma opravdu do týdně většinou skončí, u kašle není výjimkou, když se nás drží třeba i dva nebo tři týdny. Bylinkové inhalace jsou jednou ze starých technik lidového léčitelství. Ovšem postupem let prodělaly dynamický vývoj. A dnes se k nim opět rádi vracíme.

Čtěte také:

Inhalace: Esenciální oleje pomohou při nachlazení i bolestech hlavy

Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny

Inhalace s bylinkami: Kontraindikace

Bylinkové nebo solné inhalace mohou skutečně odvést velmi dobrou práci. Pokud tedy zvolíme ty správné byliny a inhalujeme poctivě. Rýma a kašel pak mohou být velmi rychle minulostí. V každém případě je nutné zohlednit nejprve svůj aktuální zdravotní stav. Pokud si nejste jistí, zkonzultujte svůj dotaz s magistrou v lékárně, ochotně vám poradí. Řekne vám i to, zda jsou pro vás lepší studené (do 26 stupňů) nebo teplé (horké) inhalace. Také buďte opatrní v případě, že jste na některé byliny alergičtí. Pak byliny pro inhalace volte skutečně s rozmyslem.

Rýma a kašel: Pravidla bylinkové inhalace

Bylinkové inhalace jsou vhodné téměř pro všechny. Opatrnost je však na místě u malých dětí. Zde jsou kontraindikací nejen některé byliny, ale také musí být upraven čas, po který dítě inhaluje. Ze stejného důvodu by měly být opatrné také těhotné ženy. Stejně tak se inhalace nedoporučují, pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním horních cest dýchacích. Zejména jde o bronchitidu, astma nebo velmi silný zánět, který doprovázejí horečky. Obyčejná rýma a kašel je však bez problémů.

Rýma a kašel: Zásady správné inhalace

Během inhalace vlastně dochází ke vdechování horkých par. V těch se, kromě čisté vody, ukrývají také účinné látky z louhovaných bylin. Případně i minerály ze soli, pokud zvolíme solné inhalace. Aby ale rýma a kašel skutečně mohly zmizet, je nutná pravidelnost. Inhalace tedy provádíme ideálně dvakrát nebo třikrát denně.

Na inhalace si můžete pořídit i speciální přístroj, je jich nepřeberné množství

Během inhalace by se rýma a kašel měly postupně zmírňovat. Dochází totiž k uvolňování hlenu. Počítejte tedy s tím, že budete muset častěji smrkat. Inhalace také zvlhčuje sliznici. A obsažené látky v inhalačním roztoku mohou i dezinfikovat. Co se týče délky inhalace, pak vězte, že by měla trvat minimálně 15-20 minut, u dětí o pět minut méně. Pokud však vydržíte inhalovat déle, ničemu to nevadí.

Rýma a kašel: Byliny vhodné pro inhalace

Vždy můžete do vody přidat sůl nebo vincentku. Co se soli týče, volba je na vás, ale velmi vhodná je například sůl z Mrtvého moře. Hodí se pro alergiky a nevysušuje sliznice. Všeobecně se sůl do inhalace přidává, protože umí čistit sliznici, rozpouští sekret a může přispívat k předcházení opakovaných zánětů. Z bylinek pak rýmu a kašel mohou zahnat například heřmánek pravý, tymián obecný, mateřídoušky úzkolistá, dobromysl obecná, květ černého bezu, levandule lékařská nebo rozmarýn lékařský. Jakou bylinu nebo směs bylin zvolíte, je jen na vás. Opatrně však na překombinování – míchejte maximálně jen dvě nebo tři byliny.

Příprava na bylinkové inhalace

Nemáte-li doma přístroj pro domácí inhalace, pak si můžete připravit tzv. tradiční inhalace. Přichystejte si vhodnou nádobu. Do ní nalijte horkou vodu a vhoďte zvolené byliny nebo rozpusťte sůl. Silným ručníkem si pak překryjte hlavu a inhalujte. Rýma a kašel by měly postupně odcházet, vám se uleví. Po inhalaci si pak naordinujte klidový režim.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Anneta

    14:16 28. 10. 2020 0
    když me tohle potká, nasadám si vitamin C a probiotika , posílím imunitu a ono to vždycky pomůže
  • ellen

    17:16 26. 10. 2020 0
    Inhalace jsou určitě dobré při běžném nachlazení, rýmě, na hlasivky. Osvědčila se mi i Vincentka. Ale na ucpané dutiny (pokud nemůžete smrkat a bolí vás hlava /čelo, nebo cítíte tlak ve vedlejších nosních dutinách) se inhalace a vlhké teplo nedoporučují. Je lepší je nahřívat např. fénem přes ručník, pak nechat ještě zabalené v teple a opakovat nahřívání několikrát denně. Případně ještě namazat čínskou tzv.tygří mastí pro zvýšení prohřívacího efektu (měla by obsahovat skořici). Ale ne každý to na obličeji snese, je třeba to vyzkoušet na malém kousku pleti. Dutiny se uvolní během pár dnů.

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...